Ұзақ мерзімді жоспардағы тарау: 5.2A Заттардың құрылысы мен қасиеттері. | Мектеп: Н.Наушабаев атындағы ЗМГ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Саржанова Г.С |
Сынып: 5 | Сабақта қатысқаны: | қатыспағаны: |
Сабақ тақырыбы | Заттардың құрылысы мен қасиеттері. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.3.1.1 Бөлшектердің сұйық және газтектес заттарда таралуын түсіндіреді |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Сұйық және газтектес заттарда бөлшектердің таралуын түсіндіре алады Көпшілігі: Сұйық және газтектес заттарда молекулалардың таралуын тәжірибе түрінде көрсете алады Кейбірі: - Газдар мен сұйықтықтарда бөлшектердің тарау жылдамдығын салыстыра алады |
Бағалау критерийлері | - Сұйық және газтектес заттарда бөлшектердің таралуын түсіндіреді - Сұйық және газтектес заттарда молеулалардың таралуын тәжірибе түрінде көрсетеді - Газдар мен сұйықтықтарда бөлшектердің тарау жылдамдығын салыстырады |
Тілдік мақсаттар | Оқылым: Мәтінді оқи отырып заттардың құрылысы мен қасиеті туралы білімдерін зерделейді. Тыңдалым: Видеоматериал көреді және мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы сабақ тақырыбын ашады Айтылым-жазылым: Диффузия сөзін 3 тілде айту арқылы тілдік қорын дамытады және дәптерлеріне жазады |
Ойлау деңгейлері | Білу, түсіну, қолдану, жинақтау |
Құндылықтарды дарыту | Бірлескен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық қалыптастыру. Сыни тұрғыдан ойлаудың дамуы. Жинақтап қорытынды жасай алу дағдыларының дамуы. |
Пәнаралық байланыс | химия–физика: молекулалық-кинетикалық теорияның негізгі қағидалары |
АКТ дағдылары | Видео көру, презентация |
Алдыңғы білім | Бастауыш мектептің «Жаратылыстану» пәнінен оқушылар заттардың агрегаттық күйлері бойынша жіктелуін біледі және оларды сипаттай алады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Ой қозғау | Амандасу, түгендеу Шапалақпен фейрверг жасау, сергіту Білім лэндтен видеоматериал көрсету арқылы сабақ тақырыбын ашу және қызықтыру мақсатында | Білім лэнд №264 |
Мағынаны тану | 1 тапсырма: Егер әтір құйылған құтыны ашса, онда …; Егер марганцовканың түйіршігін суға салса, онда …; Егер мұзды қыздырса, онда …; Егер бір тамшы майды суға тамызса, онда …; Дескриптор: Молекулалардың үздіксіз және ретсіз қозғалысының нәтижесінде болатын өзгерістер жайлы қорытынды жасайды 2 тапсырма. Тәжірибе жасау №1 1. Су құйылған ыдысқа бояғыш заттың бірнеше тамшысын тамызыңыз. 2. Қандай өзгерістерді бақыладың?. Тәжірибе жасау №2 1. Хош иісті зат - әтірді ауаға себеміз 2. Ауада қандай өзгеріс болды? 3. Хош иісті бірден сезе алдың ба? Дескриптор: - тәжірибені негізге ала отырып, диффузия ұғымына түсініктеме береді - диффузины 3 тілде айтып, жаза алады 3 тапсырма: Орындалған тәжірибелердің негізінде оқушылар келесі кестені толтырады: Сұйықтықтардың және газдардың құрылысы Салыстыру критерийлері | Газ | Сұйықтық | Молекулалардың орналасуы | | | Молекулалардың қозғалу сипаты | | | Дескриптор: - Молекулалардың орналасуын жазады - Молекулалардың қозғалу сипаттайды | презентация Әтір, стакан, су, бояғыш зат, презентация |
Рефлексия | Рефлексия: Оқушыларға түсті шарларды ыдыстарға жабыстыру арқылы «ыдыстарды толтыруды» ұсыныңыз. - барлығын түсіндім - түсіндім, бірақ барлығын емес - ештеңе түсінбедім «Ыдыстарды толтыр» Үй жұмысы: Диффузияның табиғаттағы маңызы жайында қысқаша мақала жазу. | |
Дифференциация | Бағалау | Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының ережелері |
Дифференцациаланған тапсырмаларды таңдау, қиындық сезінген оқушыларға жеке қолдау көрсету (сыныптас оқушылардың көмегі, қажет жағдайда мұғалімнің көмегі). Топқа бөлу кезінде топ құрамында таңдау кеңесші ролін атқарала алатын оқушының болуы. Барлық оқушылр сұйықтықтар мен газдардағы бөлшектердің таралу ерекшеліктерін түсіндіреді; Оқушылардың көбі қатты денелердің, сұйықтықтардың және газдардың құрылымын бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді Кейбір оқушылар газдар, сұйықтықтар мен қатты заттардағы диффузия туралы жеке тапсырмалар құрастырады. | Сабақ барысында талқылау мен сұрақтар қою. Мұғалім оқушылардың берген жауаптарының сапасына байланысты олардың білімдерінің жылжуын бағалайды. Сабақтың әр кезеңінде өзара тексеру немесе кілттер арқылы өзін-өзі тексеру. | Химия кабинетінде жұмыс істеудің жалпы ережелерін сақтау. |