Просмотр содержимого документа
«Презентация для 9 класса»
Samarqand viloyati
Kattaqo’rg’on shahar
xalq ta ’ lim bo ’ limiga qarashli
14-umumiy o`rta ta`lim maktabining
fizika fani o’qituvchisi
IbragimovaGuliIsmailovna ning 9 -sinflar uchun
tayyorlaga n
DARS ISHLANMASI
Mavzu:Optik asboblar
Dars shiori:
Bilim – barcha kulfatlarga qalqon
A. Rudakiy
Darsning maqsadi:
Ta’limiy maqsad.
O’quvchilarni optik asboblar, ularning tuzilishi bilan tanishtirish
Tarbiyaviy maqsad.
Dars jarayonida yangi pedagogik texnologiyalarni qo’llash orqali o’quvchilarning mustaqil ijodiy fikrlash qobiliyatini o’stirish
Rivojlantiruvchi maqsad.
O’quvchilarning olgan bilimlarini turmushda va texnikada qo’llay olishga o’rgatish
Darsda foydalaniladigan kompetensiyalar
Tayanch kompetensiya
Kommunikativ kompetensiya , a xborot bilan ishlash kompetensiyasi , o ’zini o’zi rivojlantirish kompetensiyasi , m atematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo`lish hamda foydalanish kompetensiyasi .
Fanga oid kompetensiya:
1. Fizik jarayon va hodisalarni kuzatish, tushunish va tushuntirish kompetensiyasi
Dars turi: yangi bilim berish darsi Dars uslubi : an’anaviy dars, savol –javob,
Darsning jihozlanishi:
Fotoapparat Ko’zoynak
Mikroskop Ko’z modeli
Teleskop Binokl
Grafoproyektor Lupa
Darsning oltin qoidasi
Darsda faol bo’lish
O’z fikrini qisqa bayon etish
Birovning fikrini bo’lmaslik
Erkin fikrlash
Hamkorlikda ishlash
Uyali telefondan foydalanmaslik
Darsning rejasi:
I. Tashkiliy qism 3 daqiqa
II. O‘tilgan mavzuni so‘rash 10 daqiqa
III. Yangi mavzuning bayoni 15 daqiqa
IV. Mustahkamlash 12 daqiqa
V. Darsni yakunlash 3 daqiqa
VI. Uyga vazifa berish 2 daqiqa
Darsning borishi.
I.Tashkiliy qism.
a) salomlashish
b) davomatni aniqlash
s) darsga tayyorgarlik
I.Tashkiliy qism.
a) salomlashish
b) davomatni aniqlash
s) darsga tayyorgarlik
O’tilganlarni yodga olamiz
Ikki guruhga bo’linamiz.
Birinchi guruhga “Ibn Sino” ikkinchi guruhga “Nyuton” deb nom beramiz.
Guruhlarga 4 tadan topshiriq beriladi.
O’ylash uchun 3 minut
vaqt beriladi.
Ҳ ар бир кишининг ёшига, билимига, умумий изланиш савиясига қараб, унинг нутқи ўзига хос ҳусусиятларга эга бўлади. Айрим кишилар касбининг х усусиятлари, шу кишиларнинг нималарга қизиқиши, мижози ва шу каби х усусиятлари уларнииг нутқларида намоён бўлади. Ҳ ар бир киши бир ёки бир неча тилдан фойдаланиб, ўзича гапиради. Ҳар бир кишининг ўз нутқи бор.
ёлғиз дамларда - йўлдош,
Guruhlarga topshiriqlar
Тил ижтимоий ҳодисадир .
“ Nyuton” guruhiga :
1. Linzaga ta’rif bering
2. Qavariq va botiq linzalarning farqini toping
3. Yorug’likni sinish qonuni
4. Optik kuchiga ta’rif bering
“ Ibn Sino” guruhiga :
1. Optikaga ta’rif bering
2. Linzaning turlarini ayting
3. Yorug’likning qaytish qonuni
4. Yorug’likning vakuumdagi tezligi
бахтиёр дақиқаларда – раҳбар,
Тил ижтимоий ҳодисадир .
Guruhlarning javobini eshitamiz
бахтиёр дақиқаларда – раҳбар,
Topishmoqlar.
Topishmoqlar-aql zakovat zehn, fikr o’tkirligini sinov quroli hamdir, chunni u kishini hozirjavoblikka o’rgatadi. O’zbek va jahon xalqlarining qadimgi xalq og’zaki ijodlaridan biri hisoblangan topishmoqlar barchani qiziqtiradi va topqirlikka undaydi. Topishmoqlardan darsda samarali foydalanish o’quvchilarni fanga bo’lgan qiziqishini, zukko va fikrlar teranligini, topqirligini oshirishga xizmat qiladi. Dars jarayonida ruhiy charchashni oldini oladi. O’qituvchiga esa o’quchilarni zehni dunyoni o’rganishga ularning individual xususiyatlarini anglashga yordam beradi.
Тил ижтимоий ҳодисадир .
бахтиёр дақиқаларда – раҳбар,
Тилнинг ижодкори халқнинг ўзидир, тарихан таркиб топган миллатнинг ўзидир. Рус тили, ўзбек тили, хитой тили, немис тили ва ҳ оказо деганимизда, биз мана шу маънода гапирамиз. Ҳ ар бир авлод ўзидан олдин ўтган авлодлар ишлаб чиққан тилга дуч келади ва шу тилни эгаллаб олади, яъни ўзининг нутқ орқали қиладиган муомаласида шу тилдан фойдаланади.
“ Ibn Sino” guruhiga :
1. Tiniqligi suvga o’xshar
Neki boqsa aksi tushar
O’zi qattiq temir emas
Qo’zg’atsangiz qimir etmas.
( Ko’zgu )
“ Nyuton” guruhiga :
1. Goh simobdek oqaman
Goh tutundek uchaman
Goh tosh kabi qotaman
Men birlashsam kuchliman.
( Suv )
2. Buvimda bor bir chiroq
Yonib turmaydi biroq
Ish tikar bo’lsa bivim
Taqib oladi har choq.
( Ko’zoynak )
2. Yerning tabiiy yo’ldoshi
Oydindagi soz boshi.
( Oy )
3 . Qizaradi so’nmaydi
Usiz giyoh unmaydi.
( Quyosh )
3. Beqasamdan yo’li bor,
Osmon-falakda chiqar.
( Kamalak )
қайғули онларда – мададкор,
Bugun o’rganamiz:
Lupa.
Fotoapparat.
Mikroskop.
Mikroskopning kattalashtirish formulasi
“Илм саҳрода - дўст,
Тилнинг ижодкори халқнинг ўзидир, тарихан таркиб топган миллатнинг ўзидир. Рус тили, ўзбек тили, хитой тили, немис тили ва ҳ оказо деганимизда, биз мана шу маънода гапирамиз. Ҳ ар бир авлод ўзидан олдин ўтган авлодлар ишлаб чиққан тилга дуч келади ва шу тилни эгаллаб олади, яъни ўзининг нутқ орқали қиладиган муомаласида шу тилдан фойдаланади.
Yangi mavzu bayoni:
Optik asboblarga quyidagilar kiradi:
Lupa
Proyeksion apparat
Fotoapparat
Mikroskop
Grafoproyektor
қайғули онларда – мададкор,
Тилнинг ижодкори халқнинг ўзидир, тарихан таркиб топган миллатнинг ўзидир. Рус тили, ўзбек тили, хитой тили, немис тили ва ҳ оказо деганимизда, биз мана шу маънода гапирамиз. Ҳ ар бир авлод ўзидан олдин ўтган авлодлар ишлаб чиққан тилга дуч келади ва шу тилни эгаллаб олади, яъни ўзининг нутқ орқали қиладиган муомаласида шу тилдан фойдаланади.
Lupa – fokus masofasi qisqa bo’lgan linza. Vazifasi – ko’rish burchagini orttirish. Kattalashtirish formulasi:
K=f/d K=d 0 /F
K= lupaning kattalashtirilishi f – linzadan tasvirgacha bo’lgan masofa
d – buyumdan linzagacha bo’lgan masofa
d 0 – ko’zning eng yaxshi ko’rish masofasi d 0 = 25 sm
F= lupaning fokus masofasi
қайғули онларда – мададкор,
Тилнинг ижодкори халқнинг ўзидир, тарихан таркиб топган миллатнинг ўзидир. Рус тили, ўзбек тили, хитой тили, немис тили ва ҳ оказо деганимизда, биз мана шу маънода гапирамиз. Ҳ ар бир авлод ўзидан олдин ўтган авлодлар ишлаб чиққан тилга дуч келади ва шу тилни эгаллаб олади, яъни ўзининг нутқ орқали қиладиган муомаласида шу тилдан фойдаланади.
қайғули онларда – мададкор,
Тилнинг ижодкори халқнинг ўзидир, тарихан таркиб топган миллатнинг ўзидир. Рус тили, ўзбек тили, хитой тили, немис тили ва ҳ оказо деганимизда, биз мана шу маънода гапирамиз. Ҳ ар бир авлод ўзидан олдин ўтган авлодлар ишлаб чиққан тилга дуч келади ва шу тилни эгаллаб олади, яъни ўзининг нутқ орқали қиладиган муомаласида шу тилдан фойдаланади.
2. Proyeksion apparat – buyumni ekranga kattalashtirib beruvchi optik asbob.Proyeksion apparat uch xil bo’ladi: a) diaskop b) episkop v) epidiaskop
1 – yorug’lik manbai
2 – linzalar to’plami
3 - slayda
4 - ekran
Diaskop – buyumning shaffof rasmlari tushirilgan diapozitivlarni kattalashtiradigan apparat.
Epidiaskop – ham shaffof, ham shaffofmas rasmlarni kattalashtiradigan proyeksion apparat.
Kattalashtirish formulasi: K=f/F
қайғули онларда – мададкор,
3. Fotoapparat. Tuzilishi – obyektiv va kameradan iborat. Taqsvir kameraning orqa tomonida to’nkarilgan, haqiqiy va kichraygan holda hosil bo’ladi. Kameraning shu joyida fotoplyonka joylashtiriladi.
1.Obyektiv 3.Buyum
2.Kamera 4.Tasvir
Тил ижтимоий ҳодисадир .
бахтиёр дақиқаларда – раҳбар,
Mikroskop – yaqin joylashgan juda mayda obyektlarni ko’rishga mo’ljallangan asbob. Unga 2 ta linza qo’yilib, biri okulyar, ikkinchisi obyektiv deyiladi. Mikroskopning kattalashtirishi:
h – obyektiv va okulyar orasidagi masofa
F 1 va F 2 – obyektiv va okulyarning fokus masofalari
1. Okulyar 2. Obyektiv
K =
Grafoproyektor – shaffof plyonkaga tushirilgan yozuv – chizma va rasmlarni kattalashtirib ekranga tushiradigan optik asbob.
Yorug’lik manbaidan chiqqan barcha yorug’lik oqimi, maxsus linzalar to’plami – kondensorga botiq ko’zgu yordamida yo’naltiriladi. Kondensor ustiga shaffof plyonka qo’yiladi. Undan o’tgan yorug’lik obyektiviningu birinchi linzasi orqali yassi ko’zgudan qaytib ekranda rasmning kattalashgan tasviri ko’rinadi.
Mavzuni mustahkamlash:
Fokus masofasi 2,5 sm bo'lgan lupa buyumni necha marta kattalashtirib ko'rsata oladi? Ushbu va keyingi masalalarda D(] = 25 sm deb oling.
Buyumni 20 marta kattalashtirib ko'rsata oladigan lupaning fokus masofasi qancha?
Mikroskop linzalarining fokus masofalari mos ravishda 1,5 sm va 2,5 sm, linzalar orasidagi masofa 30 sm. Bunday mikroskop obyektni necha marta kattalashtirib ko'rsatadi?
O’quvchilarni baholash: Dars xulosalanib, faol qatnashgan o’quvchilar baholanadi va uyga topshiriq beriladi.
Uyga vazifa: Darslikdagi 54-mavzuni o'qish. Mavzu oxiridagi savollarga javob topish va yozish.
object(ArrayObject)#874 (1) {
["storage":"ArrayObject":private] => array(6) {
["title"] => string(141) "Презентация для урока английского языка в 4 классе на тему: "In the country and in the city" "
["seo_title"] => string(99) "priezientatsiia-dlia-uroka-anghliiskogho-iazyka-v-4-klassie-na-tiemu-in-the-country-and-in-the-city"
["file_id"] => string(6) "161071"
["category_seo"] => string(15) "angliiskiyYazik"
["subcategory_seo"] => string(11) "presentacii"
["date"] => string(10) "1422178450"
}
}