Просмотр содержимого документа
«Открытый урок aнглийского языка в 4 классе по теме "Времена года. Погода”»
Открытый урок aнглийского языка в 4 классе по теме "Времена года. Погода”
Цель:Совершенствование навыков устной речи, чтения, письма и аудирования.
Задачи:
Общеобразовательные:
учить работе в парах;
способствовать развитию памяти, внимания, логического мышления.
Развивающие:
формировать мотивацию к изучению иностранного языка;
Развитие лингвистических способностей учащихся ( внимания, наблюдательности, умения выделять главное, памяти, речи ).
развивать интеллектуальные умения;
Практические:
знакомство с образованием прилагательных от существительных и тренировка употребления их в речи.
совершенствовать навыки монологической и диалогической речи.
развитие навыков аудирования с опорой на картинки.
Воспитательные:
воспитывать понимание красоты и разнообразия окружающего мира;
воспитывать эстетический вкус;
воспитывать бережное отношение к природе.
Оборудование
: 1. Учебник 2. Рабочая тетрадь 5. Компьютер 6. Раздаточный материал
Ход урока
Начало урока: 1. Приветствие учащихся и гостей ( Good morning, dear children ! Glad to see you again. I hope you are fine. We have an unusual lesson today. Many guests are visiting our lesson. Dear guests, we are glad to welcome you to our English lesson.
2. Цель урока Today we are going to speak about the seasons of a year and about the weather in spring. We’ll talk, recite poems, sing songs, play games. We’ll see the beautiful pictures of our nature. We’ll also speak about the seasons and the weather. We’ll practice our skills in speaking and reading, listening and writing. I wish you to be calm and to work well.
3. Речевая зарядка: Children, I want you to answer some questions - What date is it today? - What season is it now? - What are spring months? - Do you like spring? - What is the weather like today?
4.Фонетическая зарядка:
Let’s have a phonetic drill (фонетическая разминка).
(на доске слова по теме «Погода» и звуки:
[k]: cold, cloudy, cool
[t]: frosty, hot, nasty
[f]: frosty, foggy
[w]: warm, windy
[i]: rainy, foggy
5.Предъявление и первичное закрепление нового материала: 1. Look at the blackboard, listen to me and remember ( rain + y = rainy wind +y = windy sun + y = sunny ) 6. Use new words in combinations and sentences ( For example, windy weather. I don’t like windy weather. )
T: Now, pupils, who can tell us about the weather today?
Рассказ ученика о погоде.
7.Обучение чтению: 1. Repeat after me: often, usually, sometimes, friends, parents. 8. Read the text and answer the questions - How many seasons are there in a year? - What are they? - What season comes after spring? -Which is the coldest season?
9. Ф и з к у л ь т м и н у т к а: Hands up, Hands down, Hands on knees, Sit down. Clap your hands, Stand up, Stomp your feet, Hands up.
One, two, three, Hop! One, two, three,Stop!
10. Совершенствование навыков устной речи Look at the blackboard. There are some pictures of the great Russian painter Issak Levitan. He loved Russia and Russian nature very much. I want you to describe Russian seasons looking at Levitan’s pictures (work in 4 groups ).
11. Работа по теме «Времена года»
T: Now we are going to speak with you about one season. Guess what season it is. This season is beautiful. Everything in the streets is white and clean. What is the season? That’s right. It is winter. Please, Roma, will you tell us about this wonderful season.
12. Развитие навыков письма и аудирования:
- Now it is time to practice our skills in writing. Take your Activity books, open them at page 81 and do Ex.2 ( make up 5 sentences ). - Recite the poems about the weather in spring
13. Заключительный этап урока: 1.Обобщение проделанной работы 14. Домашнее задание (упр.3, стр.82 письм., рассказ о любимом времени года устно ) 15. Комментирование и выставление оценок.