Лексична тема: дарунки осені. фрукти
Програмовий зміст : Систематизувати знання дітей про фрукти. Формувати навички самостійного проведення класифікації.
Активізувати мислення шляхом розв'язання проблемної ситуації. Розвивати уміння прогнозувати, перемикати увагу.
Розвивати зв'язне мовлення дітей. Розширювати словниковий запас, формувати навички порівняння, систематизувати уявлення про ознаки об'єктів.Закріплювати навички використання в промові дієслівної лексики, узгодження прикметників і іменників, засвоєння слів-антонімів.
Розвивати емоційну сферу дітей, уяву, вміння фантазувати, співпереживати.
Виховувати цілеспрямованість і наполегливість у пошуку вирішення виникаючих проблем.
Попередня робота: розглядання фруктів, розпізнавання на смак, видавлювання соку, складання описових схем
Хід заняття.
Дефектолог :Діти, подивіться що стоїть у нас на столі (корзина з фруктами)
Ми пограємо у гру та роздивимося що лежить в корзині.
Рухлива гра : ми у сад пішли
(діти вибирають з кошика фрукти,)
Як можна назвати ці предмети одним словом
Діти: фрукти
Дефектолог: де ростуть фрукти?
Діти: на дереві
Дефектолог: як називаються дерева на яких ростуть фрукти?
Діти : фруктові дерева
Дефектолог: яблуко росте…..на яблуні
Слива росте на …..сливі
Груша росте на…груші
Сад де ростуть фруктові дерева називають ? фруктовий сад
Дефектолог: на столах лежать різнокольорові картки з завданнями
1 картка червоного кольору. «Впізнай фрукт за схемою
2. картка фіолетового кольору « Назви що потім»
Яблуко – спечуть яблучний пиріг,
Вишня – зварять вареня
Слива – видавлять сік
Виноград – висушать на ізюм
Апельсин – почистять, з’їдять
3 картка синього кольору « Пригости друзів»
Я приготувала яблучне вареня. Буду пригощати друзів яблучним вареням
Я приготувала сливову цукерку.
4. картка зеленого кольору « скільки чого?»
У мене є чотири сливи, дві груші, п’ять яблук, один апельсин
Зорова гімнастика
Ослик ходит, выбирает,
Что сначала съесть не знает.
Наверху созрела слива,
А внизу растет крапива,
Слева - свекла,
справа - брюква,
Слева - тыква, справа - клюква,
Снизу - свежая трава,
Сверху - сочная ботва.
Закружилась голова,
Кружится в глазах листва,
собрать ничего не смог
И без сил на землю слег.
4 картка жовтого кольору « Який фрукт заховався»
5. картка рожевого кольору « Розклади фрукти»
Пальчикова гімнастика «Апельсин»
Ми ділили апельсин.
(Пальці рук напівзігнуті, немов у руці апельсин)
Багато нас, а він один.
(Долоню спочатку розкрита, потім пальці стискаються в кулак, прямим залишається тільки великий палець кожної руки)
Ця часточка – для їжака,
Ця часточка – для стрижа,
Ця часточка – для каченят,
Ця часточка – для кошенят,
Ця часточка – для бобра.
(Долоні стиснуті в кулак. Починаючи з великого пальця, діти розтискати кулаки, на кожну фразу по пальцю)
А для вовка – шкірка.
Він сердитий на нас – біда!
Розбігайтеся хто куди.
(Діти розкривають і закривають долоню, стискаючи пальці в кулак на кожне слово)
Завдання «Домалюй фрукт»
Підсумок