kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Хвороби органів дихання та їх профілактика.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Цілі: розширити знання про органи дихання. Ознайомити учнів із захворюваннями органів дихання, які передаються через повітря; з’ясувати причини виникнення хвороб, встановити їх симптоми, способи поширення, наслідки, засоби профілактики. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне мислення. Виховувати гігієнічні навички, толерантне ставлення до людей, уміння вислуховувати, надавати допомогу.

Обладнання: кодоскоп, екран, презентація,  бюлетені «Грип», буклет «Туберкульоз».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок – гра «Один робочий день  лікарів».

Епіграф уроку: «Нельзя человека закупорить в ящик.

                               Жилище проветривай чаще и чаще».

                                                               В.В.Маяковский 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Хвороби органів дихання та їх профілактика.»

Тема «Хвороби органів дихання та їх профілактика»

Цілі: розширити знання про органи дихання. Ознайомити учнів із захворюваннями органів дихання, які передаються через повітря; з’ясувати причини виникнення хвороб, встановити їх симптоми, способи поширення, наслідки, засоби профілактики. Розвивати спостережливість, увагу, пам'ять, логічне мислення. Виховувати гігієнічні навички, толерантне ставлення до людей, уміння вислуховувати, надавати допомогу.

Обладнання: кодоскоп, екран, презентація, бюлетені «Грип», буклет «Туберкульоз».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма проведення: урок – гра «Один робочий день лікарів».

Епіграф уроку: «Нельзя человека закупорить в ящик.

Жилище проветривай чаще и чаще».

В.В.Маяковский

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок,

В житті зробимо ще крок.

Повернімося обличчям до гостей,

Привітно скажемо: «Добрий день».

Правда, чудова ця фраза!

Вона зближує нас із вами одразу.

А сказана вона досить вчасно.

Сподіваюся, у всіх чудовий настрій.

II. Актуалізація опорних знань учнів

Вчитель. Протягом декількох уроків ми вивчали органи дихання. Давайте згадаємо:

1. Що таке дихання? (Сукупність процесів надходження кисню до організму, використання його в окислювальних процесах та виведення вуглекислого газу)

2. За допомогою чого здійснюється цей процес? (Органів дихання)

То ж повторимо з вами будову дихальної системи. На слайді німа схема «Будова дихальної системи» - учні повинні зробити позначення

Взаємоперевірка – слайд з правильними відповідями(правильна відповідь 1 бал).

Вчитель. «Любі діти, до нас сьогодні завітав кореспондент з телеканалу «Ірта». І вона хоче задати вам декілька питань».

Кореспондент: ставить інтерактивне питання (бере інтерв’ю у учнів)

-Чи може дихальна система працювати безперебійно, виконувати всі свої функції на сто відсотків?

-А чи хворіли ви на простудні захворювання?

-Зараз багато говорять про грип, як ви гадаєте, чи добре ви володієте цією інформацією?

- Які захворювання органів дихання ви знаєте?

-Чи хотіли б ви більше дізнатися про захворювання органів дихання?

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

На дошці слово «дихання».

Вчитель. Пропоную вам придумати побажання , яке б починалося із букв цього слова на біологічну тему – учні висловлюють свої побажання один одному. (Д – доброго здоров’я, И – (учні замінили на І ) імунітету, Х – ХОК в нормі, А- артеріального тиску в нормі, Н – не хворіти, Н – наснаги, Я – ясного розуму).

А як же досягти всього того, чого ви самі собі побажали сьогодні, ми з вами про це і поговоримо. Тож тема нашого уроку «Хвороби органів дихання та їх профілактика» - учні записують тему в зошити.

Вчитель пропонує учням самостійно визначити мету уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

Вчитель. Що ж розпочнемо зміцнювати своє здоров’я. Я пропоную вам провести дихальну гімнастику.

  1. Розминка. Стати прямо. Руки по швах. Гучно на весь клас, нюхати повітря. Не робити довгі й глибокі вдихи, а просто нюхати повітря.

  2. Повороти. Повертати голову різко вправо і вліво, вправо і вліво й одночасно з кожним поворотом нюхати повітря.

  3. Кішка. Ноги на ширині плеч. Ледь – ледь присідати, різко повертаючись вправо і вліво, шумно втягуючи повітря. Повторити 3 рази.

  4. Вдих підніміть праве плече вгору, видих – вихідне положення.

Вдих підніміть ліве плече вгору, видих – вихідне положення.

  1. Видих – плечі максимально зведіть уперед. Вдих – вихідне положення.

Видих максимально зведіть лопатки. Вдих – вихідне положення. Виконати три рази.

Подихайте спокійно.

Вчитель. Чи потрібно кожного разу повторювати вам, що активний спосіб життя активізує розумову діяльність. Тож розпочинаємо нашу гру.

Сьогодні ми з вами уявно перенесемося у лікарню. Тут ми будемо присутні на прийомі у лікарів: терапевта, ЛОРа, інфекціоніста. А також у нас буде змога бути присутніми на невеличкому консиліумі лікарів. Ви повинні бути дуже уважними, так як ваше завдання буде – скласти пам’ятку «Як запобігти захворюванням органів дихання», а щоб це зробити потрібно знати все про хвороби та їх симптоми.

В ході уроку вам необхідно заповнити таблицю

Симптоми

Причина захворювання

Хвороба




Протягом уроку ми будемо використовувати слайд шоу. Той матеріал слайду, на якому буде позначення – хлопчик робить записи, ви повинні зробити відповідні записи в зошитах.

Сценка 1. «На прийомі у лікаря терапевта».

За столом сидить учень – лікар терапевт. До нього підходить хворий.

Лікар: «Доброго дня. На що скаржитесь?»

Пацієнт: «Доброго дня. Лікарю, у мене гарячка, температура піднімається до 38 – 39 градусів, інколи навпаки - озноб, головний біль, кашель, біль у м’язах».

Лікар пропонує поміряти температуру, послухати. «У вас грип. Це гостре інфекційне захворювання. Характеризується ураженням слизової оболонки верхніх дихальних шляхів (слайд, на якому показані органи, що вражаються вірусом та основні симптоми грипу, визначення поняття). Найчастіше епідемії грипу виникають холодної пори року, а також коли організм ослаблений».

Хворий: «А що є збудником захворювання?»

Лікар: «Збудником захворювання є вірус (На слайді малюнок вірусу). Він має дуже малі розміри - до 20 мкм. Складається з молекули ДНК, оточеною білковою та ліпідною оболонками. Збудник грипу передається від хворої людини до здорової повітряно - крапельним шляхом. Хвора людина – джерело інфекції при грипі. Під час розмови, кашлю, чихання вірус потрапляє з крапельками слини та слизу до дихальних шляхів здорової людини, де інтенсивно розмножується.

Хворий: «Як можна вилікуватися?»

Лікар: По – перше вам потрібно знизити температуру. Я вам можу запропонувати жарознижувальні засоби, але ви повинні пам’ятати, що вони пригнічують протиінфекційний захист, синтез білків. Тому не варто прагнути до нормалізації температури тіла. Найефективнішим засобом є парацетамол. Для полегшення носового дихання рекомендують називін, отривін, галазолін(демонстрація ліків). Побільше вживати овочів, фруктів, багатих вітаміном С, а також часник, цибулю, малинове та калинове варення».

Хворий: «А як щодо антибіотиків?»

Лікар: «Антибіотики при неускладненому грипі не призначають, в тому числі і з метою профілактики бактеріальної інфекції. З'ясувалось, що хворі, які отримували антибіотики „на всяк випадок”, частіше мали бактеріальні ускладнення».

Хворий: «А якщо вчасно не розпочати лікування, до чого це може призвести?»

Лікар: «Найнебезпечнішим при захворюванні на грип є те, що з епітеліальних клітин слизової оболонки збудник проникає у кров, розноситься по всьому організму і може викликати ускладнення: запалення легень, середнього вуха, нирок, м’якої оболонки мозку та ін.».

Хворий: «Чи можна вберегтися від цього захворювання?»

Лікар: «Да, якщо дотримуватися правил профілактики. Я вам можу запропонувати наступне:

  1. Вчасно робити щеплення.

  2. Вологе прибирання із застосуванням дезинфікуючих засобів, особливо у місцях скупчення людей.

  3. Більше вживати овочів, фруктів, багатих вітаміном «С». Не забувайте про потужну профілактичну дію цибулі, часнику.

  4. Старайтесь менше користуватися громадським транспортом, уникати відвідувань багатолюдних заходів, без особливої потреби відвідувати поліклініку.

  5. Рекомендується при поверненні додому обов’язково вимити руки, а до того не доторкатися очей та носа.

6. Тимчасово зменшують захворюваність на грип процедури із загартовування:
— більше гуляти на свіжому повітрі.
Хворий: «Дякую вам, лікарю. Я все зрозумів і буду дотримуватися ваших порад».

Вчитель. Пропоную вам скласти сенкан про грип (робота в групах).

1 – й рядок – одне слово: іменник;

2 – й рядок - два прикметника, що є означенням іменника з першого рядка;

3 – й рядок - три дієслова, що виражають дії іменника з першого рядка;

4 – й рядок – чотири слова :фраза, що розповідає щось про іменник з першого рядка.

Кожна група представляє свій сенкан.

Вірус

Небезпечний, коварний

Вражає, руйнує, вбиває

Грип гостре інфекційне захворювання.


Сценка 2. «Прийом у терапевта».

Входить ще один хворий.

Пацієнт: «Доброго дня, лікарю».

Лікар: «Доброго дня, проходьте, сідайте, на що скаржитеся?»

Пацієнт: «У мене сильний довготривалий кашель частіше з виділенням слизового харкотиння, задишка, біль у грудях, підвищення температури».

Лікар(після огляду: міряє температуру, слухає хворого): «У вас бронхіт. Це запалення бронхів. Ви хворіли до цього на застудне захворювання?»

Пацієнт: «Да, у мене була нежить».

Лікар: «Бронхіт частіше виникає як ускладнення інфекцій верхніх дихальних шляхів(на слайді симптоми та визначення поняття).

Людина, яка своєчасно не лікує нежить, гострі вірусні інфекції, не уникне бронхіту. А люди, які палять, і зловживають цим, випалюючи 10 цигарок щодня, - у сім разів частіше помирають від бронхіту, ніж ті, що не палять.Тому, що захисні можливості організму, який ослаблений вірусною інфекцією або палінням, дуже низькі. Якщо хворобу не лікувати, то в міру її поглиблення слиз не видаляється з організму, а накопичується у бронхах, закупорюючи їх. Повітря в достатній кількості не потряпляє до легень. Виникає кисневе голодування, яке призводить до головного болю, слабкості, до ускладнення – пневмонії».

Пацієнт: «А що таке пневмонія? Чим вона небезпечна? Які її прояви?»

Лікар: «Пневмонія, або запалення легень – гостре інфекційне захворювання( на слайді симптоми та визначення поняття). Запалення виникає в найменших бронхіолах та альвеолах. Захворювання може спричинятися стафілококами, стрептококами, що потрапляють в дихальні шляхи. А може бути і в результаті ускладнень інших хвороб, наприклад бронхіту. Симптоми пневмонії: озноб, гарячка, пітливість, біль у м’язах, суглобах, головний біль. Потім починається кашель, біль у грудях та задишка. За наявності таких симптомів потрібно негайно звертатися до лікаря.

А головне треба пам’ятати! Банки, гірчичники, різні компреси тепер у лікуванні пневмонії не використовують. Доведено, що вони ускладнюють запальний процес, оскільки сприяють поширенню його по легенях, а потім із кров’ю та лімфою - по всьому тілу. Я вам випишу рецепт, по якому ви придбаєте необхідні ліки. Та все ж таки краще користуватися народними методами – це відвари липи, калини».


Сценка 3. «Звернімося до Лора».

На прийомі у лікаря ЛОРа.

Пацієнт: «Доброго дня. Лікарю, допоможіть будь ласка».

Лікар: «Доброго дня, проходьте, сідайте, на що скаржитеся?»

Пацієнт: «У мене відчуття стискання в горлі, біль під час ковтання, підвищена температура, загальне занедужання».

Лікар оглядає хворого: «У вас почервоніння горла, на мигдаликах утворилися гнояки. Це - ангіна».

Пацієнт: «Це небезпечно?».

Лікар: «Ангіна – гостре запалення слизової оболонки зіва та піднебінних мигдаликів, розташованих у глотці(на слайді симптоми та визначення поняття). Це захворювання спричиняється стрептококами, стафілококами(малюнок на слайді). Якщо не лікувати це захворювання можливі такі ускладнення: ревматизм, вади серця, тому лікувати її треба негайно і тільки під наглядом лікаря. Ось вам рецепти, але я порекомендую вам ще й народні методи лікування – це полоскати горло відварами ромашки лікарської, шавлії або розчином питної соди. А також не переохолоджуватися».

Сценка 4. «Завітаємо до алерголога».

Лікар: «Доброго дня, проходьте, сідайте, на що скаржитеся?»

Пацієнт: «Доброго дня. Лікарю, допоможіть будь ласка. Останнім часом у мене з’явилися такі симптоми – сухість і свербіння в носовій порожнині, що супроводжується чханням і сльозовиділенням. Особливо ці прояви бувають вранці».

Лікар: «У вас алергічний риніт(на слайді симптоми та визначення поняття). Це захворювання спричинюється алергенами, які потрапляють на слизову оболонку носа. Вони спричинюють набряк слизової оболонки. Це захворювання може призвести до ускладнення до отиту(запалення вуха). Головними способами лікування є усунення контакту з алергенами».

Гра «Ланцюжок». Назвати алергени, які відомі (учні по черзі називають алергени).

Вчитель: «Туберкульоз знищує людство. Лікарі, працівники системи охорони здоров’я озброєні передовими досягненнями медицини: рентгенографами, вакцинами, антибіотиками. Вони хоробро борються з хворобою і переможуть її, цьому немає сумніву. Але ми повинні їм допомогти. І наша сила – у знаннях. Що ж треба знати про туберкульоз?

Вчитель. Тепер ми перенесемося в кабінет головного лікаря, де проходить колегіум лікарів. Тема колегіуму: «Найпоширеніші хвороби органів дихання XXI століття».
Головний лікар: «Шановні колеги, одним із найпоширеніших захворювань на сьогоднішній день є туберкульоз. За повідомленням ВООЗ, епідемію туберкульозу в Україні зареєстровано в 1995 році. У державі спостерігається поступове зростання захворюваності на туберкульоз. Україна займає третє місце серед країн Європи по захворюваності на туберкульоз. Щодня інфікується цією хворобою майже 100 людей. Щогодини в Україні на туберкульоз захворює чотири особи й помирає один хворий. Найвищі показники захворюваності і смертності спостерігається в південно – східному регіоні. Хотілося б іще раз поговорити про те, що ж таке туберкульоз? Як зупинити прогресування цієї хвороби?»

Лікар – інфекціоніст: «Туберкульоз – інфекційне захворювання, що спричиняється бактерією – туберкульозною паличкою, або паличкою Коха. Ця хвороба вражає різні органи, але найчастіше легені. Збудник туберкульозу поширюється повітрям під час кашлю хворої людини. Початок хвороби найчастіше непомітний ні для хворого, ні для оточуючих. Основними симптомами є: кашель, який не припиняється, з виділенням мокротиння або слизу, що може містити кров; втрата ваги, озноб або лихоманка з наступною пітливість, виснаженість, нічна пітливість, іноді біль у грудях(на слайді симптоми та визначення поняття). Як же можна виявити туберкульоз?

Лікар – рентгенолог. Оскільки симптоми туберкульозу можуть бути відсутні на початковій фазі хвороби або нагадувати багато інших хвороб, рекомендується проходити профілактичні огляди. Із цією метою рекомендується проведення рентгено – або флюорографії органів грудної клітки, постановка туберкулінової проби(Манту). За рентгенологічним знімками можна помітити в якому стані легені.(На слайді малюнки здорових і хворих на туберкульоз легень).

Головний лікар: Я хочу вам запропонувати проводити періодично самостійно тести «Самоконтроль захворювання на туберкульоз» - роздає учням тести.


Да

Ні

Чи був або є у вас контакт з хворим на туберкульоз протягом останніх півроку

5

0

Чи відносите ви себе до групи ризику захворювання на туберкульоз?(наявність шкідливих звичок, не правильний режим праці, відпочинку, харчування, хронічні захворювання, імунодефіцитні стани).

5


0

Чи є у вас такі скарги?

Кашель більш ніж 3 тижні

Зниження ваги тіла

Слабкість, швидка втома

Підвищена пітливість

Біль в грудній клітці

Підвищене виділення мокротиння

Підвищення температури тіла вище 37ºС протягом 2 тижнів

Порахуйте загальну кількість балів



8


7


5


5


8


9


8



0


0


0


0


0


0


0

0 -5 балів. Низький ризик захворювання але, якщо у вас був контакт із хворим чи ви відноситеся до групи ризику захворювання на туберкульоз, необхідно пройти профілактичний огляд.

5 – 7 балів. Середній ризик, рекомендовано якомога швидше звернутися до лікаря по місцю проживання для додаткового огляду.

7 – 9 балів. Високий ризик, рекомендовано протягом найближчих 2 – 3 – х днів звернутися на огляд.

Більше 9 балів. Сьогодні ж або завтра звернутися до лікаря на огляд.

То ж ми повинні донести до населення, яких заходів потрібно вживати, щоб запобігти данному захворюванню. Які у вас будуть пропозиції? Лікарі по черзі називають правила профілактики:

  1. Дотримуйтесь чистоти в своїх приміщеннях. Умови життя мають відповідати санітарним вимогам.

  2. Чисте повітря позбавлене пилу – тому не забувайте і про вологе прибирання в класних кімнатах і удома.

  3. Носіть із собою чисту носову хусточку. Давайте зараз перевіримо у вас наявність чистих носових хустинок.

  4. Фізкультура і ранкова гімнастика підвищують імунітет людини до захворювань.

  5. Дотримуйтесь правил особистої гігієни.

  6. Постійно консультуйтеся з лікарем, завдання якого вберегти вас від захворювання.

  7. Уживайте смачну і корисну їжу, вітаміни.

  8. Озеленяйте свої приміщення, території, де ви проживаєте.

  9. Але не забувайте про своїх ворогів: цигарки, наркотики, погана їжа, антисанітарні умови життя, особистий контакт із хворим з активною формою туберкульозу.

Лікар терапевт: Хотілося б зупинитися ще на одній проблемі, яка впливає на органи дихання – це куріння. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, курці вдвічі частіше, аніж ті хто не курить, ризикують померти, не доживши до 65 років, вони в 14 разів частіше хворіють на рак легенів.(На слайді графік смертності, пов'язаний з курінням). Основною діючою речовиною тютюну є нікотин надзвичайно сильна отрута. Саме він погіршує кровопостачання всіх органів, зокрема бронхів та легень. Гарячий тютюновий дим обпікає слизову оболонку верхніх дихальних шляхів, бронхів; досягає він і до альвеол. Постійне подразнення голосових зв'язок веде до хрипкості голосу. Дуже небезпечними є продукти згорання тютюну. Це аміак, який розчиняючись у слизові дихальних шляхів перетворюється на нашатирний спирт, а він спричиняє запальні процеси дихальних шляхів. Тютюновий дьоготь осідає на стінках повітроносних шляхів, накопичується в альвеолах, забарвлюючи легені в брудно – коричневий колір(слайд на екрані), на дошці таблиця «Склад тютюнового диму та його вплив на органи дихання»)Та саме найстрашніше те, що куріння призводить до раку легенів. Раніше на це захворювання більше страждали чоловіки. Та тепер і серед жінок є багато курців. Хочу привести вам такі статистичні дані:

98% смертей від раку гортані (98 зі 100 померлих, якби не палили, жили б довше); 96% смертей від раку легенів; 75% - від хронічного бронхіту; 25% - від ішемічної хвороби серця згубили себе палінням. Тож пам’ятайте: паління – це повільна смерть.

Головний лікар: «Шановні колеги, нам потрібно і в подальшому проводити бесіди з населенням про профілактику захворювання, які пов’язані з органами дихання, випускати буклети, бюлетені на дану тематику. А на сьогодні все, можете бути вільними».




V. Узагальнення та систематизація знань учнів.

Вчитель: «Ми познайомилися з основними хворобами органів дихання, їх профілактикою. Бути в наш час здоровими – це не надзвичайна розкіш, це – необхідність. Здоровим хоче бути кожен з нас, але підтримувати все життя певний рівень гарного самопочуття важко, тут необхідна внутрішня спроможність, залізна воля, завзятість. Тисячі хвороб стають у чергу до нас і атакують, як тільки ми розслаблюємося. Сучасна медицина, звичайно намагається захистити наші ніжні організми від усяких напастей, але вона не може придумати такі ліки, які розвивали б у свідомості розуміння необхідності вдосконалювання власного тіла.

По закінченні хотілося б додати, що постійний рух, контроль за своїм диханням, виконання спеціальних вправ для доброї роботи легень, несуть здоров’я, що не дадуть ніякі ліки.

А тепер пропоную вам гру «Ідентифікація симптомів», за симптомами встановити діагноз.

1. Встановити відповідність

На екрані відображені симптоми, учні встановлюють діагноз після самостійної роботи учнів проводиться взаємоперевірка, за слайдом на екрані, де відображені правильні відповіді( правильна відповідь 0, 5 бала).

  1. Гарячка, температура піднімається до 38 – 39 градусів, інколи навпаки - озноб, головний біль, кашель, біль у м’язах (Грип).

  2. Відчуття стискання в горлі, біль під час ковтання, підвищена температура, загальне занедужання. (Ангіна).

  3. Сильний довготривалий кашель частіше з виділенням слизового харкотиння, задишка, біль у грудях, підвищення температури (Бронхіт).

  4. Кашель, який не припиняється, з виділенням мокротиння або слизу, що може містити кров; втрата ваги, озноб або лихоманка з наступною пітливість, виснаженість, нічна пітливість, іноді біль у грудях (Туберкульоз).

  5. Озноб, гарячка, пітливість, біль у м’язах, суглобах, головний біль. Потім починається кашель, біль у грудях та задишка (Пневмонія).

  6. Cухість і свербіння в носовій порожнині, що супроводжується чханням і сльозовиділенням. Особливо ці прояви бувають вранці(Алергічний риніт).

2. Гра «Кубик – рубик». Учень кидає кубик, де на різних сторонах написані захворювання органів дихання. Він повинен назвати правила профілактики для даної хвороби.

Гра «Світлофор». Учні по черзі виходять до дошки і прикріплюють різнокольорові папірці

Червоний колір – дізнався(лася) багато нового;

Зелений – я все це знав(ла)

Жовтий – мені це не знадобиться.

VI. Домашнє завдання

Вивчити §32 – 33, складіть пам’ятку запобігання захворюванням органів дихання. Додаткове завдання на стор. 97, «Для допитливих»., скласти рекламу»Вплив паління на організм людини» .

VII. Підсумок уроку. Виставлення оцінок. Відзначення найактивніших учнів.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Хвороби органів дихання та їх профілактика.

Автор: Любченко Людмила Яковлевна

Дата: 31.01.2016

Номер свидетельства: 285674
