1) учебная: способствовать развитию навыка монологической речи; актуализировать изученного лексического материала по теме “Man – the seeker of happiness”;
2) развивающая: способствовать развитию логического мышления, внимания, коммуникабельности;
3) воспитательная: способствовать воспитанию культуры общения.
Оснащение: учебник (О.В. Афанасьева, И.В. Михеева, Учебник для общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка, Москва, изд. «Просвещение», - 2012г.), презентационный материал (подготовленный обучающимися), раздаточный материал.
Ход урока:
I. Организационный момент.
- Good morning, students, I’m glad to see you! What’s the date today? Who is absent today?
II. Основная часть.
- I'd like you to answer some questions of mine. Do you have any special dream? What do you think you should do to achieve your aim? What activities make you happy? Do you think your future work should be interesting for you so that it could make you happy or do you believe that your dreams aren’t connected with your work, that work should be mere means to make the dreams of yours come true? (Учащиеся отвечают на вопросы.)
- So, what are we going to talk about today? Yes, about your future professions. Our topic is My Dream Profession.
- Let’s learn how one can combine his work with his dream (ex.10, pp.153-154). (Учащиеся читают текст и выполняют задание по заполнению пробелов в тексте.)
- Now answer the questions of ex.13 (p.155) which you were to prepare at home. (Учащиеся отвечают домашнее задание: рассказать о человеке, чья мечта претворилась в жизнь.)
- Very good. Now let's work at the text: ex.11, p.154. Don’t forget to write the word combinations down as you will need them a bit later to tell us about your dream professions. (Учащиеся находят в тексте синонимичные конструкции.)
- At home you were also to prepare presentations about the types of professions. So, let’s listen to what you are going to tell us about. (Учащиеся демонстрируют подготовленные презентации о классификации профессий по типу труда по Е.А. Климову.)
- Now look at the cards you’ve got. I would like you to make a talk about your dream profession. The prompts will help you. (Учащиеся составляют монологическое высказывание о профессии мечты, используя наводящие вопросы в качестве подсказок.)
1) Which career would you like to choose?
2) What does the job deal with?
3) What are the personal characteristics needed for the job?
4) What are the skills needed for the job?
5) Why would you like to choose the career?
III. Заключительный этап. Рефлексия. Подведение итогов. Д/з.
- We’ve worked pretty hard today. What have you learnt at the lesson? What seemed interesting to you? What did you not like? Thank you.
- Your marks for the lesson are the following…
- At home you’ll have to comment on the statement: “Money is more important than job satisfaction when making a career choice.” (120-140 words.) Thank you for your work, see you!
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по теме "My Dream Profession" »
Тема урока: My Dream Profession.
Цель урока: Совершенствование навыка говорения.
Задачи урока:
1) учебная: способствовать развитию навыка монологической речи; актуализировать изученного лексического материала по теме “Man – the seeker of happiness”;
2) развивающая: способствовать развитию логического мышления, внимания, коммуникабельности;
3) воспитательная: способствовать воспитанию культуры общения.
Оснащение: учебник (О.В. Афанасьева, И.В. Михеева, Учебник для общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка, Москва, изд. «Просвещение», - 2012г.), презентационный материал (подготовленный обучающимися), раздаточный материал.
Ход урока:
I. Организационный момент.
- Good morning, students, I’m glad to see you! What’s the date today? Who is absent today?
II. Основная часть.
- I'd like you to answer some questions of mine. Do you have any special dream? What do you think you should do to achieve your aim? What activities make you happy? Do you think your future work should be interesting for you so that it could make you happy or do you believe that your dreams aren’t connected with your work, that work should be mere means to make the dreams of yours come true? (Учащиеся отвечают на вопросы.)
- So, what are we going to talk about today? Yes, about your future professions. Our topic is My Dream Profession.
- Let’s learn how one can combine his work with his dream (ex.10, pp.153-154). (Учащиеся читают текст и выполняют задание по заполнению пробелов в тексте.)
- Now answer the questions of ex.13 (p.155) which you were to prepare at home. (Учащиеся отвечают домашнее задание: рассказать о человеке, чья мечта претворилась в жизнь.)
- Very good. Now let's work at the text: ex.11, p.154. Don’t forget to write the word combinations down as you will need them a bit later to tell us about your dream professions. (Учащиеся находят в тексте синонимичные конструкции.)
- At home you were also to prepare presentations about the types of professions. So, let’s listen to what you are going to tell us about. (Учащиеся демонстрируют подготовленные презентации о классификации профессий по типу труда по Е.А. Климову.)
- Now look at the cards you’ve got. I would like you to make a talk about your dream profession. The prompts will help you. (Учащиеся составляют монологическое высказывание о профессии мечты, используя наводящие вопросы в качестве подсказок.)
1) Which career would you like to choose?
2) What does the job deal with?
3) What are the personal characteristics needed for the job?
4) What are the skills needed for the job?
5) Why would you like to choose the career?
III. Заключительный этап. Рефлексия. Подведение итогов. Д/з.
- We’ve worked pretty hard today. What have you learnt at the lesson? What seemed interesting to you? What did you not like? Thank you.
- Your marks for the lesson are the following…
- At home you’ll have to comment on the statement: “Money is more important than job satisfaction when making a career choice.” (120-140 words.) Thank you for your work, see you!