kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Розвиток мовлення. Усне оповідання про випадок із життя

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема: Усний твір-оповідання про випа­док із життя

Мета: нагадати учням особливості опо­відання як літературного жанру, з яких елементів будується сюжет; навчати складати усний твір-оповідання на основі пережито­го чи побаченого; розвивати цілісне мислення, творчі здібнос­ті, усне мовлення, уміння логічно будувати і структурувати текст; сприяти вихованню здатності критично оцінювати власні вчин­ки, помічати красу у вчинках інших людей; виховувати прагнення самовдосконалюватися, духовно зростати.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Розвиток мовлення. Усне оповідання про випадок із життя»


Тема: Усний твір-оповідання про випа­док із життя

Мета: нагадати учням особливості опо­відання як літературного жанру, з яких елементів будується сюжет; навчати складати усний твір-оповідання на основі пережито­го чи побаченого; розвивати цілісне мислення, творчі здібнос­ті, усне мовлення, уміння логічно будувати і структурувати текст; сприяти вихованню здатності критично оцінювати власні вчин­ки, помічати красу у вчинках інших людей; виховувати прагнення самовдосконалюватися, духовно зростати.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Форма проведення уроку урок-майстерня створення оповідання

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

Прийом «Незвичайний початок».

Сядьте зручно. Усміхніться. Заплющіть очі й тихо промовте: «Я вчуся. Я хочу вчитися. Я працюю. Я готовий до праці». Налаштуємося на роботу. Покладіть долоню на серце. Відчуваєте, як воно б’ється – теж працює. Таке маленьке, а так багато працює. От і ми попрацюємо на уроці. Ви все вмієте, ви все знаєте, ви розумні, творчі. Розплющіть очі.

Сьогодні ми знову вирушимо в пізнавальну мандрівку в країну творчості.

Найбільш активні та творчі учні будуть нагороджені протягом уроку зірочками. Хто ж отримає найбільше?



ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів з теми.

Кубування


Учні по черзі кидають кубик, усно відповідають на те питання, яке їм випало на грані.

  1. Що називають оповіданням? Назвіть оповідання, які ви прочитали самостійно.

  2. У якому стилі пишуть оповідання?

  3. Які типи мовлення використовують під час побудови оповідання?

  4. Що є основою будь-якого оповідання (розповідь про одну подію з життя персонажа)?

  5. Які композиційні елементи є для оповідання обов’язковими?

  6. Розставте в логічній послідовності елементи сюжету оповідання: кульмінація, експозиція, зав’язка, розв’язка, розвиток дії. 



ІІІ. Ознайомлення учнів з темою і метою уроку.

Освоєння теми уроку.

Запишіть тему уроку: Усний твір-оповідання про випадок із життя.

Мета нашого уроку: згадати особливості опо­відання як літературного жанру, елементи його сюжету; навчитися складати усний твір-оповідання побаченого; розвивати цілісне мислення, творчі здібнос­ті, усне мовлення, уміння логічно будувати текст; виховувати вміння помічати красу у вчинках людей; прагнення самовдосконалюватися, духовно зростати.

У нас зараз панує зима, а зима, зазвичай асоціюється зі снігом, Новим роком, мандаринами. І сьогодні я вам пропоную здійснити мандрівку до цитрусового саду. Для того, щоб відбулася сьогоднішня подорож, необхідно виконати деякі умови. Відчуйте, що ви готові, подорожуючи, відпочити і потрудитись.


  1. Релаксація

(Для релаксації запалюється аромалампа з ефірною олією мандарина, вмикається аудіозапис співу пташок).

Займіть зручне положення. Розслабте обличчя, плечі, руки, тіло, ноги. Відчуйте свою розслабленість. Заплющіть очі, зробіть глибокий вдих і видих (3 рази).

Уявіть ваш улюблений куточок природи або якесь інше місце, де ви відчуваєте себе спокійними, де ви щасливі, місце вашого спокою. Подумки відправляйтесь на прогулянку. Ви бачите ледь помітну стежину. Вона запрошує вас. Сміливо йдіть уперед. Стежечка веде вас до цитрусового саду. Роздивіться дерева з плодами, відчуйте їх аромат. Зупиніться біля одного мандаринового дерева. Підійдіть, доторкніться до стовбура, відчуйте, який він на дотик. Деревце простягає до вас нижню гілку з одним плодом. Роздивіться його, відчуйте його на дотик, вдихніть аромат. Попросіть деревце надати вам корисну інформацію. Воно привітно кивнуло гілочками на знак згоди. На ваших очах 2 плоди фантастично збільшились. І ось на одному мандарині проступає напис «Оповідання – невеликий розповідний художній твір про одну чи кілька подій з життя персонажа. Основним типом мовлення в оповіданні є розповідь, хоч, звичайно, у ньому зустрічаються й описи (портрети, пейзажі, описи окремих предметів або тварин) та роздуми.

Обов’язковими для оповідання є зав’язка, кульмінація та розв’язка. Зав’язка – початок розвитку зображених в оповіданні подій, те, що дає поштовх розвиткові дії. Кульмінація - момент найвищого напруження в розвитку подій. Розв’язка – завершення зображених в оповіданні подій»

Помилуйтеся соковитими мандаринами, їх кольором, формою, вдихніть аромат плодів. Прочитайте ще раз те, що написано на них. Подякуйте деревцю за цінну інформацію. Попрощайтеся з ним. Відчуйте свої руки, ноги, поверніться в клас. Розплющіть очі і посміхніться. Давайте обговоримо, що й кому вдалося побачити.


Контроль сприйняття навчальної інформації

Бесіда на закріплення образу

- Чи вдалося вам побувати у цитрусовому в саду?

- Які кольори і звуки вас оточували?

- Яким у вашій уяві було мандаринове дерево?

- Чи надало воно вам інформацію?

- Які написи ви побачили на плодах?



Фізкультхвилинка.

Молодці, ви чудово впоралися із завданням. А зараз трішки відпочинемо.

Вийдіть із-за парт. Присядьте, уявіть, що ви зернятко мандарина, яке посадили в землю. Його щедро поливає дощик і воно повільно починає проростати. Ви пробиваєтеся крізь землю. Тягнетесь догори, ще вище, вище. І ось ви розпустили свою рясну крону. Гілки дерева гойдає вітерець. Під деревом росте зелена соковита травичка. Погладьте її.

ІV. Символьний етап


1. Малювання образона.

- Перед вами аркуші паперу, олівці. Намалюйте те, що ви побачили.

- Який напис буде на вашому малюнку? Нанесіть цей напис на нього.


2. Бесіди за малюнками дітей.


3. Порівняння свого образона з образоном учителя, спроектованим на екран.


Розгляньте мій образон (на слайді). Звірте свої малюнки з моїм образоном.




VІ. Логічний етап.


Отже, ми з’ясували, що таке оповідання, визначили його основні ознаки.

Розгляньте на слайді пам’ятку, як складати оповідання (учні читають по черзі):

  1. Пригадайте цікавий або повчаль­ний епізод зі свого життя. Подумайте, чи буде цікавим або повчальним він для слухачів. Придумайте заголовок.

  2. Продумайте план майбутнього оповідання. Зверніть увагу, щоб усі елементи оповідання були взаємопов’язаними.

  3. Уведіть у розповідь описи, діалоги, але не перевантажуйте ними текст.

  4. «Проговоріть» текст про себе.

Самостійна робота в групах. Складання усного оповідання про випадок із життя. (Учні складають оповідання за сюжетними малюнками художника-ілюстратора, казкаря В. Сутєєва)

Група 1.





Група 2.





Група 3.



Читання учнями оповідань.

VІІ. Підведення підсумків уроку.

Перевіримо, чи справдились очікувані вами результати уроку?

(Учні говорять, чого навчилися на уроці).



VІІІ. Оцінювання. Порахуйте зірочки, які отримали протягом уроку. Якщо їх 5 і більше, ваша оцінка – «5».





ІХ. Домашнє завдання. Скласти оповідання повчального змісту про випадок із власного життя «Зимова пригода».



Рефлексія

Оберіть малюнок, який сподобався вам більше. Обґрунтуйте свій вибір.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Прочее

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Розвиток мовлення. Усне оповідання про випадок із життя

Автор: Харченко Ольга Алексеевна

Дата: 22.02.2016

Номер свидетельства: 296977
