kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тыныс алу органдарының аурулары

Нажмите, чтобы узнать подробности

тыныс алу органдарының аурулары. қысқа мерзімді жоспар. ҚМЖ

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тыныс алу органдарының аурулары»


Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Мәдениет орта мектебі КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Саттыбаева Асима Ерденовна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тыныс алу мүшелерінің аурулары. Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдары (өкпе обыры, астма, бронхит, туберкулез, тұмау)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.4.6 - тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіру


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар: Тыныс алу мүшелері ауруларының симптомдары бойынша айыра алады.

Кейбір оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің саулығын сақтау үшін гигиена ережелерін талдап, темекі шегуге қарсы мемлекет қандай шаралар қолданатынын талдай алады.

Бағалау критерийі

Тыныс алу мүшелері ауруларының себептерін анықтайды.

Тыныс алу мүшелері ауруларының алдын алу жолдарын ұсынады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар мәтіннен негізгі сөздерді таба алады.

Негізгі сөздер мен тіркестер: Бронхы демікпесі(астма), бронхит, тұмау, туберкулез

Пәнге тән лексика мен терминология: вирустар, саңырауқұлақтар, бактериялар, паразиттер, шаң-тозаңдар, күлдер, аллергия тудырушылар, тұмау, баспа, ауа-тамыр аурулары, өкпе қабынуы, туберкулез, тыныс алу гигиенасы аурулардың алдын алу.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен сөз тіркестер: тыныс алу жолдары..............., ауру түрлері.........., өкпе обыры....., вирустық инфекция т. б.

Құндылықтарға баулу




Зайырлы қоғам және руханият құндылықтарын дарыту. Мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты ретінде, денсаулық сақтауға, тазалыққа баулу.

Пәнаралық байланыс

- оттегі молекуласы мен органикалық заттар арасында қосылыстардың түзілуі мен энергияның босап шығуы туралы химия пәнімен байланысты.

Бастапқы білім


«Жаратылыстану» 6 сынып курсынан жануарлар мен өсімдіктер оттегін тыныс алу.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

«Мен елімді сүйемін» жаттығу

Мақсаты: оқушыларды белсенділікке ынталандыру, өткен тақырыпты қайталау

10 минут





























Тапсырма 1

2 минут. Мақсатым: оқушылар суреттерге қарап бүгінгі сабақтың тақырыбын алып шығады.
























Тапсырма 2.

3 минут.

Мақсатым: Оқушыларды топқа бөлу (мүшелер арқылы) карточкаларға мүшелердің аттарын жазып, олар қандай мүшелер жүйесіне тән келетінін анықтай отырып топқа бөліну.

І Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.

Көтеріңкі көңіл орнату және ынтымақтастық атмосфераны орнату үшін «Мен елімді сүйемін» жаттығуын өткізу.


Егер сіздің досыңыз болса, көршінің басын сипаңыз;
Егер сіздің үйіңізде мысық болса, өз басыңызды сипаңыз;
Егер сіз, иттерді жақсы көрсеңіз көршіңізді құшақтаңыз;
Егер сіз құстарды жақсы көрсеңіз, қолыңызды созып, құстарша қанат қағыңыз.
Егер сіз өз мектебіңізді жақсы көрсеңіз, аяғыңызды топырлатыңыз;
Егер сіздер Отанымызды жақсы көрсеңіздер, алақандарыңызды соғыңыздар!
Рахмет.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

«Ыстық орындық» әдісі. Өтілген тақырыпты қайталау үшін оқушылар сұрақтар дайындайды, бір оқушы ортаға шығып қалған бөлігі бұл«кейіпкерге» кезек бойынша сұрақ қояды.

  • Тыныс алу дегеніміз ...

  • Оттегі болмаған жағдайда анаэробты тыныс алу болады… .

  • Оттегі болған жағдайда аэробты тыныс алу орын алады ….. .

  • Өсімдіктерде тыныс алу …. .

  • Омыртқасыз жануарларда тыныс алу ….. байланысты емес.

  • Омыртқалы жануарларда тыныс алу органдары …… байланысты.

Суреттерге қарап ойланып, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу.

(Осы кезде видеоролик және слайд көрсету).

Оқушыларды топқа бөлу (мүшелер арқылы) карточкаларға мүшелердің аттарын жазып, олар қандай мүшелер жүйесіне тән келетінін анықтай отырып топқа бөліну.

1 топ. Тірек-қимыл жүйесі (қаңқа, бассүйек, бұлшықет)

  1. Топ. Тынысалу жүйесі (өкпе, мұрын қуысы, көмей)

  2. Топ. Сезім мүшелері (көз, құлақ, тері)




















Орындық
















Суреттер

Қосымша №1













Слайд, видеоролик

http://www.vashaibolit.ru/939-profilaktika-zabolevanij-organov-dyxaniya.html








Қосымша №2

Сабақтың ортасы

25 минут


Тапсырма 2.

10 минут

Мақсатым: Оқушылар берілген кестеге аурулардың пайда болуы, тыныс алу мүшесінің гигиенасы, сақтық шараларын айта алады.











Тапсырма 4.

10 минут



























Тапсырма 5

5 минут

Тапсырма 3

Кесте толтыру

Аурудың атауы

Пайда болу себептері

Тыныс алу мүшесінің

гигиенасы, сақтық шаралар

1




2



3




4




5



6



7




Дескриптор:

1. Оқушылар аурулардың атауларын атайды

2. Тыныс алу жолдары ауруларының пайда болу себептерін атайды

3. Тыныс алу мүшесінің гигиенасы, сақтық шараларын атайды


Тапсырма 4.

1. Шынықтыру жаттығуларының түрлерін еске түсіріп, бір екеуін мысал ретінде ортаға шығып көрсетіңдер.

2. “Тыныс мүшелерінің аурулары” көрсетілімін даярлаңдар.

3. Сендердің көзқарастарың бойынша “Темекі шегудің зияндығы туралы”

қандай плакат нанымдырақ болады? Сондай плакат дайындаңдар.

Суретке сілтемелер сызып дем түтікті, сол жақ және оң жақ брон хыларды

көрсет және жаз


Тапсырма 5. Дұрыс жауапты таңдаңыз

1.Созылмалы бронхиттің негізгі себебі

А) шылым шегу

Б) ОРВИ

В) салқын тигізу

Д) гиповитаминоз

2. Демікпенің пайда болу себебі

А) алкоголизм

Б) шылым шегу

В) ОРВИ

Д) салқын тигізу

3. Демікпе кезінде пациенттерде жиі кездесетін жағдайды көрсетіңіз

А) көкірек тұсының ауруы

Б) іріңді қақырықты жөтел

В) демігудің жиілеуі

Д) қан аралас қақырық

4. Пневмонияның қоздырғышы

A) гонококк

B) пневмококк

C) стрептококк

D) стафилококк

5. Тыныс алу мүшелерінің ауруы

а) Туберкулез

в) Гипертония

с) Гипотония

д) Дальтонизм






Қосымша №3

Кесте







































Қосымша №4











































Қосымша №5

Сабақтың соңы

«Бинго» ойыны 5 минут

Мақсатым: сабақты қорытындылау, бекіту үшін қолдану























«Синквейн» әдісі

Сабақты қорытындылау

«Бинго» ойыны. Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар қою.

1. Туберкулез ауруының белгілерін сипатта?

2. Өкпе обырының қандай зияны бар?

3. Тыныс алу орталығы орналасқан ми бөлімі
4. Тыныс алу мүшелерінің ауруларын ата
5. Бронхиалды астманың белгілері

6.Вирустар қандай аурулардың себептері болуы мүмкін?

7. Бактериялар адам денсаулығына қандай зиян келтіреді?

8. Күлдер мен шаң-тозаң тудыратын аурулар — … .

9. Тыныс алу мүшелерінің қандай ауруларын білесіңдер?

10. Àдам денсаулығы үшін туберкулез қаншалықты зиян?

11. Тыныс мүшелерін әртүрлі аурулардан сақтау үшін адам қандай сақтық шараларын жасауы қажет?

12. Àурулардың алдын алу — бұл ….

Тағы басқа сұрақтар


Аяқталмаған сөйлемдер

Бүгін мен...................... білдім *................. қызықты болды. *.......................... қиын болды.
*..................... тапсырманы мен орындадым. *......................... екенін түсіндім.
* Мен енді....................... білемін. * Мен............................... сезіндім
*Мен..................................... білім алдым. * Мен......................................... үйрендім.
*................................. менің қолымнан келді. * Мен...................................... жасай алдым
* Мен.................................... жасап көруге талпынамын. *.................. мені таң қалдырды. * Сабақ менің өміріме..... берді. * Менің............. жасағым келді





























Рефлексия парақшасы

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Барлық оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіне алады.

Көптеген оқушылар: Тыныс алу мүшелері ауруларының симптомдары бойынша айыра алады.

Кейбір оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің саулығын сақтау үшін гигиена ережелерін талдап, темекі шегуге қарсы мемлекет қандай шаралар қолданатынын талдай алады.

Топтық жұмысты қорғау кезінде сұрақтар қою арқылы бекіту тапсырмасы. Кестемен жұмыстарды еш қиындықсыз жаза алады.


Уақытты үнемдеп, тиімді пайдалану.



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?


Жас ерекшеліктеріне, ойлау деңгейіне қарай тапсырмалар беру арқылы өз мақсатыма жеттім деп ойлаймын. Әлі де болса өмірде өз қажеттіліктеріне пайдалана алады деген сенімдемін.

Оқушылар саралап оқыту, жас ерекшеліктеріне байланысты белсенді қатысты.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Тыныс алу органдарының аурулары

Автор: Саттыбаева Асима Ерденовна

Дата: 12.12.2017

Номер свидетельства: 443758
