Конспект урока по английскому языку по учебнику М.З.Биболетовой и др. «Enjoy English» в 6 Бклассе.
Учитель: Моргунова Екатерина Николаевна
Дата проведения: 16 марта 2015
Тема урока: «Знамениты британцы»
Цель: развитие навыков коммуникативной компетенции учащихся путём вовлечения их в активную речевую деятельность, способствующую развитию их восприятия, внимания, языковой памяти, воображения, интуитивного и логического мышления, умения творческого использования приобретённых УУД
Задачи:
Образовательные: проверить сформированность навыков и умений в чтении, говорении и аудировании по теме урока. Знакомство с новой лексикой по теме урока.
Развивающие: развивать механизм языковой догадки, формировать языковые, интеллектуальные и познавательные способности.
Воспитательные: формировать потребность пользоваться английским языком как средством общения.
Ход урока:
I.Организационный момент, введение темы
I.1 Good morning children! Sit down please.
What date is it today?
What is the weather like today?
(the students answers the question)
I.2 Please look at the screen. What pictures do you see? Can you guess the topic of our lesson? ( портреты известных людей )
You are right. We are going to speak about famous people.
Why do we call this people famous? You may find the answers in the conversation from ex 115 p 104. I’ll give you a few min
( предполагаемые ответы детей)
- I think, that we can call people famous if they always on TV screens
- If they are famous actors or writers or well-known sportsmen
3) As for me, in general famous people are those who did something important in history
II. Актуализация грамматических навыков по теме «NOUN SUFFIXES»
II.1 There are people of different professions among celebrities. Do you know the suffixes of the nouns meaning professions ( er, ist, ian, or)
Let’s revise the names of some professions with these suffixes. You can use the information from ex 117 P 105
- Musician, politician
- Driver, composer
- Architect etc.
II.2 Look at the board. Create as many words as possible using these suffixes:
IAN, IST, ER, ECT, OR
Teach- teacher
Write-
Sing-
Dance- Music- Politic- Art -
Piano-
Science-
II.3 Now, look at the board ( фотографии знаменитостей) Lets name famous British People.
In picture1 Its Eleanor Farjeon
In picture 2 It’s Sir Isaac Newton
In picture 3 Its Sir Paul McCartney
In picture 4Its Robert Burns
In picture 5 It’s Lord Horatio Nelson
In picture 6 Its Fred Perry
In picture 7 It’s Baroness Margaret Thatcher
What these people are famous for? ( ученики читают упр 116 стр 104, и отвечают на вопрос) III. ФИЗМИНУТКА
IV. АУДИРОВАНИЕ
Look at the board (фотографии знаменитостей), open your books at page 105 ex118. Listen to three dialogues and match each dialogue with one of the photographs.
What person can you see in picture A, B,C…
V. Заключительный этап урока. Рефлексия. Подведение итогов. Домашнее задание
1.Today we have remembered some famous British People.
- Was it interesting for you to speak about famous people?
- What have you learned today?
I would like to thank you for your work at the lesson and your answers.
And your marks are…
-At home you should write a story about famous English person whom you admire.
W. B. p 62 ex 40
Просмотр содержимого документа
«конспект открытого урока»
Конспект урока по английскому языку по учебнику М.З.Биболетовой и др. «Enjoy English» в 6 Бклассе.
Учитель: Моргунова Екатерина Николаевна
Дата проведения: 16 марта 2015
Тема урока: «Знамениты британцы»
Цель: развитие навыков коммуникативной компетенции учащихся путём вовлечения их в активную речевую деятельность, способствующую развитию их восприятия, внимания, языковой памяти, воображения, интуитивного и логического мышления, умения творческого использования приобретённых УУД
Задачи:
Образовательные: проверить сформированность навыков и умений в чтении, говорении и аудировании по теме урока. Знакомство с новой лексикой по теме урока.
Развивающие: развивать механизм языковой догадки, формировать языковые, интеллектуальные и познавательные способности.
Воспитательные: формировать потребность пользоваться английским языком как средством общения.
Ход урока:
I.Организационный момент, введение темы
I.1 Good morning children! Sit down please.
What date is it today?
What is the weather like today?
(the students answers the question)
I.2 Please look at the screen. What pictures do you see? Can you guess the topic of our lesson? ( портреты известных людей )
You are right. We are going to speak about famous people.
Why do we call this people famous? You may find the answers in the conversation from ex 115 p 104. I’ll give you a few min
( предполагаемые ответы детей)
I think, that we can call people famous if they always on TV screens
If they are famous actors or writers or well-known sportsmen
3) As for me, in general famous people are those who did something important in history
II. Актуализация грамматических навыков по теме «NOUN SUFFIXES»
II.1 There are people of different professions among celebrities. Do you know the suffixes of the nouns meaning professions ( er, ist, ian, or)
Let’s revise the names of some professions with these suffixes. You can use the information from ex 117 P 105
Musician, politician
Driver, composer
Architect etc.
II.2 Look at the board. Create as many words as possible using these suffixes:
IAN, IST, ER, ECT, OR
Teach- teacher
Write-
Sing-
Dance- Music- Politic- Art -
Piano-
Science-
II.3 Now, look at the board ( фотографии знаменитостей) Lets name famous British People.
In picture1 Its Eleanor Farjeon
In picture 2 It’s Sir Isaac Newton
In picture 3 Its Sir Paul McCartney
In picture 4Its Robert Burns
In picture 5 It’s Lord Horatio Nelson
In picture 6 Its Fred Perry
In picture 7 It’s Baroness Margaret Thatcher
What these people are famous for? ( ученики читают упр 116 стр 104, и отвечают на вопрос) III. ФИЗМИНУТКА
IV. АУДИРОВАНИЕ
Look at the board (фотографии знаменитостей), open your books at page 105 ex118. Listen to three dialogues and match each dialogue with one of the photographs.
What person can you see in picture A, B,C…
V. Заключительный этап урока. Рефлексия. Подведение итогов. Домашнее задание
1.Today we have remembered some famous British People.
- Was it interesting for you to speak about famous people?
- What have you learned today?
I would like to thank you for your work at the lesson and your answers.
And your marks are…
-At home you should write a story about famous English person whom you admire.
W. B. p 62 ex 40
Просмотр содержимого презентации
«знаменитые британцы готовая»