Section 1. IT’S TIME TO THINK ABOUT YOUR FUTURE CAREER
Класс: 9
Урок
Дата:
Тема: Школьное образование. Проблемы выбора профессии. Пути получения образования. Формирование лексических и грамматических навыков.
Цели: развитие навыков устной речи и навыков аудирования с целью извлечения необходимой информации; формирование грамматических навыков по теме «Модальные глаголы»; активизация лексических навыков по теме «Профессии».
Оборудование: жетоны для игры «Угадай профессию»; демонстрационная таблица по теме «Модальные глаголы».
Ход урока
I. Организационный момент
- Good morning, children!
Wake, body, wake, mind!
Work, play, seek, find,
Eat breakfast, dinner too,
Wash, brush, sing, dance, and do!
Today we shall remember the names of different professions and find out what qualities are necessary for these jobs.
II. Фонетическая зарядка
- Let’s learn the new tongue twister. It will help us to pronounce the English sounds and words better. Listen to the poem, please. Do you like it? Repeat the poem after me. новое стихотворение
Say this sharply,
Say this sweetly,
Say this shortly,
Say this softly,
Say this sixteen times
In succession.
III. Активизация лексических навыков и навыков устной речи по теме «Профессии»
Игра «Угадай профессию». Ученики прослушивают загадки учителя и называют профессию.
Примерные загадки для учащихся:
1. A person whose job is to work with electricity. (An electrician.)
2. A person who owns a travel agency or works there and whose business is to arrange travels. (A travel agent.)
3. A person who makes and sells medicine. (A chemist.)
4. A person who prepares or organizes a newspaper, periodical or books. (An editor.)
5. A person who helps people with the law or talk for them in court. (A lawyer.)
6. A person who works at school and whose job is to teach children. (A teacher.)
7. A person trained to look after sick animals. (A veterinarian.)
8. A person who welcomes people arriving at a hotel, at a place of business, visiting a doctor. (A receptionist.)
9. A person who does work to improve bad social conditions and help people in need. (A social worker.)
10. A person who works in a hospital and helps doctors. (A nurse.)
11. A person whose job is to stop a fire. (A fireman.)
12. A person who makes a plan of a house you are going to build. (An architect.)
Выполнение упр. 1, стр. 153
IV. Развитие навыков аудирования с целью излечения необходимой информации по теме «Выбор профессии»
упр. 2, стр. 153. Перед прослушиванием текста необходимо прочитать и перевести вопросы
Физкультминутка
- It’s time to have a rest. Let’s recite the poem and do exercises together.
V. Введение нового материала по теме «Модальные глаголы»
I want you to look at the blackboard. We shall learn the modal verbs must, may, can and can’t. We use these modal verbs to say that something is possible or impossible. Let’s read and translate the examples. Look at the examples of exercise 3, page 153 in your textbooks.
exercise 4, page 154 and fill in the modal verbs.
Первичное закрепление введенного материала
упр. 5, стр. 154 устно, по очереди зачитывают вслух и перефразируют по одному предложению, выражают согласие или несогласие с вариантами одноклассников.
VI. Развитие навыков устной речи
- I am sure, you know what your future professions require. It is interesting to listen to your opinion and find out what qualities are necessary for different jobs.
ex 6, page 155. Задание для учеников - выразить свое мнение по теме «Характеристики различных профессий».
Подведение итогов урока
- Thank you for your work. You were active today. Till tomorrow.
Good morning, when it’s morning,
Good night, when it’s night,
And when it’s time to go away Good-bye, good-bye, good-bye.
Домашнее задание упр. 3 , стр.54 ответить на вопросы