kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Көшпенділердің киіну мәдениеті

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді сабақ жоспары. 7-сынып. Қазақ тілі.  Көшпенділердің киіну мәдениеті.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Көшпенділердің киіну мәдениеті»


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Мектеп

« Қожбанбет атындағы орта мектеп» КММ

Пән мұғалімі

Ибраймова Дана Мусақызы

Пән

Қазақ тілі

Сынып:

7

Бөлімі

2-бөлім.Көшпенділер мәдениеті

Бөлімше

Көшпенділердің киіну мәдениеті. 5 - сабақ

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны



Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т.А.7.3 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

Ж.7.1 Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құру.

Ә.Т.Н.7.1 Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:Тыңдалған мәтін мазмұнын түсіну, фактілерді көрсете отырып, ажырата алады

Оқушылардың басым бөлігі: құрылымын ескере отырып, қарапайым жоспар құрады

Кейбір оқушылар: Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін фактілерді көрсете отырып, көзқарастарын жазады.

Тілдік мақсат

Оқушылар:Көшпенділердің киіну мәдениеті жайлы мәтінді түсініп,талдай алады. Өз пікірлеріне мәтіннің негізгі ақпараттарын қосып, мәтін жазуда дара немесе күрделі сөздерді орнына қолданып мәтін жаза алады

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Көшпенді халық, ата қоныс, ит-жеті қазынаның бірі, Үндістан, Иран, Грекция. Қытай империясы

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Көшпенділердің киім кию мәдениеті деп санайтын үлгілері.

Бағалау критерийлері


Оқушылар мәтін мазмұнын түсінеді, фактілерді көрсете отырып, көзқарастарын жазады

Құндылықтарға баулу

Балаларды отансүйгіштікке, елжандылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Әдебиет, тарих

Алдыңғы оқу

Көшпенділердің киіну мәдениетін білу.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар


Басы

5 минут

Психологиялық ахуал

«Жылы лебіз»Оқушылар шаттық шеңберінде тұрып бір –біріне тілектер айтады.

Топқа бөлу. Көшпелі халықтар бойынша топқа бөлінеді.

1-топ Сақтар, 2-топ Ғұндар 3-топ Үйсіндер, 4- топ Қаңлылар

Сабақтың оқу мақсаттарымен таныстыру




Қима қағаздар

Ортасы


3 мин





10 мин







5 мин



5 мин













7 мин

«Ой түрткі» әдісі арқылы сұрақтар

Суреттегі киім үлгілері жайында не айтар едіңдер?

Көщпенділердің киім кию мәдениетін не құрайды?

«Тірек сөздер» стратегиясы негізінде ассоциограмма құрату

(Оқушылар кезек –кезек тақтаға шығып маркерлерді пайдаланып ассоциограмма құрады.)

І тапсырма «Уақыт тізбегі» әдісі \Жеке жұмыс\ (1,2,4-тапсырма)

1.Мәтінді тыңдап, жоспар құр. Нақты деректер мен авторлық көзқарасты ажырат.

2.Мәтіндегі авторлық көзқарастарды жеткізіп тұрған фразеологизмдерді тауып, мағынасын түсіндір.

3.Мәтінге сүйеніп, көшпенділер киімдерінің артықшылықшылықтары туралы диалог құра.

Кері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалау

Тілдік бағдар

Мақал – мәтелдер

Өз бетінше оқу . Түсіндіру .

ІІ тапсырма «Қабырғадағы сұлба» әдісі \ жұптық жұмыс\ Оқулықтағы 3-тапсырма

  1. Берілген мәтінді оқы

  2. Қайсысы мақал- мәтел, қайсысы ырымға қатысты сөз анықта

  3. Сұлбаның ішіне мақал мен мәтелді сыртына ырым сөздерді орналастыр

  4. Ойыңмен бөліс, көршіңді бағала

Кері байланыс «Жұлдызшалар» әдісі арқылы бағалау

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі. Топтық жұмыс .

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы мақал-мәтелді жоғалттым ойыны арқылы, бірінші топ жоғалтушы, екінші топ табушы.

Жақсы адамға жау......Жеті жұрттың тілін біл,.....Кісінің кісілігі киімінде емес,.....Батырға да.......Айдағанаң бес ешкі,.....Әзіл айтсаң да,....Білгенің бір тоғыз,......Тұз астың дәмін келтірсе,.....Баласы атқа мінсе,......

(4-тапсырма)Дәптерге жазу

Кері байланыс.«От шашу» әдісі арқылы бағалау


АКТ, маркер, плакат,сурет






Интербелсенді тақта

А 4, маркер, стикер, оқулық









Оқулық,



«Қабырғадағы сұлба» әдісі, дескриптор, парақшалар, маркер





Оқулық


Аяқталуы

5 минут

Рефлексия.«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жазыңдар. Оқушылар ақ қағазға қолдың ізін бастырып, қолдың әр саусағына сабақтан алған әсерін жазады.

  • Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

  • Мен топта, жұпта қалай жұмыс жасадым?

  • Мен бүгін қандай білім алдым?

  • Сабақ маған ұнады ма?

  • Мен өзімді қалай сезіндім

қағаз, маркерлер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Саралау әдістерінде оқушыны ынталандырудың жаңаша бағытын ұйымдастырамын. Арнайы әдістер арқылы оқушы қабілетін арттырам.

Сіз қабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

АКT-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Сұрақ- жауап арқылы кері байланыс. Бағалау техникалары «От шашу», «Екі жұлдыз, бір тілек» «Жұлдызшалар»т.б арқылы бағалап, тексеремін.

Әдебиет, тарих

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал

қандайболды?

Мен жоспарлаған

саралаушаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжәне

неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Экономика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Көшпенділердің киіну мәдениеті

Автор: Ибраймова Дана Мусақызы

Дата: 10.06.2018

Номер свидетельства: 472889
