Просмотр содержимого документа
«? ?рпі ж?не дыбысы »
Сабақтың тақырыбы: ң дыбысы мен әрпі.
Білім беру саласы: Қатынас
Ұйымдастырылған оқу - іс әрекеті: Сауат ашу
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік мәні : Ң дыбысы мен әрпін таныстыру. Ң дыбысы бар сөзге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету. Қол жаттықтыру, дәптеріне Ң әрпінің баспа түрін жазуды үйрету. Буын туралы түсінігін кеңейту.
3.Дамытушылық мәні : Ойлау қабілетін, зейінін, қол моторикасын дамыту. Балалардың оқуға деген ынтасын арттыру, қызығушылығын қалыптастыру. Бала бойында табиғатты аялап, оған қамқорлық таныту қабілетін дамыту
1.Ұйымдастыру кезеңі .Балалардың көңілін сабаққа аудару.
2. Дауыссыз дыбыстарды қайталау, олардың айтылу ерекшелігін байқауға үйрету, дауыссыз дыбысты көк текшемен белгілеу керектігін естеріне салу Өткен дыбыстарды қайталау.
3.Ауызша талдау: Өлең оқу. ң дыбысының қандай сөздің басында, ортасында, аяғында келетіндігін талдау. "Сең" дегенде,
"Кең" дегенде,
"Мең" дегенде,
"Ең дегенде",
Тұратын соңғы әріп — Қай әріп? —деген жұмбақ - жаңылтпашты жасырудан бастаймыз
Балалар өткен сабақта қандай әріп өттік Ұ жарайсыңдар балалар енді сол әріпке байланысты ұшты ұшты ойынын ойнап жіберейік.
Бүгін біз жаңа Ң дыбысымен таныстырамыз. Міне, мынау әріп таңбасы.
Балалар, зейін қойып қараңдаршы, осыдан бұрын еткен қай дыбысқа ұқсас?
Н дыбысына.
Д ұрыс, айырмашылығы тек соңына жалғанған элементінде және айтылуында.ұстаз балаларына Ң дыбысының айтылу емлесін, дауыссыз дыбыс екенін, сөздің басында тұрмайтынын айтып түсіндіруі.
Шаңғы,жаңғақ, қайың сөздеріне дыбыстық талдау жасау,тақтада көрсету.
Балаларға Ң әріпін салып көрсету.
"Аң" сөзін кеспе әріптерден құрап жазып, балаларға текшемен белгілетеді. Неше дыбыстан тұратынын, ол қандай дыбыстар екенін сұрайды.
— Екі дыбыстан тұрады, біріншісі А — дауысты, екіншісі Ң — дауыссыз дыбыс.
Балалармен барлық өткен әріптерді қайталатып сұрап олардың қандай дыбысқа жататынын сұрап білу.
Сұрақ қою арқылы балалардан мағлұмат білу.
Дыбыс деген не?
Сөйлем деген не?
Әріп деген не ?
Сөз деген не ?
Мақал.Туған жер — тұғырың, \Н Алмат
Туған ел — қыдырың.
Жаңылтпаш:"Ң" -ды айта алмай,
"Ң" -га өшікті Тайқарбай. Бірнеше балаға қайталатады.
5 . ң әріпінен келетін сөздерді қайталау, суреттерді қарап,хормен айту,қайталау
Сергіту сәтін өткізу музыка арқылы
Балалардың тақпақтары сіздерге арналған бұл тақпақтары әріпке байланысты.
Жұмбақтар
Сыртылдайды күнімен,
Сыртылдайды түнімен.
Білгің келсе уақытты
Көрсетеді тілімен.
(Сағат.)
Тиіп кетсе ән салған
Дауысына ел тамсанған.
(Домбыра.)
Дәмді-дәмді тағамдарды жинайды,
Қонақтарды көңілдене сыйлайды.
(Дастарқан.)
Бала біткен соғады,
Жеңіл шарды домалақ.
Ұрсаң, ұшып жоғары,
Жерге түсер домалап. (Доп.)
Қыста жер бетін басады,
Жазда сайға қашады.
(Қар.)
Терезеге қонады,
Өсем ою ояды.
(Қырау.)
Мойнына моншақ іліп ап,\Зарина
Мысық жатыр пырылдап.
Маңына маса келіп қап,\Салауат
Мазасын алды ызылдап.
Қызғалдақтың қасына,
Қойып едім қондырмай,
Бізін сұғып басыма,
Шақты ара оңдырмай.
Жолмен емес, маңайда \Кеңшілік
"О" келеді —абайла:
Ойбай салып, ондалап,\Мұхаммед
"О" келеді доңғалап.
А- деген ол аналар ғой ардақты,
Ә- деген ол әкелер ғой салмақты,
Б- деген ол балалар ғой әдемі,
Біздің елде үшеуіде кәделі
Алшақ кетпей сондықтанда расында,
Тұрады олар алфавиттің басында.
Қорытындылау:Құрметті қонақтар бүгін біздерге қонаққа келгендеріңізге үлкен алғыс білдіреміз