kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Терінің маңызы құрылысы мен қызметі тер бөлінудің реттелуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Терінің құрылысы және атқаратын қызметтері және бөліп шығарудағы маңызын туралы біледі.

8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Терінің маңызы құрылысы мен қызметі тер бөлінудің реттелуі»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.3А Бөліп шығару

Мектеп:

10 орта мектебі

Сынып: 8

Күні: 18.01.2021ж.

Мұғалімнің аты-жөні:

Айткожаева Шолпан Бауирхановна


Сабақтың тақырыбы

Терінің маңызы, құрылысы мен қызметі. Тер бөлінудің реттелуі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Терінің құрылысы және атқаратын қызметтері және бөліп шығарудағы маңызын туралы біледі

Бағалау критерийі

  1. Терінің құрылысы мен қызметін түсіндіре алады

  2. Терінің бөліп шығарудағы адам өміріндегі маңызын ұғына алады

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: Мәтіндегі жаңа термин сөздермен танысады, түсінеді, мағынасын ажырата алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Тері, эпидермис, дерма, май клетчаткасы;

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Эпидермис терінің сыртқы өлі жасушалар жиынтығынан тұратын қабаты.

Эпителий – терінің сыртқы эпидермис қабатын құрайтын ұлпа.

Дерма - (грек. derma – тері) тері деген мағынаны білдіреді.

Дерматология (грек. derma – тері және logos – ілім) – терінің анатомиясын, гистологиясын, физиологиясын, тері ауруларының себептерін, оларды анықтау, емдеу және алдын алу тәсілдерін зерттейтін медицинаның бір бөлімі.
Дерматолог
-тері ауруларын емдеумен айналысатын дәрігер.

Қазақша

Орысша

Ағылшын

Тері

Кожа

Skin

гиподерма

гиподерма

hypodermis

эпидермис

эпидермис

Epidermis

дерма

дерма

Dermis

емізікшелі

сосочковый

papillary

Меланин пигменті

Пигмент меланин

Melanin pigment

дерматолог

дерматолог

dermatologist


Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, химия, физика

Алдыңғы білім

6.4.2.8 ағзадан бөлініп шығатын өнімдерді атау

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин.


Білу


Түсіну

Сәлемдесу, түгендеу. Сан бойынша топқа бөлу. Топ басшыны тағайындау. 1 мин

І топ. Эпидермис.
ІІ топ. Дерма.
ІІІ топ. Гиподерма

«Ойқозғау» стратегиясы

Әр топқа ыдысқа салынған кішкентай мұздар қойылады.

Алдыларында тұрған мұзды қолға алып, 2-3 секунд алақанда ұстаңдар. Не сездіңдер? Оқушылар өз ойларын білдіреді. 2 мин

Терінің құрылысы туралы «Строение кожи» бейнефильмі көрсетіледі 1 мин

Оқушылармен бірлесе бейнеролик арқылы сабақ мақсатын ашу

1-тапсырма (Д) «Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. 3 мин

  1. Дененің сыртқы жабыны.

  2. Тері туралы не білесің?

  3. Тері маңызы қандай?

  4. Терінің ең негізгі қызметін ата.

Бағалау критерийлері:

- Білім алушылар бейнеролик көре алады;

- Ашық микрофон әдісі арқылы сұрақтарға жауап бере алады;

Дескриптор:

- Білім алушылар бейнеролик көреді;

- Ашық микрофон әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді;

Сабақтың тақырыбы анықталып, оқушылар сабақтың мақсатымен таныстырылады.

(Қб) «Ауызша кері байланыс: Жарайсың! Керемет! Әлі талпыныс қажет!.













Ыдысқа салынған мұздар





«Строение кожи» бейнефильмі


суреттер, маркерлер, стикерлер, презентация, видеоролик, АКТ


Сабақтың ортасы

16 мин.

Қолдану:





Талдау:

















3 мин



































2-тапсырма Тұжырымдамалық карта» әдісі.

Оқылған тақырыпты талдай білу мақсатында тапсырмалар беріледі: Тапсырмалар әр топқа беріледі:





1 топ. Эпидермис. Терінің құрлысы қандай

2топ. Дерма. Терінің қызметі қандай?

3 топ. Гиподерма. Терінің адам ағзасындағы маңызы

Бағалау критерийлері:

  1. Терінің құрылысын сипаттай алады

  2. Терінің қызметтерін талдай алады

  3. Терінің маңызын сипаттай алады

Дискриптор

  1. Терінің құрылысын сипаттайды

  2. Терінің қызметтерін талдайды

  3. Терінің маңызын сипаттайды

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

4апсырма Сайкестендіру кестесі

Кестеден сәйкес жауаптарын табыңдар:

Білім алушы кесте бойынша дұрыс жауабын белгілейді.


р/с

Мазмұны

Керекті сөздер

1

...—біздің организмді сыртқы ортадан бөліп тұратын жамылғы .

Дерма

2

Тері... витаминінің түзілуіне қатысады.

Қоректік заттың

3

Дәнекер ұлпасынан түзілетін екінші қабат...қабаты деп аталады.

Мүйізді қабат

4

Май клетчаткасында ... қоры бар.

Май бездері

5

Эпидермистің сыртқы қабаты-... .

Тырнақ

6

Дермада тер бездері ...,шаш түбірі,тырнақ негізі бар.

Д

7

Терінің сыртқы қабаты-... .

Тері

8

Тері ауруларын емдейтін дәрігерді... дейді.

Шаш ,түктер, тырнақ

9

...-эпидермистің қосалқы мүйізді түзілістері.

Дерматолог

10

...-саусақ ұштарының сыртында орналасқан жалпақ мүйізді түзіліс.

Эпидермис


Бағалау критерийлері:

  1. Терінің құрылысы мен қызметтерін сәйкестендіре алады

  2. Терінің маңызын анықтай алады

Дикриптор:

  1. Терінің құрылысы мен қызметтерін сәкестендіреды

  2. Терінің маңызын анықтайды


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі




суреттер, маркерлер, стикерлер, презентация, видеоролик, АКТ







































Кесте











Сабақтың соңы

7 мин.

Синтез






















Бағалау









5-тапсырма «Борт журналы» Терінің бөліп шығарудағы адам өміріндегі маңызы

Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:

Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін?

Мәтіннен қандай жаңалық туралы білдім?

Болжамдар

Тың ақпараттар





Бағалау критерийлері:

  1. Терінің қызметтерін ажырата алады

  2. Терінің маңызды қызметтерін ажырата алады

Дискриптор:

  1. Терінің қызметтерін ажыратады

  2. Терінің маңызды қызметтерін ажыратады


ҚБ: «Қол шапалақтау»


ҚБ: Оқушылар бір-бірін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.

«Алқа тізбегі» әдісі арқылы

Әр оқушы тері туралы алған білімдерін 1 сөйлеммен айтып аяқтайды

Бағалау критерийлері:

  1. Терінің жұмысы, маңызы туралы алған білімін саралай алады

  2. Терінің маңыздылығы туралы қорытынды жасай алады

Дискриптор:

  1. Терінің жұмысы, маңызы туралы алған білімін саралайды

  2. Терінің маңыздылығы туралы қорытынды жасайды

ҚБ: «Қол шапалақтау»

Кері байланыс «Тазалық»

Сабақ соңында кері байланысты «тазалық» әдісі арқылы аламын, себебі келесі сабағымды жоспарлауға үлкен көмегі бар.

















Кесте













































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Оқушыларға орындаушының әрекетін анықтау үшін жеңілінен күрделісіне қарай тапсырмалар мен тәжірибелік жұмыс орындатамын.

«Ойқозғау» стратегиясы

Оқушылар тәжірибе жасау арқылы тері туралы алған білімдерін, өз ойларын білдіреді.

Бейнефильмі көрсету алқылы тыңдалым, айтылым дағдысы дамытамын

Тұжырымдамалық карта» әдіс арқылы оқушыларға жеке, жұпта, топта жұмыс жасауына мүмкіндік туады. Оқушылардың айтылым, көрсетілім, жазылым, тыңдалым дағдысы қалыптасады.

«Борт журналы» әдісі тақырыпты оқып үйренуде өз ойларын жазуға үйренеді

Қабілеті жоғары оқушылар Сұрақтар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Терінің құрылысын, қызметтерін талдайды,терінің маңызын сипаттайды

Қабілеті орта оқушылар:

Орта деңгейдегі оқушыларға үлестірме тапсырмалары ұсынылады.

Терінің құрылысын маңызды қызметтерін ажыратады

Қабілеті төмен оқушылар: оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсету ұсынылады.Терінің құрылысы мен қызметтерін сәйкестендіре алады


Оқушылардың жауаптарын бағалау

  • Қалыптастырушы бағалау

  • «Ауызша кері байланыс: Жарайсың! Керемет! Әлі талпыныс қажет!.

  • Қол шапалақтау

  • «Бағдаршам» әдісі

  • «Бас бармақ» әдісі



  • АКТ мен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік

техника ережелерін сақтау, дұрыс отыруын қадағалау.

  • Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбейді

  • Оқушылардың гигиеналық талаптарға сай отыруын қадағалау



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз

Жалпы сабақтың мақсаты, оқу мақсаттары оқушылардың жас ерекшеліктеріне, ойлау қабілеттеріне негізделіп жүйелі түрде құрылды. Соның нәтижесінде әр топ оқушылары өз білімдерін көрсетіп, әр берілген тапсырмаларды тиянақты, жауапкершілікпен орындап өз ойларын еркін жеткізе алды. Тиімді оқыту және оқу әдісі бойынша оқушылардың сабақ кезеңдеріндегі іс-әрекеттері көңілден шықты. Кезеңдер бойынша өлшеніп берілген уақыт талаптарға сай орындалып отырды. Сабақ жосапары іске асу барысында аса ауытқулар байқалмады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақта оқушылар қызығушылық пен белсенділік танытты.

2:Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе білді.

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Белсенді оқу әдістерінен «миға шауыл» «шеңбердегі доп» әдісі тиімді болды.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

Жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ?

1: Сабақтағы жағымды әсерлерді қалыптастыру, оқушылардың арасындағы бір – бірімен қарым – қатынасты одан әрі жетілдіре отырып мақсатқа жетуге баулу.

2: Бірін – бірі және өзін – өзі бақылауға, бағалауға үйрету.

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Терінің маңызы құрылысы мен қызметі тер бөлінудің реттелуі

Автор: Айткожаева Шолпан Бауирхановна

Дата: 16.06.2021

Номер свидетельства: 583504
