Сабақтың тақырыбыор | ЭКСПО-2017 – Астана қаласында |
Сыныбы | 6 |
Күні | 05.12.18 |
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.1.2.1. әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау. |
Сабақтың мақсаты | Термин сөз туралы білімдерін кеңейтеді; Тыңдалым материалы арқылы көтерілген мәселені анықтайды. |
Күтілетін нәтижелер | Тыңдалым материалы бойынша пікірталасқа қатысады; Жаңа жоба түрін ұсынады. |
Сабақтың түрі | Аралас сабақ |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет. Жаратылыстану. |
Қажетті құрал – жабдықтар | Интеративті тақта, тақырыпқа қатысты слайдтар, қима қағаз, бейнематериал, билет, А3 форматы |
Оқу әдістері | Сөздік, «Мозаика» әдісі, «Латын әліпбиі» әдісі, «Ойтүрткі» әдісі, «Көрме билеттері» әдісі, «IDEA» әдісі, «Пікір білдір» әдісі, «Нұрлы шеңбер» әдісі |
Дереккөздері | 6-сынып «қазақ тілі» Атамұра баспасы, 2018ж., әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар. |
Тапсырмалар | |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс- әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс – әрекеті | Оқушының іс – әрекеті |
Оқушыларға психиологиялық ахуал туғызу 2 мин. | Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендейді. -Көңіл-күйлеріңіз қалай? Топқа бөлу. «Мозаика» әдісі 1-топ:Жел энергиясы; 2-топ:Күн энергиясы; 3-топ:Су энергиясы. | Мұғаліммен амандасады. Сабаққа зейіндерін аударады. Оқушылар қатар бойынша 3 топқа бөлінеді. «Мозаика» әдісі 1-топ:Жел энергиясы; 2-топ:Күн энергиясы; 3-топ:Су энергиясы. |
Өткен сабақты тексеру 5 мин. | Үй тапсырмасын «Латын әліпбиі» әдісі арқылы тексеру. | Үй тапсырмасына жауап береді |
І.Қызығушылықты ояту 2 мин. | «Ойтүрткі» әдісі. «Көрме» деген сөзді естігенде ойыңа не келеді? Көрменің қандай түрлерін білесің? Бізде осы жақында қандай үлкен көрме өтті? Топ атауын қандай ғылыммен байланыстыра аласыз? | -мұражай, кітап -кітап көрмесі, ашық көрме -ЭКСПО-2017 -биология ғылым |
ІІ. Мағынаны тану 22 мин. 2 мин. 4 мин 8 мин 10 мин | Тілдік бағдар Кәсіби сөздер | Термин сөздер | Мамандыққа, кәсіптің түріне байланысты болып, тек қана сол мамандықпен айналысатын адамдарға түсінікті болады. | Ғылымның бір саласының әдеби тілдегі жалпы халыққа бірдей түсінікті қалыптасқан атауы. | Экспонант, гид, экскурсия т.б. | Энергия, ресурс, күш т.б. | «Нұр әлем» павильоны. 1-тапсырма. «Т» кестесі. Тыңдалым. Дескриптор -термин, неологизм, кәсіби сөздерді теріп жазады Қ/Б. «Көрме билеттері» әдісі «Манако» павильоны. 2-тапсырма. Пікірталас кезең. -Бұл жолғы ЭКСПО несімен ерекшеленді? -Әлем ғалымдары қандай тың жобаларын таныстырды? -90 күнге созылған шара әлемге не жаңалық, нендей өзгеріс әкелді? -ЭКСПО-ның елімізге тиер пайдасы? Қ/Б. «Көрме билеттері» әдісі «Испания» павильоны. 3-тапсырма. «IDEA» әдісі. Астана қаласында тағы ЭКСПО көрмесі өтетін болса, сіз қандай ғимарат жобасын ұсынар едіңіз? Дескриптор -жаңа ғимарат ойластырады; -ерекшелігін баяндайды; -ғимараттың алар нәтиже. Қ/Б. «Көрме билеттері» әдісі | Сөздік әдісі арқылы меңгереді. Термин сөздер - Жел энергиясы, батарея, газ, каталитикалық реакция, күн батареялары, гидростанция т.б. Кәсіби сөздер – экспонант т.б. Неологизм – гидростанция т.б. -жаңа энергия ресурстарын таныстырумен ерекшеленеді, 115 елден келген -зиянды қалдықтардан құтылу жолдарын іздеуде. -әлем елдерімен тереземізді теңестіру үшін «IDEA» әдісі Жаңа ғимарат ретінде үлкен мәжіліс залын салғызсақ. Бұл мәжіліс залы: 10 бөлімнен тұрады. |
Қорытынды 3 мин. | «Пікір білдір» әдісі. Көрме қажет пе? Не үшін? Пайдасы қандай? | -иә -жаңалықтармен бөлісу үшін; -жаңа тұжырымдар жинақтайсың |
ІІІ. Бағалау 2 мин | «Көрме билеттері» әдісі. Билет саны арқылы топтар бағаланады.
| Оқушылар өзара бірін - бірі бағалайды. |
ІV. Үйге тапсырма 2 мин. | Жеке «Менің ойымдағы Астана» жобасын құру. | Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. |
V. Ойтаразы 2 мин. | «Нұрлы шеңбер» әдісі. Сабақтан түйгенін жазады (шеңбер ішіне); Сабақта қызықты болған кезең (Шеңбер үстіне) Сабақта қиындық тудырған кезең (Шеңбер астына) | Тапсырма соңында барлық пікірлер оқылып, сабаққа қорытынды жасалады. |