. _____________________ (қолы) _______
Пән: | Мұғалімнің аты-жөні: |
| Класс: 8 | Оқушы саны: |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 8.1 А Жылу физикасы |
Сабақтың тақырыбы | Жылу мөлшері. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы |
Бастапқы білім | Конвекция. Сәулелену. Табиғаттағы және техникадағы жылу берілу. Лабораториялық практикум: Газдардың, сұйықтардың және қатты денелердің жылу өткізгіштігін зерттеу. |
Оқыту мақсаттары | 8.3.2.3 жылу алмасу процесі кезінде, алған немесе берген жылу мөлшерін анықтау; 8.3.2.4 меншікті жылу сыйымдылықтың физикалық мағынасын түсіндіру және оны анықтаудың тәсілдерін сипаттау |
Сабақтың мақсаттары | Оқушыларға жылу жетелеу сұрақтарын қоя отырып, жаңа сабақты меңгеруіне көмек көрсету. Қабілеттерін ескере отырып, дифференциациялық тапсырмалар беру арқылы практикалық білімдерін арттыру |
Бағалау критерийлері | Жылу берілу түрлерін біледі Жылу өткізгіштігі нашар заттарға мысал келтіреді, әртүрлі болу себебін біледі Конвекция құбылысын анықтайды, мысал келтіреді, айырмашылығын дәлелдейді Сәулелену құбылысының ерекшелігін анықтайды, мысал келтіреді |
Тілдік мақсаттар | Арнайы пәндік лексика және терминология: жылу берілу, жылу мөлшері, ішкі энергия, жылу сыйымдылық, масса Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер: Судың массасы неғұрлым көп болса, оны белгілі бір температуралар айырымына дейін қыздыру үшін соғұрлым көп жылу мөлшері қажет. Жылулық қозғалыс – тепловое движение - thermal motion Жылулық энергия – тепловая энергия – thermal energy Молекула - Молекула - molecule Қозғалыс – движение - motion Температура – Температура – temperature Жылу берілу - теплопередача -heat transfer Жылуөткізгіштік- теплопроводность- thermal conductivity |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларға жеке тапсырма беру барысында оқушылардың өз беттерінше ізденуін, сөйлеу дағдысын, өзгенің ойын тыңдай отырып, қарсы пікір айтуға дағдыландыру. |
Пәнаралық байланыстар | Пән | Кезең |
Матеметика, химия | Есептер шығару |
Дифференциация | - топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар тапсырмалар; - оқушылардың жеке қабілеттеріне сай тапсырмалар. |
АКТ қолдану дағдылары | http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/specific-thermal-capacity-aluminium Спиртовка, мензурка, суы бар (100 мл, 200 мл, 300 мл) стақандар, термометр, көлемдері бірдей су мен май құйылған стақан, көлемдері бірдей суы бар стақан. Bilimland- молекулалық физика- термодинамика-жылусыйымдылық http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/669b7976-e921-11dc-95ff-0800200c9a66/1_7.swf |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Сергіту сәттері. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 7 минут | Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. Ынтымақтасыты қалыптастыру Оқушыларға өткен сабақтар бойынша сұрақтар беру: Жылу өткізгіштік дегеніміз не? Жылу өткізгіштігі нашар қандай заттарды білесіңдер? Заттардың жылу өткізгіштігінің әр түрлі болу себептері неде? Конвекция құбылысы дегеніміз не? Конвекцияның жылу өткізгіштіктен айырмашылығы неде? Қай жерде конвекция болмайды? Табиғи және еріксіз конвекциясина мысалдар келтіріңдер Сәулелік жылу алмасу дегеніміз не? Жылу алмасудың қандай түрлері вакуумда болуы мүмкін? Қандай денелер сәулені жақсы жұтады? Бағалау критерийлері | |
Сабақтың ортасы 10 минут 15 минут 5 мин | Сыныппен жұмыс Жылу мөлшері. Денені қыздыруға қажетті немесе ол суығанда берілетін жылу мөлшерін есептеу Заттың меншікті жылу сыйымдылығы Мұғалім сөзі: Жылу мөлшері, заттың меншікті жылу сыйымдылығы тақырыптарын қысқаша түсіндіру (видео тапсырмалар) Есептер шығару 1-топ № 139, 147, 149, 157 2-топ № 140, 150, 161, 163 Бағалау критерийлері: Жылу мөлшерін есептейтін формуланы қолдана алады Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға келтіреді Қажетті тұрақтыларды кестеден таңдайды Есептеулерді дәл жүргізеді | Физика және астрономия, 8 класс, Дуйсенбаев Б.М. http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics |
Сабақтың соңы 3 минут | Бағалау Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» Үйге тапсырма: § 10,11 Сабақтың рефлексиясы. Сөйлемді аяқтаңдар: Осы сабақта мен үшін маңызды болғаны: _________ Сабақта мені қуантқан…______________ Енді мен біліп жүретін болдым…________________ Маған ұнамаған нәрсе…_______________________ Менің мұғалімге қояр сұрағым…_________________ | |
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |