Цели: провести контроль знаний сравнительной и превосходной степеней прилагательных,
тренировать учащихся в использовании прилагательных в степенях сравнения в устной и письменной речи,
развивать навыки диалогической речи и аудирования,
развивать интерес к изучению английского языка, воспитывать любовь к природе
Оформление: рисунки с изображением цветов, карточки со словами и предложениями.
Ход урока
Организационный момент. Беседа на английском языке о дате, дне недели, вчерашнем и завтрашнем дне и пр. (Учитель проводит беседу в виде управляемого диалога)
Объявление темы и целей урока.
Today we’ll practice in adjectives and their forms, you will train your skills in listening
to a short dialogue and in acting it, then we’ll travel to different stations and do some
tasks at these stations. I think you will like our lesson and you’ll get good marks.
I wish you good luck.
3.Лексическиеупражнения
a) Find Russian equivalents to the adjectives (English words are given in a column on the blackboard, cards with Russian words are mixed)
b) Name the animals at the pictures and make up a sentence with an adjective describing the animal. For example: This is a lion. The lion is strong. (the pictures are on the blackboard);
c) Give antonyms to the adjectives. (The teacher pronounces the word – the students give the antonyms)
d) Give comparatives and superlatives to the adjectives.(The teacher names words and the students name forms of the adjectives). For example: clean – cleaner – the cleanest;
good – better – the best.
e) Correct the mistakes. (On the placard there are comparative and superlative adjectives
with some mistakes. For example: happy – happyer – the happyest)
f) Correct the word order. (On the placard there are sentences with a wrong word order.
For example: Mathematics is difficult more than Literature.)
4. Аудирование.
Do you like animals? What is your favourite animal? What animals can you see at my pictures? (The teacher shows pictures of a little lion, lioness and owl) Now listen to a short text. After than you will act the dialogue.
Text
Little Lion: Mum, who am I?
Lioness: You are the best, the most beautiful, the fastest and the strongest of all the
animals
Owl: Hello, who are you?
Little Lion: Hello! I’m the best, the most beautiful, the fastest and the strongest of all the
animals
Owl: Never say that you are the fastest, the strongest, the best and the most
beautiful of all the animals. There are animals whish are better, faster,
stronger and more beautiful than you are.
Little Lion: Thank you, Mr. Owl! And you are the cleverest of all.
5.Инсценирование диалога.
6.Этап станционного обучения
Now let’s have a journey to 8 stations. At the stations you will do some tasks and then we’ll check up your work together.
Учитель делит учащихся на пары методом случайного выбора, раздав им вырезанные из цветной бумаги геометрические фигуры. Ученики получают маршрутные листы, подписывают их, затем они работают по станциям.
По истечении времени (15 минут) пары учеников обмениваются своими заполненными маршрутными листами. Учитель раздает листы с ключами к упражнениям, дети сверяют ответы в маршрутных листах с правильными и выставляют баллы (1 балл за каждый правильный ответ), подсчитывают сумму баллов. На доске учитель вывешивает шкалу перевода баллов в оценку. Учащиеся проводят взаимопроверку и оценивают работу своих товарищей, оценки выставляются учителем в журнал.
7.Домашнее задание: описать по картинкам трех животных, давая их качественные характеристики в виде степеней сравнения прилагательных.
8. Рефлексия
Did you like our lesson? What did you like best of all? What was the most difficult (the most interesting, the easiest) for you? What should we change? What did you dislike at the lesson? Who was the best student?
9.Подведение итогов и выставление оценок.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Уроки по методике станционного обучения »
Урок
английского языка в 6 классе
Тема: Flowers
Comparative and Superlative Adjectives
Цели: провести контроль знаний сравнительной и превосходной степеней
прилагательных,
тренировать учащихся в использовании прилагательных в
степенях сравнения в устной и письменной речи,
развивать навыки диалогической речи и аудирования,
развивать интерес к изучению английского языка
воспитывать любовь к природе
Оформление: рисунки с изображением цветов, карточки со словами и предложениями.
Ход урока
Организационный момент.Беседа на английском языке о дате, дненедели, вчерашнем и завтрашнем дне и пр. (Учитель проводит беседу в виде управляемого диалога)
Объявление темы и целей урока.
Today we’ll practice in adjectives and their forms, you will train your skills in listening
to a short dialogue and in acting it, then we’ll travel to different stations and do some
tasks at these stations. I think you will like our lesson and you’ll get good marks.
I wish you good luck.
Лексическиеупражнения
a) Find Russian equivalents to the adjectives (English words are given in a column on the blackboard, cards with Russian words are mixed)
b) Name the animals at the pictures and make up a sentence with an adjective describing the animal. For example: This is a lion. The lion is strong. (the pictures are on the blackboard);
c) Give antonyms to the adjectives. (The teacher pronounces the word – the students give the antonyms)
d) Give comparatives and superlatives to the adjectives.(The teacher names words and the students name forms of the adjectives). For example: clean – cleaner – the cleanest;
good – better – the best.
e) Correct the mistakes. (On the placard there are comparative and superlative adjectives
with some mistakes. For example: happy – happyer – the happyest)
f) Correct the word order. (On the placard there are sentences with a wrong word order.
For example: Mathematics is difficult more than Literature.)
Аудирование.
Do you like animals? What is your favourite animal? What animals can you see at my
pictures? (The teacher shows pictures of a little lion, lioness and owl) Now listen to a
short text. After than you will act the dialogue.
Text
Little Lion: Mum, who am I?
Lioness: You are the best, the most beautiful, the fastest and the strongest of all the
animals
Owl: Hello, who are you?
Little Lion: Hello! I’m the best, the most beautiful, the fastest and the strongest of all the
animals
Owl: Never say that you are the fastest, the strongest, the best and the most
beautiful of all the animals. There are animals whish are better, faster,
stronger and more beautiful than you are.
Little Lion: Thank you, Mr. Lion! And you are the cleverest of all.
Инсценирование диалога.
Этап станционного обучения
Now let’s have a journey to 8 stations. At the stations you will do some tasks and then we’ll check up your work together.
Учитель делит учащихся на пары методом случайного выбора, раздав им вырезанные из цветной бумаги геометрические фигуры. Ученики получают маршрутные листы, подписывают их, затем они работают по станциям.
По истечении времени (15 минут) пары учеников обмениваются своими заполненными маршрутными листами. Учитель раздает листы с ключами к упражнениям, дети сверяют ответы в маршрутных листах с правильными и выставляют баллы (1 балл за каждый правильный ответ), подсчитывают сумму баллов. На доске учитель вывешивает шкалу перевода баллов в оценку. Учащиеся проводят взаимопроверку и оценивают работу своих товарищей, оценки выставляются учителем в журнал.
Домашнее задание: описать по картинкам трех животных, давая их качественные характеристики в виде степеней сравнения прилагательных.
Рефлексивный этап.
Did you like our lesson? What did you like best of all? What was the most difficult (the most interesting, the easiest) for you? What should we change? What did you dislike at the lesson? Who was the best student?
9.Подведение итогов и выставление оценок.
Station № 1
Match the words in A with the words in B
A
B
1. dirty
a) интересный
2. dangerous
b) чистый
3. quiet
c) удивительный
4. clean
d) грязный
5. difficult
e) быстрый
6. important
f) опасный
7. fast
g) спокойный
8. interesting
h) большой
9. big
i)важный
10. wonderful
j) трудный
Station № 2
Go and talk to your teacher, please.
Station № 3
Сomplete the chart
tall
taller
the tallest
noisy
good
fast
many
difficult
Station №4
The red ball is bigger than the blue one. The green ball is the smallest. Draw the balls.
Station № 5
Put the words in brackets in a correct form
Tom is the … student in his class. (bad)
The black pencil is the … of all. (long)
I am the … boy in my class. (short)
“Titanic” is the … film. (interesting)
Horse riding is … than swimming. (dangerous)
Station № 6
Restore the text
(Текст в виде отдельных предложений на узких полосках бумаги находится в конвертах. Учащиеся должны наклеить предложения текста в нужном по смыслу порядке в свой маршрутный лист в отведенном для этого прямоугольнике.)
Flowers
There were many nice flowers in a beautiful garden.
She saw the nice flowers.
A red rose said “I am a very beautiful flower”.
One day the flowers had a quarrel.
At that moment a girl came into the garden.
A yellow rose said “Yes, you are beautiful, but I am more beautiful than you are”.
She liked the roses and took all the roses with her.
A pink rose said “You are both beautiful, but I am the most beautiful rose in this garden”.