Идеал сұйықтың қозғалысы. Бернулли теңдеуі.Идеал сұйық пен реал сұйықтың айырмашылығын білу.
Просмотр содержимого документа
«Идеал сұйықтың қозғалысы. Бернулли теңдеуі»
10 сынып.
Тақырыбы: Идеал сұйықтың қозғалысы. Бернулли теңдеуі.
Тұтқыр сұйық.
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Газдар мен сұйықтардың қозғалысы , реал және идеал сұйықтар
туралы, Бернулли теңдеуінің мәнін,тұтқыр сұйық туралы түсінік беру.
Материалды логикалық байланыста түсіне білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың өздігінен білім алуын, әрбір жеке тұлғаның ақыл –
-ойының дамуына, шығармашылық дамуына мүмкіндік жасау
Тәрбиелік: Оқушылардың ойлау,еңбек ету қабілеттерін жетілдіру,ұқыптылыққа ,
жауаптылыққа ,іскерлікке, пайымдауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білімді қлыптастыру.
Әдіс –тәсілдері: СТО стратегиясы
Көрнекілігі: ақылды тақта
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
I. Қызығушылықты ояту.
Мына жұмбақты шешіп көрейікші:
Дамыл таппай жұтқаным,
Өмір нәрі ұққаным. (Ауа )
«Ауа», «су» сөздеріне ассоциация жасау.
II. Мағынаны ажырату.
2. Жаңа білімді игеру.
Ағын түтігі дегеніміз –ағын сызықтарымен шектелген сұйықтың ойша бөлінген бөлігі.
Сол бөліктің массасы ═ ρ t; ρ t ═ ρ t
ρ 1 ═ρ2 болса,2 - үзіліссіздік теңдеуі . Сығылмайтын идеал сүйықтың механикалық энериясының сақталу заңы Бернулли теңдеуімен беріледі.
W m g
W m2 /2 механикалық энергияның сақталу заңына сәйкес
P1 + +1/22 -бұл Бернулли теңдеуі
1/22 Торричелли тағайындаған.
Тұтқыр сұйық тақырыбын аялдамаларға бөліп, жұппен жұмыс жасау,топта талдап , мағынаны ажырату.
3..Жаңа білімді бекіту. №7 жаттығу.(1,2) Сұрақтарға жауап ал
III. Ой толғанысы.
4.Алған білімді пысықтау. (Ой-өрістерін толықтыру негізінде шығармашылық минуттар)
ФИДБЭК – әдісі арқылы 1) Бүгін не білдіңіз?
2). Сұрағыз?
3) Пікіріңіз?
5.Үйге тапсырма. § 3.1, 3.2 №7 (3,4)6. Бағалау. Қорытынды.