Узагальнюючий урок з теми «Світлові явища» 7 клас
Мета:
- систематизувати знання з теми “Світлові явища”;
- закріпити та розвинути вміння розв’язувати задачі;
- продовжувати розвивати в учнів здатність застосовувати набуті знання в пізнавальній практиці;
- продовжувати розвивати в учнів узагальнене експериментальне вміння вести природничо-наукові дослідження методом фізичного пізнання;
- продовжувати розвивати логічне мислення учнів, формування наукового світогляду учнів;
- активізувати пізнавальні можливості учнів, продовжувати розвивати творчі здібності дітей.
Тип уроку: узагальнення, систематизація й корекція знань, умінь і навичок з теми.
Обладнання: ІКТ, кольорові малюнки, диск з презентацією уроку з теми “Дисперсія світла”.
ХІД УРОКУ
І. Вступне слово вчителя.
- Добрий день! Сідайте. Сьогодні у нас черговий урок з теми “Світлові явища”. Він нічим не буде виділятися від інших. Сьогодні ми з вами отримаємо певні знання, які допоможуть вам добре виконати контрольну роботу на наступному уроці.А зробимо ми це разом дуже легко і цікаво, тому що
Я знаю: нездібних дітей не буває,
Бог кожній дитині дарує талант,
І в кожній із них якась здібність
дрімає –
Політик, поет, слюсар чи музикант
А далі – потрібно цю здібність розкрити,
Розвинути, вихід для неї знайти,
Щоб кожен робив те, що може любити,
Щоб міг він життя якнайкраще пройти...
А зараз я пропоную вам намалювати в зошиті на полях “свій настрій”
ІІ. Повторення і відпрацювання вивченого матеріалу
- Отже, ми вивчили з вами одну із найцікавіших тем, яка називається...(називає учень).
- Які основні питання ми розглянули і вивчили в темі? (відповідають учні).
А. Завдання №1. Дати назву картинкам або схематичним малюнкам (на комп’ютері демонструються кольорові фотографії джерел світла, законів відбивання світла тощо).
Завдання №2. Навести приклад ситуації, коли одне і теж джерело світла може бути протяжним і точковим.
Завдання №3. Дати відповідь на запитання.
- Які основні спектральні кольори мають особливе значення для зору людини?
- Яке зображення дає плоске дзеркало?
- Як поводить себе світловий промінь на межі двох середовищ? (Проводження уроку - фізкульхвилинка).
Б. Історія про Петрика П’яточкіна та Мюнхаузена. (Як Мюнхаузен навчав Петрика). Виправити Петрика
- У прозорому однорідному середовищі світло поширюється як заманеться;
- нерівні, шорсткі поверхні дають дзеркальне відбиття світла;
- освітленість вимірюється в лм;
- падаючий промінь та промінь відбитий не лежать в одній площині;
- білий промінь не розкладається призмою на кольори;
- біла поверхня однаково відбиває промені всіх кольорів.
(Відповідь Петрику:
Якщо не будеш фізику вивчати,
Тоді нічого не будеш знати,
Тому скоріше починай читати,
А не просто підручник гортати.)
Одночасно на дошці розв’язують задачі два учні
Задача №1.
На сторінку книги падає світловий потік, який дорівнює 2,2лм. Визначте освітленність сторінки, якщо ії розміри 22х16см. Чи достатньо цієї освітленності, щоб читати книгу?
Задача №2.
Кут падіння зменшили на 5градусів. Як змінився кут між падаючим і відбитим променем?
ІІІ Експериментальна сторінка
Фізика-наука експериментальна:
Спостереження, вимірювання
та експериментування-
ось основні методи фізичного пізнання!
(Учні демонструють підготовлене домашнє експериментальне завдання та пояснюють його: На відстані 30-40 см від запаленої свічки або настільної лампи розташуйте екран. Між екраном і свічкою горизонтально помістить олівець. Змінюючи відстань між олівцем і свічкою, спостерігайте зміни, що відбуваються на екрані. Опишіть свої спостереження.)
ІV Біофізика на уроках фізики.(Учні знайомлять слухачів з цікавими оптичними явами, які зустрічаються в природі.)
V Експрес-тести:
- До оптичних приладів належать:
а) телескоп, мікроскоп, фотоапарат, фари;
б) кран, двигун, ручка, замок;
в) книга, олівець, яблуко.
- Джерела світла бувають:
а) природні б)штучні в)ядерні.
- Лінія, вздовж якої поширюється світло, називається:
а) пряма б) промінь.
- Якщо між джерелом світла й екраном поставити непрозоре тіло, то на екрані можна побачити темне зображення обрисів непрозорого тіла:
а) тінь б) напівтінь.
- Сонячні та місячні затемнення пояснюються утворенням:
а) тіні б) напівтіні.
- Кут падіння і кут відбивання лежать:
а) у різних площинах;
б) в одній площині.
- Кут відбивання дорівнює:
а) куту падіння;
б) розгорнутому куту.
- Промінь падаючий і промінь відбитий можуть:
а) залишатися на своїх місцях;
б)мінятися місцями.
- Падаючий промінь і відбитий промені,а також перпендикуляр до відбитої поверхні, поставлений у точку падіння променя, лежать:
а) у різних площинах;
б) в одній площині.
10. Яке зображення дає плоске дзеркало?
а) пряме, уявне
б)пряме, дійсне
в)обернене, дійсне
г)обернене, уявне.
VI Підсумок уроку.
VII Домашнє завдання: стр.186 тести №1,2,3,4,5.
На 12 балів: зробити презентацію на одну з тем уроків із загальної теми “Світлові явища”. (Як приклад, демонструється презентація на тему “Дисперсія світла”, яку зробив учень 7 –А класу)
-А тепер, діти, зобразьте на полях настрій в кінці уроку. Я гадаю, що він у вас у всіх гарний.