Сабақтың тақырыбы: Metro.
Сабақтың мақсаты:1. « Metro» тақырыбының лексикалық материалын оқып үйрену,
сын есімдерінің антонимдік жұптарын қолдануда оқушылардың
лексикалық дағдысын жетілдіру;there is/there are құрылымын
қолдану дағдыларын қалыптастыру.
2.Сөздік қорды байыту арқылы оқушылардың тілін,талдау,
салыстыру қабілеттерін дамыту
3.Өз елін және оқып жатқан тіл еліне деген танымдық
қызығушылығын арттыру.
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,
Сабақ түрі: аралас сабақ
Сабақ көрнекілігі: интерактив тақтасы; слайд «Метро» , CD диск «English 3grade»
Пән аралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі
- Good morning,children!
- Good morning, teacher!
- I’m glad to see you!
- How are you?
- Tell me, please, what day is it today?
- What date is it today?
II. Ұй жұмысын тексеру
WB Exercise 4 page 49
III.Оқушылардың білімін жан-жақты тексеру
1.Retelling text “ Astana” and “ London”
2.Ask and answer: - Is Astana a big city?
- Is there an aquarium in Astana?
- Are there any museums in Astana?
- Is there Big Ben in Astana?
- Are there any towers in Astana?
- Is there the Khan Shatyr in London?
IV.Maқсат қою кезеңі
Today we will be talking about metro Kazakhstan and London
V. Жаңа сабақ
1.-What letter is it?
-What sound is it?
Phonetics drill: letter Uu
[ ] [ ] [ ] - fun, sun, mug, nuts
[ju:] [ju:] [ju:] – student, pupil, music
2.- What is this text about ?
- What do you know about metro?
Қазақстан метросы туралы оқушылардан сұрау, түсінік беру.
Қазақстан және Лондон метросы туралы слайд арқылы көрсетіп түсіндіремін.
3.New words: stations- бекет
visit- бір жерге келу
a lot of people – көп адамдар
popular-танымал
use- қолдану
every day-әр күні
world- әлем
4. Аудио тексті тыңдайды
Track 41 Listen and read.
The metro in Kazakhstan.
There is a metro in Kazakhstan. It’s in Almaty.It’s new. It’s small.
There are only 7 stations. The metro stations are very beautiful.A lot of people use the metro every day. They go to work and school by metro.
The metro in London.
The London metro in very, very old. English people call it the Underground.
It’s the first metro in the world. It’s very big and long. There are many stations in it.
Millions of people use the London metro every day. They go to work, to schools and visit popular places in London.
5. Read the text P1 - P2
6. Find the words in the text . Translate the sentences with them.
Оқушылардың назарын мәтіндегі антонимдік жұптарға аударамын, оларға сәйкес антонимдерді таңдауды сұраймын.
Opposites: Big- small
New - old
Long – short
Сергіту сәті
VI. Түсінгенін тексеру
1.Answer the questions:
- Is there a metro in Almaty?
- Is the metro in Almaty big or small?
- Are the metro stations in the London Underground ?
- Is it long or short?
- Do many people use the London Underground?
2.Жұмыс дәптерімен жұмыс.
A) Exercise 1.Match the opposites.
Оқушылар суреттегі мағынасы бойынша қарсы сын есімдермен салыстыру тиіс.
Big-small, old- new, long – short.
B) Exercise 2. Complete these sentences with the words from the text in your Pupil’s
book page 54.
To first stations world by popular
It’s the …… metro in the …… .
There are many …….. in it.
They go ….. work and school ……. metro.
They go to work, to school and visit…….. places in London.
C) Exercise 3.Find the mistakes and write the correct sentences.
1.There are a metro in London.
2.There is seven metro stations in Almaty.
3. I go to work on metro.
4. It are very old.
D) Exercise 4. Put the correct punctuation mark.
1.Is there a metro in your city…(?)
2.There are many buses in our city..(.)
3. Are there any parks in your city..(?)
4. The Almaty metro isn’t old..(.)
E) Exercise 5 Unscramble the words.
ROWLD- WORLD
EOELPP – PEOPLE
PPULARO- POPULAR
TATSONI- STATION
VII.Сабақты бекіту
-What text we read?
-How many stations are there in the Almaty metro?
- Please, repeat antonyms?
VIII. Үйге тапсырма.
Exercise 2 Page 54-55
Text «The metro in Kazakhstan», « The metro in London»
WB Exercise3 p.48
Бағалау
Тексерілді:
Т.Кенжебаев атындағы орта мектеп
мектепке дейінгі шағын орталығымен
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Metro
3 grade
/ашық сабақ/
Камбарова С.Н
2015-2016 оқу жылы