конспект урока английского языка по теме "Интерьер комнаты"
Конспект урока английского языка по теме "Интерьер комнаты"
Цель урока: развитие и закрепление лексических навыков по теме «My Room»
Задачи урока:
1. образовательный аспект: тренировать учащихся в самостоятельном употреблении лексики по теме, учить описывать комнату, закрепить грамматические навыки (конструкция There is/there are и употребление английских предлогов), развивать навыки аудирования.
2. развивающий аспект: развить речевые умения учащихся, внимание, память, умение работать в микрогруппах;
3. воспитательный аспект: прививать интерес к изучаемому языку, воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.
Средства обучения:
1. наглядные: презентация;
2. раздаточный материал: разрезные карточки с предложениями; карточки для контроля выполнения теста, макет комнаты для составления описания; флипчарт для выполнения задания на аудирование;
3. технические: интерактивная доска, компьютеры для выполнения задания на аудирование и теста.
Ход урока:
I. Начало урока.
1. Приветствие. (2 мин)
Т: Good morning, children! I’m glad to see you! Sit down, please.
2. Вступительное слово учителя: сообщение темы и задач урока.
T: Today at the lesson we are going to revise everything we know about the flat. We’ll also study the grammatical rule, read the words, listen to the text, make a small project “My Room” and tell about it. Let’s start!
II. Основная часть урока.
1. Фонетическая зарядка. (слайд 2) (2мин)
[w] Wall, wardrobe, window, what
[t?] Chair, armchair, picture, kitchen
[t] Table, carpet, computer, TV
[?] There is, there are, this, that
2. Повторение пройденного.
T: (слайд 3) Look at the activeboard. Let’s remember the prepositions. Repeat the prepositions after me, please. (слайд 4) Look at the picture and answer my questions: Where is the ….. monster? (4 мин)
T: Look at the activeboard. Repeat it after me, please. (8мин) (Слайд 5 -17)
Учитель произносит слова, учащиеся повторяют за ним.
Хоровая отработка.
T: Name them one by one. (Слайд 18)
T: Nice, now let’s compose a poem. Look at the screen. What’s this? (слайд 19)
Ps: The armchair, the carpet, the lamp, the window. (слайд 19 клик)
T: What colour is the armchair, the carpet, the lamp, the window?
T: Repeat the poem after me.
The armchair is green,
The carpet is bright,
The lamp is yellow,
The window is white.
Учитель произносит предложения, учащиеся повторяют за ним.
Read the poem.
Nice! At home try to compose your own poems.
T: (слайд 20) Look at the screen. What do you know about There is/are? (2 мин)
T: (слайд 21) Take the cards, look at the screen and make up the sentences: What is there in the bedroom? Begin your sentences with there is/there are. (слайд ) (3мин)
Cards: (разрезать на части)
There are books in the bookcase.
There is a lamp on the table.
There is a chair next to the table.
There is a bed behind the wardrobe.
There is a table in the middle of the room.
There is a chair between the bookcase and the table.
T: (слайд 22) Look at the screen and answer the questions: What is there in the living-room? Begin your answers with there is/there are. (4 мин)
3. Аудирование (Flipchart One ) (7 мин)
T: Take your seats at the computer, open the file Flipchart One. I will give you furniture. Listen to my sentences and put them in the room correctly.
Listen!
1. There is a window on the left of the room.
2. There is a table on the left of the window.
3. There is a chair at the table.
4. There is a bed opposite the window.
5. There is a carpet in the middle of the room.
6. There is a bookcase near the bed.
7. There is an armchair near the carpet.
T: Do you like the room? What room is it? Look at the active board and check your works. (Flipchart 2 )
T: Open the file TEST - Look at the picture and complete the sentences with a preposition and is, are. (5 мин) (слайд 23) MARKS
T: Take your seats at the desks. Take the cards and check up tests. Look at the picture, read the sentences and translate them. (3 мин)
CARDS:
Look at the picture. Complete the sentences with a preposition and is, are.
on the left in the middle on near is
at under in front of are
? There….. a TV set under the books.
? There ….. books on the bookshelf.
? There …. a lamp next to the sofa.
? There …. pictures on the wall.
? There is a fireplace… of the room.
? There is a coffee table …. the sofa.
? There is a carpet … the room.
? There is a sofa … the window.
? There is a cat … the carpet.
T: How clever of you! Посмотрите к нам пришли гости. What is her name? (Barbi) What is his name? (Ken) Варби рассказывает своему гостю р своей комнате. Как вы думаете, что она говорит Кену? Listen to the text. (students) (слайд 24 – предлоги для опоры) (5 мин)
III. Заключительная часть урока. (5 мин)
T: How nice of you! How do you think what will be your homework? (слайд 25) Describe your room, please. Cards will help you. Draw a picture of your room or make a project like this. Write down your home work.
T: «Что нового на уроке мы сегодня узнали? Что понравилось больше всего на уроке? Что лучше всего получилось сегодня на уроке?»
T: Our lesson is over. Thank you for your active work at the lesson.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«конспект урока английского языка по теме "Интерьер комнаты" »
Республика Казахстан
КГУ «СРЕДНЯЯ ШКОЛА № 13»
УРОК АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 5 КЛАССЕ ПО ТЕМЕ «ИНТЕРЬЕР КОМНАТЫ»
Используемые технологии:дифференцированное обучение с использованием ИКТ
Автор:
Бугаева
Светлана Михайловна
учитель английского языка
Усть – Каменогорск
Урок английского языка в 5 классе
по теме: «Интерьер комнаты»
Цель урока: развитие и закрепление лексических навыков по теме «My Room»
Задачи урока:
образовательный аспект: тренировать учащихся в самостоятельном употреблении лексики по теме, учить описывать комнату, закрепить грамматические навыки (конструкция There is/there are и употребление английских предлогов), развивать навыки аудирования.
развивающий аспект: развить речевые умения учащихся, внимание, память, умение работать в микрогруппах;
воспитательный аспект: прививать интерес к изучаемому языку, воспитывать взаимоуважение и чувство ответственности.
Средства обучения:
наглядные: презентация;
раздаточный материал: разрезные карточки с предложениями; карточки для контроля выполнения теста, макет комнаты для составления описания; флипчарт для выполнения задания на аудирование;
технические: интерактивная доска, компьютеры для выполнения задания на аудирование и теста.
Ход урока:
I. Начало урока.
1.Приветствие. (2 мин)
Т: Good morning, children! I’m glad to see you! Sit down, please.
2. Вступительное слово учителя: сообщение темы и задач урока.
T: Today at the lesson we are going to revise everything we know about the flat. We’ll also study the grammatical rule, read the words, listen to the text, make a small project “My Room” and tell about it. Let’s start!
II. Основная часть урока.
Фонетическая зарядка. (слайд 2) (2мин)
[w] Wall, wardrobe, window, what
[tʃ] Chair, armchair, picture, kitchen
[t] Table, carpet, computer, TV
[ð]There is, there are, this, that
2. Повторениепройденного.
T: (слайд 3) Look at the activeboard. Let’s remember the prepositions. Repeat the prepositions after me, please. (слайд 4) Look at the picture and answer my questions: Where is the ….. monster? (4 мин)
T: Look at the activeboard. Repeat it after me, please. (8мин) (Слайд 5 -17)
Учитель произносит слова, учащиеся повторяют за ним.
Хороваяотработка.
T: Name them one by one. (Слайд 18)
T: Nice, now let’s compose a poem. Look at the screen. What’s this? (слайд 19)
Ps: The armchair, the carpet, the lamp, the window. (слайд 19 клик)
T: What colour is the armchair, the carpet, the lamp, the window?
T: Repeat the poem after me.
The armchair is green,
The carpet is bright,
The lamp is yellow,
The window is white.
Учитель произносит предложения, учащиеся повторяют за ним.
Read the poem.
Nice! At home try to compose your own poems.
T: (слайд 20)Look at the screen. What do you know about There is/are? (2 мин)
T: (слайд 21) Take the cards, look at the screen and make up the sentences: What is there in the bedroom? Begin your sentences with there is/there are. (слайд ) (3мин)
Cards: (разрезать на части)
There are books in the bookcase.
There is a lamp on the table.
There is a chair next to the table.
There is a bed behind the wardrobe.
There is a table in the middle of the room.
There is a chair between the bookcase and the table.
T: (слайд 22) Look at the screen and answer the questions: What is there in the living-room? Begin your answers with there is/there are. (4 мин)
3. Аудирование (Flipchart One )(7 мин)
T: Take your seats at the computer, open the file Flipchart One. I will give you furniture. Listen to my sentences and put them in the room correctly.
Listen!
There is a window on the left of the room.
There is a table on the left of the window.
There is a chair at the table.
There is a bed opposite the window.
There is a carpet in the middle of the room.
There is a bookcase near the bed.
There is an armchair near the carpet.
T: Do you like the room? What room is it? Look at the active board and check your works. (Flipchart 2 )
T: Open the file TEST - Look at the picture and complete the sentences with a preposition and is, are. (5 мин) (слайд 23) MARKS
T: Take your seats at the desks. Take the cards and check up tests. Look at the picture, read the sentences and translate them. (3 мин)
CARDS:
Look at the picture. Complete the sentences with a preposition and is, are.
on the left in the middle on near is at under in front of are
There….. a TV set under the books.
There ….. books on the bookshelf.
There …. a lamp next to the sofa.
There …. pictures on the wall.
There is a fireplace… of the room.
There is a coffee table …. the sofa.
There is a carpet … the room.
There is a sofa … the window.
There is a cat … the carpet.
T: How clever of you! Посмотрите к нам пришли гости. What is her name? (Barbi) What is his name? (Ken) Варби рассказывает своему гостю р своей комнате. Как вы думаете, что она говорит Кену? Listen to the text. (students) (слайд 24 – предлоги для опоры) (5 мин)
III. Заключительнаячастьурока. (5 мин)
T: How nice of you! How do you think what will be your homework? (слайд 25) Describe your room, please. Cards will help you. Draw a picture of your room or make a project like this. Write down your home work.
T: «Что нового на уроке мы сегодня узнали? Что понравилось больше всего на уроке? Что лучше всего получилось сегодня на уроке?»
T: Our lesson is over. Thank you for your active work at the lesson.