Сабақтың тақырыбы : Қайнау. Меншікті булану жылуы
Сабақтың мақсаты :
1. Білімділік : Оқушыларға қайнау процесін түбегейлі түсіндіре отырып,
меншікті булану жылуы ұғымымен таныстыру, мәнін ашу
2.Дамытушылық : Оқушылардың ой - өрісін, дүниетанымын, пәнге
қызығушылығын арттыру
3. Тәрбиелілік : Оқушыларды ұқыптылыққа, белсенділікке,
еңбексүйгіштікке тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс : жаратылыстану (5 - сынып), математика (5-6-сынып)
Сабақтың әдістері : түсіндіру, деңгейлеп оқыту, сұрақ – жауап, ұжымдық жұмыс, жеке
оқушымен жұмыс, топтық жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі : компьютер, оқулық, үлестірмелі қағаздар, интер тақта, тест,
деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі
І кезең : Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру, назарларын
сабаққа аудару
ІІ кезең : Үй тапсырмасын тексеру кезеңі. Оқушылардың ойын жинақтау. Тірек
сызба арқылы сабаққа талдау жасай отырып, сабақ түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс: 100 0 С –тағы су үшін τ= 2,3•106 Дж/кг нені білдіреді? 1 кг суды қайнау температурасында толықтай буға айналдыру үшін 2,3·106 Дж жылу керек дегенді білдіреді.
ІІІ-кезең . Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру кезеңі. Практикада қалай қолданады екенбіз. Кезекті есептерге берелік.
Оқулықтарыңызды 79 бетте 11 жаттығу берілген. Соның 8-шісін орындайық:
Б ерілгені: Шешуі: жұмсалған энергияның жалпы мөлшері: Q = Q1 + Q2
m1 =0,75 кг Q1 – суды 20 ° С-тан 100° С-қа дейін қыздыруға қажетті энергия:
t1 = 20° С Q1 =с m(t2 - t1 )
t2 = 100° С Q2 – судың температурасын өзгертпей, оны буға айналдыру үшін
m2 =250 г =0,25 кг қажетті энергия: Q2 = r m
с=4,2*103 дж/кг*° С Q=252*103 Дж +0,575*106 Дж=252*10 3 + 575 * 103 =827 *
r =2,3*106 дж/кг 103 Дж=827кДж
Q - ?
Есептер жинағынан: №299, 300, 303, 304, 306 есептерді шығару.
ІҮ-кезең . Бекіту және оқушылардың білімін бағалау.
Сергіту сәті: «Мақал сөздің мәйегі». Мақал-мәтелдер оқимын, сол мақал-мәтелдерді физикалық тұрғыдан түсіндіру.
Гауһарды мысқалдап өлшейді (Физикалық шама, оны өлшеу)
Бір құмалақ, бір қарын майды өлшейді (Диффузия)
Қазан отпен, адам әректпен қызады (Ішкі энергияның өзгеру тәсілдері)
Тонның жылуы, терісінен емес жүнінен (жылу өткізгіштік)
Қимылдаған қыр асар (Механикалық қозғалыс)
Венн диаграммасы: булану және қайнау процестерін салыстыру
Ү-кезең :
1. Сабақты қорытындылау . Оқушыларды бағалау.
Сабақта сендерге не ұнады? Сабақта ерекше белсенділік көрсеткен оқушыларды атап өту.
2. Үй тапсырмасын беру . §18 қоса ІІ тарауды қайталап келу. 11 жаттығудың қалғанын орындап келу. Есептер жинағынан: №299, 300
Тунгатарова Жанаргуль Е.Айшуақұлы атындағы орта мектептің физика пәні мұғалімі
Маңғыстау ауданы, Жыңғылды ауылы