kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуы. Жасанды серіктердің қозғалысы.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Орта мерзімді жоспар бойынша құрылған  ашық сабақ  9"б" өткізілген (семинарда).

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуы. Жасанды серіктердің қозғалысы.»

Пән: физика, 9-сынып

18.10.2016ж.

Тақырыбы:

§16-17. Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуы.Жасанды серіктердің қозғалысы.

Мақсаты

1.Ньютон тұжырымдаған қозғалыс заңдары мен бүкіләлемдік тартылыс заңы денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуының себебі екенін түсіну; Жасанды серіктердің қозғалысы туралы білім алу.

2. Оқушы нені білді, нені есте сақтады-осы орайдағы білімдерін және пәнге қызығушылығын әр түрлі әдіс-тәсілдер қолдана отырып дамыту

3. Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттырып сабаққа өз еркімен белсене араласуы, білімдерін көрсете алуына ықпал ету, өзін - өзі басқарып білімін тиянақтай білуге тәрбиелеу

Күтілетін нәтиже

А. Ауырлық күші қандай күш, қандай шамаларға тәуелді,Жердің жасанды серіктері деген не екенін айтып береді.

В. Еркін түсу үдеуі қандай шамаларға тәуелді екенін түсіндіреді, Жердің жасанды серіктерінің дөңгелек орбита бойымен Жерді айнала қозғалуы кезіндегі жылдамдығы мен үдеуі арасындағы байланысты тұжырымдайды.

С. Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуын тұжырымдап, ғарыштық жылдамдықтарды білу, есептер шығару.


Керекті жабдықтар

оқулық, маршруттық карта, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, суреттер бойынша «Стоп кадр»,бағалау парақтары, кестелер.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, кеңейтілген тапсырмалар,жоғары дәрежелі сұрақтар, «Ойлан.Жұптас.Бөліс»

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе



I.Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу.

Ынтымақтастық орта қалыптастыру. Оқушыларды жаңа тақырыпқа сай келетін сөздер бойынша топқа бөлу. Топтардың атауы:

І топ:«Күш», ІІ топ: «Үдеу», ІІІ топ: «Жылдамдық ». Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:

1-топ: сәйкесін тап

2-топ:кесте толтыру

3-топ:жасырылған физикалық ұғымдар тап

Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сабақ құралдарын тексеріп, орналасады.Топтарға бөлінеді.

Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады

Тұсау-

кесер

1.«Стоп кадр» арқылы И.Ньютонның, Галилейдің,Жердің жасанды серігінің , ағаштан үзіліп түскен алманың суреттері слайдта көрсетіледі.



Жаңа тақырыпты болжап айтады.

Негізгі бөлім


Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

ІІІ.Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Жаңа тақырыпты талқылау үшін

«Ойлан.Жұптас.Бөліс» арқылы түсінеді, талдайды.

1.Тақырыптармен танысады .

2. Постер қорғайды.Топтық жұмыс. диалог

III-«Үдеу» оқулықтағы №2.21,2.22 суреттерді түсіндіру


Жаңа тақырып бойынша сұрақтарды қайта бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға ұмтылдырамын.

ІV.Жаңа тақырыпты бекіту . Тест(15 сұрақтар)

Тақырыпты оқып, топта талдайды.




Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.


Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады,талқылайды   Топтық жұмыс. диалог , зерттеушілік әңгіме,өзін-өзі және өзара бағалау


Қорытынды



Үйге тапсырма



Дайындық сұрақтары.

Үй тапсырмасы

§16,17, 13-жаттығу(1,2)


Рефлексия

Бағалау










Аты-жөні

«Сабақтағы жұмысыңды бағала»

1.Мен бүгін сабақта білдім (не) 2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім(нені) 3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені) 4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не) 5.Мен үшін түсініксіз болды(не) 6.Мен бұл сабақта қандай оқушы болдым


2-топ Кесте толтыру.

Берілетін ұғымдар

Менің түсінігім

1

Бүкіләлемдік тартылыс заңы


2

Бүкіләлемдік тартылыс күшінің формуласы


3

Ньютонның болжамы


4

Кавендиш тәжрибесі


5

Гравитациялық тұрақты нені сипаттайды


6

Бүкіләлемдік тартылыс заңын қандай жағдайда қолдануға болады




1-топ: « сәйкесін тап »



F= Кавендиш,1798ж

Заңды кім,қашан ашты? 9,8 м/с2

Ауырлық күші 1кг*м/с2

1Н 6

Гравитациялық тұрақты Ньютон,1687ж.

gЖ/gA 6,62*10-11Нм2/кг2

Гравитациялық тұрақтының сан мәнін 2*1020Н

өлшеген кім және қашан? Gm1m2/R2

Жер мен Айдың тартылыс күші mg

Еркін түсу үдеуі g

3-топ: « жасырылған физикалық ұғымдар»



1. Ауырлық күші деп денелердің Жердің центріне ........... күшін

айтады

2. Күш-........туындауының себепкері.

3. Динамиканың негізгі теңдеуі .........

4. Масса-...................өлшемі

5. Барлық денелер үшін өзара тартылыс байқалмайтындығы G .............

болғандықтан.

6. Бүкіләлемдік тартылыс заңның көмегімен аспан денелерінің.............

.......астрономиялық бақылау кезінде үлкен дәлдікпен анықталған.

7. Осы заңның көмегімен Ньютон теңіздің ...............................құбылы

сы түсіндірілген.

8. «G» сан мәнін анықтау үшін тәжрибеде ..............................

қолданылды.





















Маршруттық карта

1-топ § 16 Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуы















2-топ § 17 Жасанды серіктердің қозғалысы.













3-топ « Суреттер сөйлейді »





Топ басшысы бағалайды.

1) Үй тапсырмасы Толық жауап- 3 балл 17-21 балл -«5» 10-16 балл- «4»

Жартылай жауап -2 балл 3-9 балл – «3» 0-2 балл- «2»

2) Оқулыкпен жұмыс: Толық жауап -3 балл

Жартылай жауап-2 балл

3) Тест Дұрыс жауап-1балл

4) Өзін-өзі тексеру

сұрақтары: Толық жауап-3балл

Жартылай жауап-2 балл

5) Есептер шығару 1-деңгей 2балл , 2-деңгей 3балл

Оқушының аты-жөні




Үй тапсырма сы

 

 Оқулыкпен жұмыс

Есептер шығару

Сұрақтар

Тест

Қорытынды балл

Баға









































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Физика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Денелердің ауырлық күші әрекетінен қозғалуы. Жасанды серіктердің қозғалысы.

Автор: Габдуллина Лариса Кисметовна

Дата: 29.03.2017

Номер свидетельства: 404811
