Сабақ жоспары
Сабақ: Биология
Мектеп:№ 10 мекетеп-лицей
Күні: 18.02.2017ж
Мұғалімнің аты-жөні: Әбдіғали Әсел
Сынып:8 «Ә»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Тынысалудың маңызы. Тынысалу мүшелерінің құрылысы мен қызметі
Сабақ негізделген оқу мақсаты
Оқушылар сабақ соңына қарай не үйренгенін қалайсыз?
Тынысалу мүшелерінің құрылысы мен қызметін сипаттау.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:
Тынысалу мүшелерін атай алады.
Оқушылардың көпшілігі істей алады:
Тынысалу мүшелерінің қызметін сипаттайды.
Кейбір оқушылар істей алады:
Тынысалудың маңызын айқындайды.
Тілдік мақсат
Оқушылар:
Тынысалудың маңызы туралы айтады.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
Тынысалу, көмекей, дыбыс саңылауы, бронхылар, альвеолалар,кеңірдек.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Талқылауға арналған сұрақтар:
Тынысалудың маңызы туралы не білесіңдер ?
Сіз неліктен. екенін айта аласыз ба?
Тынысалу мүшелерінің құрылысы туралы айта аласыз ба?
Тыңдалым мен оқылым бойынша ұсыныстар:
Бейнеролик арқылы тыныс алудың маңызын түсінеді
Бағалау
критерийлері:
1.Тынысалу мүшелерін біледі.
2.Тынысалу мүшелерінің құрылысын салыстырады.
Алдыңғы оқу
Тынысалу мүшелері туралы алғашқы түсініктері бар
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз
Ресурстар
Басы
2 мин
7 мин
І.Ұйымдастыру кезеңі.
1.Сәлемдесу.
2.Топқа бөлу (гүл күлтесі арқылы 3 топқа бөлінеді).
3.Сабаққа назарын аудару.
Оқушыларға жағымды ахуал туғызу
І.Үй тапсырмасы.
«Лотерея ойыны»
1.Жүрек қайда орналасқан?
2. Қантамырлар нешеге бөлінеді?
3. Жүректің салмағы қанша?
4.Жүрек неше қабаттан тұрады?
5. Тыныштық күйде жүрек 1 минутта қанша рет жиырылады?
6. Жүректің қақпақшалары дегеніміз не?
Гүл қиындылары,
плакат,түрлі-түсті фломастерлер
Жалпы биология оқулығы
8 -сынып
Ортасы
20 мин
10 мин
ІІІ.Жаңа сабақ
1.Ой қозғау ( оқушыларға жаңа сабақты ашатын жұмбақ жасырылады)
2.Топтарға мәтін бөліп беру.
І -топ. Тынысалудың маңызы.
ІІ-топ. Тынысалу мүшелерінің құрылысы,мұрын қуысының құрылысы.
ІІІ-топ. Көмей, кеңірдек,бронхылар.
Топтар жоба бойынша постер қорғайды. Екі жұлдыз бір ұсыныс арқылы бірін-бірі бағалайды.
ІҮ.Бекіту тапсырмасы
Жұптық жұмыс
І-жұп. Адам денесі мүшелерінің тізімінен тыныс алу жолдарын реті бойынша орналастыр.
Кеңсірік Жұтқыншақ Көмекей Кеңірдек
Өкпе Бронхылар
1.Кеңсірік
3.Артериялар
5.Бронхылар
7.Өкпе
8.Ішектер
9.Жүрек
10.Асқазан
11.Кеңірдек
6.Жұтқыншақ
4.Өңеш
2.Көмекей
ІІ-жұп.Сәйкестендіру тесті
Мұрын қуысы (кеңсірік)
Көмекей
(көмей)
Кеңірдек
1
4
5
6
3
8
9
11
2
7
10
1.Сүйекті шеміршекті пердесі бар.
2.Ұзындығы 9-12см болады
3.Ауаны өткізуге дыбыс шығаруға көмектеседі.
4. Сілемейлі қабықшамен қапталған
5.Ауаны ылғалдандырады,шаң тозаңды ұстап қалады.
6.Лейкоцит жасушалары бар
7.Жартылай шеміршекті сақиналардан тұрады.
8.Дыбыс саңылауы орналасқан
9.Дыбыс сіңірлері бар
10.Көмейдің жалғасы
11.Ер адамдардың көмекейі ұзын (44мм)
ІІІ-жұп. Тыныс алу жүйесінің мүшелерінің атауын жазыңдар
Жұптарда тақтадағы дайын жауап арқылы өзара бағалау жүргізіледі
Темекі шегу қаншалықты зиян(видео ролик)
Жалпы биология оқулығы 8 сынып
Таратпалар
Биология анықтамалығы.
Журналдар, слайдтар
Соңы
2 мин
Рефлексия
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады.
Үй тапсырмасы: Тынысалудың маңызы.
Білім ағашы стикер
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
1Сұрақтар қою арқылы,топтық жұмыс
2.Тест, венн диаграмма, биологиялық диктант
Бағдаршам,екі жұлдыз бір ұсыныс,өзара бағалау.
Слайд,интернет,ютуб,ұстаздар сайты
Өзара бірлесіп жұмыс жасау,техникалық құралдармен жұмыс жасау,бір-бірін тыңдау
Рефлексия
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай
болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?