Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру ұйымдастырылған оқу қызметінің жоспары
Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру ұйымдастырылған оқу қызметінің жоспары
Мақсаты: Балалармен “бір және көп” ұғымын пысықтау. Геометриялық пішіндерді тани білуін көрсету. Түстерді атау. Кеңістікте өз орнын тауып, қай бағытта тұрғанын ( алдында, артында, оң, сол жағында) ажырата білуге жаттықтыру. Тәулік бөліктерін (таңертең, күндіз, кеш, түн) ажыратып, атай білуге жаттықтыру. Өздеріне таныс заттарды салыстыру нәтижесесінде көлемдері әр түрлі заттарды салыстыра білуге үйрету. Зейінін, ойлау қабілеттерін дамыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру ұйымдастырылған оқу қызметінің жоспары»
Ұйымдастырылған оқу қызметінің жоспары
Білім беру саласы: Таным
Бөлімі: ҚҰМҚ
Тақырыбы: Бір және көп ұғымымен қалыптастыру.
Мақсаты: Балалармен “бір және көп” ұғымын пысықтау. Геометриялық пішіндерді тани білуін көрсету. Түстерді атау. Кеңістікте өз орнын тауып, қай бағытта тұрғанын ( алдында, артында, оң, сол жағында) ажырата білуге жаттықтыру. Тәулік бөліктерін (таңертең, күндіз, кеш, түн) ажыратып, атай білуге жаттықтыру. Өздеріне таныс заттарды салыстыру нәтижесесінде көлемдері әр түрлі заттарды салыстыра білуге үйрету. Зейінін, ойлау қабілеттерін дамыту. Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру.
Құралдар: Үлкен, кіші шыршалар, ағаштар, сәбіз салынған себет, ойыншықтар, геометриялық пішіндер.
Әдіс- тәсілдер: әңгімелеу, көрсету, сұрақ- жауап.
Сабақ барысы: Топ орман көрінісі етіп жабдықталады. Шыршалар, ағаштар, ойыншықтар қойылған.
Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізге көп қонақтар келіпті. Қане, қонақтарға амандасып алайық. (Балалар амандасады).
Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізде ерекше күн. Ерекше күнді бастамас бұрын көңіл- күйімізді көтеріп алайық.
Біз қандаймыз, қандаймыз?
Шұғылалы таңдаймыз.
Күлімдеген күндейміз,
Еш уайымды білмейміз.
Бір- бірімізге біз бүгін,
Қайырлы күн!- дейміз.
-Ал, балалар бір- бірімізге сәттілік тіледік, енді орнымызға отырайық.
Балалар, айтыңдаршы қазір жылдың қай мезгілі? (Көктем).
Көктемде неше ай бар? (Үш ай бар).
Қане, атап беріңдерші? ( Наурыз, сәуір, мамыр).
Дұрыс, балалар, күн жылынып, асыға күткен көктем мезгілі келді.
Күннің көзі шуағын шашып, жерге жылу береді. Біз жеңіл киіндік. Көктемде көңілді, ағаштар бүршік атып, жерде гүлдер шыға бастайды. Құстар ұшып келіп жатыр. Ауылда адамдар малдарды далаға көк шөпке шығарып жаяды. Сонымен қатар ормандағы аңдар да ұйқыдан оянып, көңілдене бастайды. Қазір біз сендермен сол орманға серуенге барамыз. Ормандағы аңдардың көңілді кездерін барып көрейік.
(Балалармен орманға серуенге бару).
Орманға келеміз. Талдардың арасында қоян отырады.
Ой, балалар, қараңдаршы ағаштың түбінде қоян отыр. Кәнеки, жақын барайық. Жанына барып қоянды көтеріп, балаларға көрсету.
Балалар, қараңдаршы түлкінің үстінде әдемі көйлегі бар екен. Түймесі қандай пішінге ұқсайды? ( Шаршыға, үшбұрышқа, дөңгелекке).
Жақсы балалар, мына шыршаға қараңдаршы, көп ойыншықтар ілініп тұр екен. Мынау қандай ойыншық? Түсі қандай? Қандай пішінге ұқсайды?
Балалардан ойыншық түстерін, пішіндерін сұрау.
Дұрыс, балалар енді серуенімізді жалғастырайық.
Аюға кездеседі.
Сәлеметсің бе, аю? (Амандасады).
Аю, сен қыс бойы ұйықтап жатасың, ал көктемде оянып жатасың. Бірақ өзің тәулік мезгілін білмейсің. Ал, біздің балалар, жақсы біледі. Мен жұмбақ жасырамын, балалар сендер шешуге тырысыңдар. Аю да тыңдасын.
Ұйқымыздан оянамыз Серуенде жүреміз.
Беті- қолды жуамыз Ән айтамыз, күлеміз
Папамызға біз еріп, Апамызды күтеміз
Бақшамызға келеміз. Апай сау болыңыз,- деп,
Бұл қай уақытта? (таңертең) Үйге қарай кетеміз.
Серуеннен қайтамыз Қай уақытта? (кешке).
Тамақ ішіп аламыз Үйлерде шам жанады,
Біз тәртіпті баламыз Маңай тастай қараңғы,
Тәтті ұйқыға батамыз. Ертегіні тыңдап алып,
Қай уақытта? (түсте) . Тәтті ұйқыға батамыз.
Қай уақытта? ( түн).
Балалар аю туралы тақпағымызды айтып алайық.
Аю.
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен.
Теріп- теріп алайық,
Қалтамызға салайық.
Дұрыс, балалар жарайсыңдар. Ал, енді әрі қарай жүрейік.
Ой, балалар, мына әдемі шыршаларға қараңдаршы. Өздері әртүрлі екен.
Қалай ойлайсыңдар, қайсысы үлкен, қайсысы орташа, қайсысы кіші? Салыстырып көрейікші. (Салыстыру: үлкен, кіші, орташа).
Балалар енді осы шыршаның қасында ойын ойнап алайық.
Бізбен бірге орман аңдары да ойнасын.
Аяулым қоянды алып, ортаға қойшы, ал, Айдана сен аюды алып, қоянның оң жағына отырғыз.
Аяжан, сен түлкіні қоянның сол жағына отырғыз.
Ал, қасқырды Бекнұр қоянның алдына, Ал, Даяна арыстанды қоянның артына отырғыз. (Балалар отырғызады)
Балалардан қайталап сұрау.
Балалар, енді серуенімізді аяқтап, балабақшамызға келейік.