Ма?саты: И дыбысы мен ?рпін таныстыру.И дыбысы бар с?здерге дыбысты?
талдау жасау. Балалар?а и дыбысы бар с?з, с?йлем ойлап табуына назар аудара отырып, с?здік ?орларын байыту. Дидактикалы? материалдарды пайдалана отырып, балаларды? ойлау ?абілеттерін, ?иялын дамыту. Балаларды таза, ?демі жазу?а ?йрету.
?діс – т?сілдері: С?ра?-жауап, т?сіндіру.
К?рнекіліктер: Суреттер, кеспе ?ріптер, текшелер.
Саба?ты? барысы: I. ?йымдастыру кезе?і
-Зейіндерін саба??а аудару
Балалар б?гінгі саба?ымызды жа?сы к??іл-к?ймен бастайы?: -Армысыз, алтын К?н!
Просмотр содержимого документа
«"И дыбысы ж?не ?рпі"»
«№ 13 жалпы білім беретін бастауыш мектеп» мемлекеттік мекемесі
Пәні:Сауат ашу
Тақырыбы:И дыбысы және әрпі
Дайындаған:Хаметова Г.К
25.01.2016жыл
Жанаөзен қаласы
Мақсаты: И дыбысы мен әрпін таныстыру.И дыбысы бар сөздерге дыбыстық
талдау жасау. Балаларға и дыбысы бар сөз, сөйлем ойлап табуына назар аудара отырып, сөздік қорларын байыту. Дидактикалық материалдарды пайдалана отырып, балалардың ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту. Балаларды таза, әдемі жазуға үйрету.
Әдіс – тәсілдері: Сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекіліктер: Суреттер, кеспе әріптер, текшелер.
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі
-Зейіндерін сабаққа аудару
Балалар бүгінгі сабағымызды жақсы көңіл-күймен бастайық: -Армысыз, алтын Күн!
Армысыз, қайырымды Аспан – ата!
Армысыз, мейірімді жер – ана!
Күліп шықты күн бүгін!
Қуанайық, шаттанайық бәріміз!
Жарайсындар, орындарымызға отырамыз. 4 топқа бөлінеміз:
І – топ: Алғырлар
ІІ – топ: Білгірлер
ІІІ – топ: Тапқырлар
IV – топ: Жүйріктер
Әр дұрыс жауапқа топты жұлдызшамен бағалаймын. Сабақ соңында кім көп ұпай жинаса, сол топ жинімпаз атанады. Енді топ басшыларын сайлап алайық.
І – Алғырлар тобынан –
ІІ – Білгірлер тобынан –
ІІІ – Тапқырлар тобынан –
ІV – Жүйріктер тобынан –
Бұл топ басшылары сабақ соңында қанша ұпай алғандарын санап, көмектеседі: әр топ бір-бірімізді тыңдап, бағалап, қол шапалақтап отырамыз.
Қандай сабақ болады?
Сауат ашу сабағы нені үйретеді?
ІІ. Өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?
Ә дыбысы қандай дыбыс? Қандай текшемен белгіледік?
«Сөз ойла, тез ойла» – ә дыбысына сөз ойлату. Буын, сөздерді оқыту.
Жарайсыңдар балалар, өткен сабақты жақсы меңгерген екенсіңдер, енді бүгінгі сабағымызды жұмбақ шешуден бастайық: Адамға серік,
Күзетке берік.
(Ит)
Мынау ненің суреті (Иттің)
Ит туралы таппақ, ертегі сұрау, «Жеті қазынаның бірі» ертегісін рөльдерге бөліп айту.
Ит деген сөздің басында қандай дыбыс естіліп тұр?
ІІІ. И дыбысы. Бүгінгі өтілетін жаңа дыбыс, жаңа әріп и дыбысы, мынау бас әрпі - И, мынау кіші әріп – и.
Кане, балалар и дыбысын 3 рет айтып көрейікші и-и-и.
Айтылуына қарай қандай дыбыс деп ойлайсыңдар. Дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз? Қызыл текшемен.
Енді мына суреттерге қарайық.
Шие, инелік, ит. Осы сөздерге дыбыстық талдау жасату, и дыбысы сөздің басында, ортасында кездеседі екен.
Үлгі бойынша и дыбысының кіші және бас әрпінің таңбасын үзік сызықтарды қосу арқылы жаздыру.
Сызба бойынша сөйлем құрату.Мысалы: Анам инемен тікті. Айгүл инені сабақтады.
Суретті ребусты шешу. Шешуі: инелік
Топтық жұмыс: әр топқа тапсырма беру, қима әріптерден сөз құрату, сөйлем ойластыру.
Шығармашылық тапсырма:
І – топ
Әріп дегеіміз не?
Бір аптада неше күн бар?
ІІ – топ
Қыс мезгілінде неше ай бар?
Дауысты дыбыстарды қандай текшемен белгімейміз?
ІІІ – топ
Дыбыс дегеніміз не?
Дауысты, дауыссыз дыбыстарды қалай айтамыз?
ІV – топ
Қазір жылдың қай мезгілі?
Дауыссыз дыбыстарды қандай текшемен белгілейміз?
ІV. Сабақты қорыту. Қандай дыбыспен таныстық? Бүгін нені үйрендіңдер? И әрпін таяқшадан құрастыру. не білгілерің келеді?
«Сөз ойла, тез ойла» ойыны – и дыбысына сөз ойлату. Топ басшылары жұлдызшаларды санау. Алдағы уақытта не білгілерің келеді? Сабақ несімен ұнады? Мадақтау.