САБАҚ: | Мектеп: Көкшетау қаласы, (қазақ тілінде оқытылатын) дарынды балаларға арналған №3 облыстық мамандандырылған мектеп –интернаты |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Маженова Арайлым Айдарбековна |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны:- |
Сабақтың тақырыбы | Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында /қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды\суыққанды жануарлар. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 7.1.4.1 - тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау; 7.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: (Білу, түсініу) Ағзалардың тыныс алудың маңызын және аэробтардың анаэробтардан қандай айырмашылықтары барын мұғалім арқылы біледі. Оқушылардың басым бөлігіну: (қолдану) Жануар ағзасы мен өсімдіктер ағзасы үшін энергияның маңызы туралы айта алады. Аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерін салыстырып мысалдарды қолдана алады. Кейбір оқушылар: (талдау) Тыныс алу үдерісін және өсімдіктер мен жануарлар энергияны қайдан алатынын және не үшін қолданатынын сызба түрінде, түсіндіреді, талдайды |
Бағалау критерийі | Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін салыстырады. Аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерін салыстырып мысалдарды қолдана отырып сәйкестендіру кестесін толтырады. Өсімдіктер мен жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде жеке түрінде көрсету |
Тілдік мақсат | Пәндік лексика және терминология: анаэробты, аэробты, тыныс алу, энергия алу үшін. Тақырып бойынша ерекше термин сөздерді, яғни кездесетін терминдер мен тіркестерді дұрыс айтады (оқылым,айтылым) Тыңдау барысында естілген ерекше терминдер мен тіркестерді орынды қолдана алады (тыңдалым) Жазылым бойынша ұсыныстар: анаэробты, аэробты, тыныс алу, энергия алу үшін. |
Құндылықтарды дарыту | Сабақта оқушыларды жауапкершілікті бағалауға, топта жұмыс жасауға және іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа қоршаған ортаны қорғауға, тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Физика, химия |
АКТ-ні пайдалану дағдылары | Интер белсенді тақта, компютерь, электрондық оқулық, слайд |
Алдыңғы білім | Фотосинтезге қажетті жағдайлар. Зертханалық жұмыс «Фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу». |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі Амандасу Психологиялық ахуал (Карусель) Үй жұмысын сұрақ – жауап арқылы сұралады. Жұптық 1 Тапсырма. «Карусель» - ішкі шеңбер және сыртта шеңбер құрастыра отырып сыртқы шеңбердегі оқушы ішкі шеңбердегі оқушыға сұрақ қояды, ал ішкі шеңбердегі оқушы жауап береді. Мазайка құрастыру арқылы 3 топқа бөлінеді. (Ертегілер суреті) | Интер белсенді тақта. Бейнефильм. Ерттегілер дің суреттері. |
Сабақтың ортасы | Мәтінмен жұмыс. АКТ әдісі. Көпір орнату. «Миға шабуыл» әдісі /тыңдалым/ «Тыныс алудың маңызы» бейне-жазба көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашады. 2 тапсырма «Тірі ағзалардың тыныс алудың маңызы.» Ойлан- жұптас-бөліс /оқылым, тыңдалым, жазылым/. Жеке оқу; Жұпта түсіндіру; Топта талқылау Жетістік критерийлері: Тыныс алудың ағза үшін маңызы. Жануар мен өсімдіктер ағзасы үшін энергияның маңызы. Тыныс алу типтері: Анаэробты және аэробты Постер қорғайды. Тақырыпты толықтырып болған соң топ спикері қорғайды. Флипчартқа жазу. Оны бір- біріне беріп бағалатқызу.
| Постер қағазы. Түрлі – түсті қаламсапттар. Флипчарт. Дәптер, қалам. |
Тапсырма Дәптертерге түріп алу. Жеке жұмыс /жазылым/ Тыныс – оттек қатысатын күрделі химиялық үдеріс. Анаэроб ағзалар – оттексіз тіршілік ете алатын тіршілік иелері. Аэроб ағзалар – оттекпен тыныс алатын және оттексіз тіршілік ете алмайтын тіршілік иелері.
| Дәптер, қалам. Слайд |
| 4 тапсырма. Денгейлік тапсырмалар. Көпір орнатку. Жеке жұмыс. /Жазылым/ А Тыныс алу типтеріне, аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерін салыстырып, кесте толтырыңыз. Бағалау критерилерін Критерилер | Дискриптор | ұпай | Анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін салыстырады | Тыныс алу типтерінің бірі анаэробты типін аэробты типімен салыстыра алады. | 1 | Тыныс алу типтерінің бірі аэробты типін анаэробты типімен салыстыра алады | 1 | Б Төмендегі берілген мысалдарды қолдана отырып сәйкестендіру кестесін толтырыңыз. Анаэробты | Майқышқылды бактериялар | Буынаяқтылардың ішегінде тіршілік ететін қарапайымдар. | Лямблия | Лейшмания | Аэробты | Сіреспе таяқшасы | Ашытқылар | Ірің таяқшалары | Жануарлар | Адам | Саңырауқұлақтар | Балдырлар | Жауаптары: 1. Майқышқылды бактериялар. 2. Буынаяқтылардың ішегінде тіршілік ететін қарапайымдар. 3. Сіреспе таяқшасы. 4. Ашытқылар. 5. Ірің таяқшалары. 6. Лямблия. 7. Лейшмания. 8. Саңырауқұлақтар. 9. Балдырлар. 10. Жануарлар. 11. Адам. Бағалау критерилерін Критерилер | Дискриптор | ұпай | Аэробты және анаэробты тыныс алу үдерістерін салыстырып мысалдарды қолдана отырып сәйкестендіру кестесін толтырады. | Тыныс алу типтерінің бірі анаэробты типіне жататын ағзаларды біледі | 1 | Тыныс алу типтерінің бір аэробты типіне жататын ағзаларды біледі | 1 | С Өсімдіктер мен жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде жеке түрінде көрсету Бағалау критерилеріін Критерилер | Дискриптор | ұпай | Өсімдіктер мен жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде жеке түрінде көрсету | Өсімдіктердің тыныс алу үдерісін сызба түрінде көрсете алады | 1 | Жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде көрсете алады | 1 | | Дәптер, қалам. Слайд. |
Сабақтың соңы | Бағалау критерилерін Критерилер | Дискриптор | ұпай | Өсімдіктер мен жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде жеке түрінде көрсету | Өсімдіктердің тыныс алу үдерісін сызба түрінде көрсете алады. | 1 | Жануарлардың тыныс алу үдерісін сызба түрінде көрсете алады. | 1 | Жиынтық бағалау балының пайыздық мазмұны | Бағалау көрсеткіші | Баға | 0% | Бағаланбады | «1» | 1% - 20% | Қанағаттанарлықсыз | «2» | 2 | % - 50% Қанағаттана | лық «3» | 51% - 80% | Жақсы | «4» | 81 | - 100% Өте жақсы | «5» | 4 тапсырма «Өрмекші торы». Берілген жіп бойынша бір – біріне беру арқылы өрмекші торын құрай отырып сұрақ – жауап арқылы жаңа сабақтың тақырыбын бекітеді. Кері байланыс орнату Мен не білдім + | Мен үшін жаңалық - | Қызықты | | | |
| |
Үйге тапсырма: Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Қосымша ақпарат: 1. Биология, 7 сынып оқулығы – А.Р. Соловьева, Б.Т. Ибраимова, Ж.Ә. Алина Алматы «Атамұра» 2017 2. «Биолог анықтамалығы» №4, 2015ж, №2 2007 ж. 3. Интернет желісі | Күнделік,қаламсап |
Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? | Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Әр оқушының қабілеттерін ашуда және бір бірімен диалогка түсуге, яғни қарым қатынаста болуға – мұғалімнің әр әдісті тиімді пайдалануына байланысты болады. СТО әдісін пайдаланған тиімді. Сергіту сәті кезінде «Карусель» әдісін пайдалана отырып оқушылардың би билеу іс әрекетінде болса, сонымен қатар бұл жерде оқушылар бір біріне сұрақ қоя отырып үй жұмысы тексеріледі. Жаңа сабақта Мәтінмен жұмыс кезінде Көпір орнату арқылы, яғни мұғалімнің көмегі арқылы «АКТ» әдісін пайдалана отырып бейне-жазба көрсету арқылы «Миға шабуыл» әдісімен /тыңдалым/ «Тыныс алудың маңызы» жаңа тақырыпты ашау кезінде бұл әдістерді пайдалану ұтымды. Постер қорғау кезінде «Тірі ағзалардың тыныс алудың маңызы.» берілген тақырып бойынша «Ойлан- жұптас-бөліс» әдісін пайдаланған ұтымды. /оқылым, тыңдалым, жазылым/. Жеке оқиды; Жұпта түсіндіреді; Топта талқылайды; Ортақ шешім шығарып постер қағазына түсіруде бұл әдіс тиімді. Терминмен жұмыс кезінде бұл әдіс қолайлы: « Түріп алу» Жеке жұмыс /жазылым/ Денгейлік тапсырмалар дайындау кезде бұл әдіс тиімді болып отыр. Көпір орнатку. Жеке жұмыс. /Жазылым/. | Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері; өзін -өзі бағалау жұпта бағалау топта бағалау кері байланыс «Плюс-минус-қызық» | Денсаулық сақтау технологиялары АКТ пайдалану. Ұйымдастыру кезеңі. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Бейнефильм Жас ерекшелігіне байланысты тапсырмалар дайындауда Топқа тапсырма берілгенде арнайы топтық жұмыстың ережелері түсіндіріледі . |
Сабақ бойынша рефлексия қандай деңгейде өтті? Жоспарланған сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? | |
Жалпы бағалау Сабақтың ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. 2. Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |