Look at the family tree and fill in the circles with names.
Listen and repeat.
a) — Who's Mrs. Evans?
— She's Mark's sister.
b) — Who's Andy?
— He's Colin's cousin.
4. Talk to your friend-about Colin's relatives.
a) — Who's Mr. Evans?
— He's
b) — Who's Mary?
— She's------------
Example: Mary is Andy's mother.
Colin son.
Jane Andy's
Andy Jane's
Mark uncle.
Carol and Colin cousins.
Paul Carol, Colin and Andy's
Carol Mark's
Carol David's
Write the names in the labels below the pictures.
VI.Бекіту
Exercise 5-6 Listen and repeat
VII.Үйге тапсырма
Exercise 12
№6
Grade: 1 form
Сабақтың тақырыбы: Жанұя.
Сабақтың мақсаты:
1. білімділік : оқушылардың «Отбасы»
тақырыбында білімдерін пысықтау,жаңа сөздерді
лексикалық және грамматикалық тұрғыдан дұрыс
қолдану, ағылшын тілінде сөйлеу дағдыларын
қалыптастыру.
2. дамытушылық : оқушылардың монологтық және
диалогтық сөйлеу дағдыларын дамыту.
3 .тәрбиелілік : жақын,туыс, қымбат адамдарды
сүю,сыйлау,құрметтеу.туыстық сезімдерін тәрбиелеу
Көрнекіліктер: суреттер, интерактивті тақта
Сабақ барысы:
І. Сәлемдесу.
Good morning ,children! I’m glad to see you.How are you, children? Sit down, please.
II. Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім мен оқушы арасындағы әңгімелесу
Chidren,what’s the date today?,What day of the week is
today?, What the weather like today?...
So, at the lesson today we’ll prepare for our trip to London. We’ll speak about our families.
III.Фонетикалық жаттығулар.
T: What poems about a family do you know? Let’s recite them.
Оқушылар «Отбасы» тақырыбында өздері білетін тақпақтарды орындайды.
Мысалы: Good night, Father!
Good night, Mother!
Kiss you little son
Good night, sister!
Good night, brother!
Good night, everyone.
Mother! father! sister! brother!
Hand in hand with one another.
T: So, Jack has got one sister and two brother.
And what about you? (Оқушылыр мұғалімнің сұрақтарына жауап береді)
Have you got a family?
Is you family big or small?
What is your father’s name?
What is your mother’s name?
Have you got any sisters or brothers?
Have you got grandparents?
IY. Диалогтық сөйлеу дағдыларын дамыту.
Mысалы:
Have you got a family?
Yes, I have you got a family?
Is your family big?
Yes, my family is big
Have you got grandparents?
Yes, I have got grandparents
What is your father’s name?
His name is…
What is your mother ?
She is a doctor
How many brothers and sisters have you got?
I’ve got two brothers and one sister.
How many aunts and uncles have you got?
I’ve got two aunts and one uncle. …
2. And now, talk to one another about your families. Work in pairs. You may use Assan’s questions.
( S-S)
(Жұмыс барысында бірнеше жұпты парта аралап жүріп тексеру керек,содан соң 2-3 жұпты тақтаға шығарып,барлығы тыңдау қажет)
2. Now tell you friend about your family. Work in pairs.
3. I know you have got many friends. Have you got a friend, Samal? And you?
Then, let’s speak about your friend’s family. Work in groups.
You meet a friend. He/she tells you about his/her family. Then you tell your teacher about your friend’s family.
Оқушылар күні бұрын үш топқа бөлінеді. Төменгі деңгейдегі оқушылар өз отбасы туралы І жақта әңгімелесе, жоғары деңгейдегі оқушы, алдыңғы оқушының әңгімесін жекеше түрдің ІІІ жағында әңгімелейді. Орташа деңгейдегі оқушы да өз досы туралы ІІІ жақта әңгімелейді.
Ү. Оқушылардың диалогиялық дағдыларын рольдік ойындар арқылы дамыту.
Осындай тұрғыда оқушылар ролдермен кезектесіп ойнау арқылы, «Отбасы» тақырыбына байланысты өз ойларын айта беруіне болады.
ҮІ. Сабақты қорытындылау. I am pleased with your work.
Thank you. Good-bye.
№7
Grade: 1 form
Theme: “How are you?”
The aims of the lesson:
To enrich pupils knowledge concerning the theme.
To develop their speaking, reading habits.
To bring up their interest with plays, songs.
Сабақтың мақсаты:
Жаңа сабақ түсіндіру барысында оқушылардың білімін шыңдау.
Олардың сөлеу,оқу дағдыларын дамыту
Әр түрлі ойындар, әндер арқылы оқушылпрдың пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
The form of the lesson: Traditional lesson.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі сабақ.
Әдіс тәсілі: білімді тексеру әдісі, топтық және жеке жұмыстар, білімге ынталандыру әдісі, ойындар ойнап,ағылшын тілінде әндер айту.
Equipment and visual aids: computers, the screen, the Power Point presentation, cards.
-My dears what other words of greetings do you know.
-Hello, how are you?, How do you do?, Glad to meet you!, I am happy to meet you!
-Very nice! How clever of you!
-Thank you.
Psychological training.
I am happy, you are happy,
He is happy, she is happy.
We are happy, they are happy too!
T-CL-P1-P2-P3
III. Phonetic drill-Фонетикалық жаттығу.
Lets sing a song
Hello, how are you? (4)
I am hungry,
I am tired,
I am cold,
I am sad.
Hello, how are you?
I am happy
I am craze,
I am good,
I am OK!
IV. Warm up.
My dear boys and girls! Today there is a guest at our lesson. Her name is Ann. She knows that you know English very well and she would like you to answer some of her questions.
-Hello boys and girls!
-What is your name?
-What is your surname?
-How old are you?
-
-Where are you from?
-How are you?
V. Brain storm Guessing a riddle.
VI. Presentation.
My dear boys and girls look at the screen try to guess the riddle.
The title of our new theme is “how are you?”
VII. Practice
-Look at the screen and listen to me!
I am fine
I am Ok!
I am well
I am so-so
I am very well.
-Open your books at pg 25.
T-Cl-P1-P2
-Lets remember the numbers, lets count from 1-5
VIII. Task. Find the numbers
IX. Have a rest.
Step, step, clap, clap!
Step, step, clap, clap!
Turn yourself around
And then clap, clap, clap.
Hands up, clap, clap!
Hands up, clap, clap!
Turn yourself around
And then clap, clap, clap.
X. Let’s play. Bingo!
-Put across if you hear one of your numbers. When your card is full of crosses, shout bingo!
XI. Musical pause. Lets remember the ABC
ABCDE stand up and look at me.
FGHIJ I play football every day.
KLMNO I like cake ho-ho.
PQRST hey, people listen to me!
UVWXYZ the alphabet is in my head! (2) (slide N10)
II. Checking-up home work. - Let's check-up your home work.
- Open your activity book I'll check your home work.
- OK. Who wants to read?
- You please!
- Thank you sit down.
III.
Warm-up. - Boys and girls look at the alphabet.
- There are 26 letters in English lesson.
- Repeat after me the letters.
- Well done! Alphabet
IV.
New words. Are you a...? - сен ...?
Yes, I'm - иә
No, I am not - жоқ
I'm a ... - мен...
I'm not a... - мен... емеспін
Rabbit - қоян
Tiger - жолбарыс
Zebra - зебра
V.
New lesson. - Boys and girls, answer to my question.
- Are you a girl/boy?
- Look at the picture.
- What is it?
- It's a dog.
- Are you a dog?
- No, I'm not.
- Are you a goat, a fish, a pirate, a queen, a rabbit, a tiger ,a zebra?
- Are you girl/boy?
- Well done.
- Let's play the game.
Exercise: 5 Play the game.
- Open your books at page 15.
- Just now we are going to play a game.
- Please one of you come to the board.
- Choose an animal or person.
- And don't tell me.
- Answer to my question.
- Are you...?
- Yes, I'm/No, I'm not.
-Thanks sit down.
- Who wants to come to the board?
- Well done! Flshcards
VI. Practice. - Boys and girls let's do the exercises.
Exercise: 4. Write I'm/ I'm not.
- Boys and girls look at the board.
- Write the missing words in the correct spaces.
- Complete the sentences by putting the words.
- The correct spaces.
Answers:
1. I'm a girl. I'm not a boy.
2. I'm not a girl. I'm a boy.
3. I'm a dog. I'm not a fish.
4. I'm not a pirate..I'm/////.
VII.
Home work. - Boys and girls your home task will be Ex:5. P: 11.
Exercise: 5. Choose and tick.
1. yes I am.
2. No, I'm not.
3. Yes, I'm.
4. No, I'm not.
5. No, I'm not.
VIII.
Marking. - Your mark...
- Lesson is over!
- Good bye pupils.
№23 Grade: 1 form
The theme of the lesson:Зоопаркте.
The aims of the lesson
а) білімділік: Жаңа лекс иканы (I have got) өткенді қайталай отырып
түсіндіру; сөздер мен сөйлемдерді оқуға, фанетикалық грамматикалық және лексикалық әр түрлі тапсырмаларды орындауға, мұғалімнің ағылшынша сөйлеген сөздерін түсінуге үйрету, дағдыландыру.
ә) дамытушылық: сөйлеу және ойлау қабілеттерін дамыту
б) тәрбиелік: пәнге деген қызығушылықтарын ояту
Сабақ әдісі: түсіндіру, қайталау.
Көрнекілік: суреттер, карта, интерактивті тақта,.
Сабақтың барысы:
Org. moment
Greeting.
Good afternoon children!
Good afternoon teacher!
Sit down please
Who is absent today?
All are present.
Now let /s begin our lesson. Listen to me. Біз бүгінгі сабақта саяхатқа шығамыз. Саяхатымызда әрбір станцияға тоқтаймыз. Әр станцияның өзіндік тапсырмасы бар, сол тапсырманы орындап, келесі станцияларға саяхаттаймыз.
Alphabet station:
Берілген әріптерді алфавит ретімен орналастырамыз.
The 2nd “Phonetic” station. Бұнда транскрипцияға қарап, сөздерді оқисыңдар.
[dg], [kæt], [fks], [h:s], [iz], [frg], [kau].
The 3rd “Lexis” station.
Берілген сөздерді сәйкестендіріңіз.
Nounsverbs
a dog jump секіру
a bird run ұшу
a frog fly жүгіру
a cat swim жүзу
Very good. Өте жақсы. Міне балалар сіздер “to be” етістігінің қолданылуын жақсы меңгергендіктеріңізді көрсеттіңіздер. Ағылшын тілінде маңызды, көп қолданылатын екі етістік бар. Біреуі “to be” етістігі, екіншісі “to have” етістігі. Ал қазір біз сол етістікпен танысамыз. Дәптерлеріңізді ашып, бүгінгі күнді және тақырыпты жазайық.
What date is it today?
What day is it today?
I have got a crocodile.
Балалар «crocodile» сөзі қай сөзге ұқсас?
Крокодил – орысша, қолтырауын – қазақша. Сонда I have got a crocodile – Менде қолтырауын бар деген сөйлем. I have got - менде бар дегенді білдіреді. Ал ендеше кім сөйлем құрайды?
Vocabulary.
I have got a [ai hæv gt] – менде бар.
a crocodile [ə' krkədail] – қолтырауын.
Физминутка. Are you tired? Let’s do our gymnastic.
Ендеше саяхатымызды жалғастырамыз.
The 5th. “Reading” station.
Мында берілген сөздер мен сөйлемдерді дұрыс оқу керек.
a cat, a dog, a fox, an elephant, a monkey, a rabbit, a bear, a cow.
I am a dog. I can run.
I am a frog. I can swim. My name is Asem. I have got a dog.
The 6th “Riddles” station.
Жұмбақ шешеміз. Сізге суреттер арқылы көмектесемін.
I am red. I have a fine tail [teil]
I live in the forest [frist]
I lake meat [mi:t]
What am I? (a fox)
I am green, I can swim. I can not jump.
I lake meat and fish. What am I? (a crocodile)
I can run. I can climb. I can catch a mouse. What am I? (a cat)
I live in the river. I am not a fish. I am green. What am I? (a frog)
7th “Crossword” station.
Сөздерді табу.
d
o
g
c
o
w
s
t
c
e
n
h
a
v
e
g
o
t
n
e
e
t
i
g
e
r
h
c
r
o
c
o
d
i
l
e
“I have got” сөзін таптық, осы етістікпен сөйлем құрайық.
Өте тамаша. Осымен саяхатымыз аяқталды. «Өз сыныбымызға оралдық. Ол сіздердің алған білімдеріңнің арқасында. Бүгінгі сабақта жақсы жауап берген балаларға баға қоямын.
Your home task I have got тіркесімен сөйлем жазып келіңдер.
The lesson over. Thank you for attention.
№24 Grade: 1 form
The theme of the lesson:I can ….
The aims of the lesson
Educational: revision of words: walk, hop, swim, fly; lion, elephant, giraffe, snake, hippo, monkey, parrot. Revision grammar: modal verb - can. Structure I can hear a … We can…/ Are you (+plural noun).
Cultural: bring up pupils to be attentive to write neatly and correctly. To foster
their love for animals.
Developing: develop pupils’ listening, speaking and writing habits; develop
interests for the language, singing a song, playing games.
Exercises: 1, 2 in Workbook and exercise 1, to learn by heart.
Open your workbooks; I’ll check your homework.
Are you learnt the poem? Who wants begin?
Yes, please…
Phonetic-drill exercises
I can read, I can write,
I can speak English, too
I love learning English
And what about you?
Listen and repeat after me.
Listening
Exercise 1. Listen the voice of animals. Try to find what animal is it?
e.g. I can hear a lion
I can hear an elephant, etc.
Exercise 2.
Let’s play a little game “Who am I?”
Can you fly?
No, I can’t.
Can you walk?
Yes, I can.
Are you an elephant?
Yes, I am.
Writing
Exercise 2. Look at the pictures and write what can animals do?
Break time
Now, my pupils if you are tired, let’s do our break time.
Working with CD
Reading “What can animals do?”
Saying about animals: a giraffe, a lion, a hippo, a monkey, a cat. Then translate.
Consolidation
Animals can…
What can monkeys do?
They can climb trees.
What can birds do?
Birds can fly.
What can kangaroos do?
Kangaroos can jump.
Giving the home work
Now, children write down your homework.
Exercises: 1, 2 in Workbook, p.106-107 and read the short texts.
Giving marks
You are very active today. Your marks are ….
The end of the lesson
The lesson is over. Good bye, children!
№26 Grade: 1 form
Сабақтың тақырыбы: Жиhаз
Сабақтың мақсаты: There is, there are құрылымын қайтала
отырып өз үйі , бөлмесі туралы сөйлеуге
үйрету. Жаңа сөздерді енгізу
Еңбек етуге тәрбиелеу.
Есте сақтау қабілетін дамыту
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту
Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
А) амандасу
Б) жоқтарды белгелеу
II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.
Our lesson is “My flat”.
III.Жаңа сабақ
Сөздік жұмыс
Cook пісіру
Dishwasher ыдыс жуатын машина
Washing machine кыр жуатын машина
Sink қол жуатын жер
Fridge холодильник
Cupboard ыдыс қоятын шкаф
Plate тарелке
Corridor дәліз
Living room қонақбөлме
Bedroom үйықтайтынбөлме
Study кабинет
Rug төсеніш , кілем
Dining room асхана
Bath room жуынатынбөлме
Toilet туалет
Plant үйдеөсетінөсімдік
Sofa диван
Exercise 3 read
Carol’s kitchen
It’s a modern kitchen. It’s nice and clean. There’s a washing machine, a fridge and a cooker, but there isn’t a dishwasher. There are a lot of cupboards in the kitchen. There isn’t a carpet on the floor. There’s a radio. There isn’t a clock in the kitchen. There aren’t plates and cups in the sink. сөздік жұмыс.
Exercise 2 Look at this plan. This is Omar’s flat
Exercise 3 Look at the picture. Write the names of the room.
IV.Пысықтау
Exercise 4 Write the names of the rooms of your flat
Exercise 5 Listen and repeat
Exercise 6 Read
This is a living room
There is a sofa in the living room
There are two armchairs in the living
V.Бекіту
In the middle of the room
There isn't a table in the middle of the room.
There is a sofa at the wall.
There is a carpet in front of the fire.
There is a television near the window.
There is an armchair near the bookcase.
There is a book case next to the fire.
7) a lamp on the wall.
8) a clock over the fire.
9) There a cat under the table.
Exercise 7.Read the plan of this house (pp. 104-105).
Exercise 8 Draw a plan of your "dream house (flat)" and write 5 sentences about it.
Exercise 8 Listen to the questions and answer
- Is there a table in the living?
-yes, there is
-Is there a clock.
-no, there isn’t
Write 5 interview questions
Is there a washing machine in your kitchen?
Are there plates in the sink?
Is there a clock in your kitchen?
Is there a radio in your kitchen?
Are there a cupboards in your kitchen?
VI.Үйге тапсырма
Exercise 10 Write. My kitchen.
№28 Grade: 1 form
Сабақтың тақырыбы: Ыдыс-аяқ.
Сабақтың мақсаты: Тамаққа қатысты жаңа сөздерді еңгізу,
саналатын және саналмайтын зат
есімдер турулы түсінік беру
Адамгершілікке тәрбиелеу.
Оқушының талдау қабілетін дамыту.
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту
Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
А) амандасу
Б) жоқтарды белгелеу
II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.
Our theme in our lesson is “I’d like hamburger.”.
III.Жаңа сабақ
Сөздік жұмыс
Knife пышақ
Fork шанышқы
Spoon қасық
Glass шыны
Tomato помидор
Egg жұмыртқа
Milk сүт
Water су
Cabbage капуста
Cheese сыр
Carrot сәбіз
Change ауыстыру
Sugar қант
Peach шабдалы
Exercise 10 Countable and uncountable nouns
IV.Пысықтау
Exercise 2 Look up the geographical names in the textbook vocabulary
The USA
In the United States oranges usually come from California and Florida. Apples come from Washington. Peaches come from New Jersey. Bananas come from South America and Central America.
Cheese comes from California and sometimes from Europe. Lamb usually comes from Colorado and Montana. Coffee comes from Colombia. A lot of fish comes from Maine.
Most American cars come from Michigan, but many come from Japan, Germany. Many clothes are made in New York, but a large number come from China.
V.Бекіту
Exercise 3 True or false
Cheese comes from Europe
Lamb comes from Colorado and Montana
Coffee comes from Kazakhstan
In the USA oranges come from Arizona
e)Bananas come from South America and Central America
VI. Үйге тапсырма
Exercise 2
№30
Сабақтың тақырыбы: Clothes. Киім
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын молайта
отырып киімге байланысты жаңа лексикалық
сөздерді енгізу , айтулуын үйрету.
Еңбек етуге тәрбиелеу .Ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту .
IV. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.
Our lesson is “Clothes”
V.Жаңа сабақ
Сөздік жумыс
T-shirt футболка
Jacket жакет
Trousers шалбар
Trainers кроссовки
Jeans джинсы
Shoes туфли
Tie галстук
Hat шляпа
Anorak күрте
Shirt юбка
Сөздерді дыбыстау артикльмен айту
Whose T-shirt is this? Сұрағын енгізіп оған жауап беруді үйрету
VI.Пысықтау
Кітаппен жумыс
Mrs. Evans: Colin, whose T-shirt is this?
Is it yours or Carol's?
Colin: It's not mine, it's Carol's.
Mrs. Evans: And whose jeans are these?
Are they yours, Carol?
Exercise 1. Listen and repeat.
Mrs. Evans: Whose T-shirt is this?
Colin: It's Carol's.
Exercise 2. Talk to your friend about your things.
Whose pen is this?
It’s ………….
VII.Бекіту
Exercise 3. Listen and repeat.
Mrs. Evans: Whose jeans are these?
Carol: They're Colin's.
Exercise 4
Exercise 5. Listen and repeat.
Mrs. Evans: Is this your T-shirt, Colin? Colin: No, it isn't mine. It's Carol's.
Exercise 6. Talk to your friend about your things.
Is this your book?
Yes, it's mine / No, it isn't mine. It's .
Exercise 7. Listen and repeat.
Mrs. Evans: Are these your jeans, Carol? Carol: No, they aren't mine. They're Colin's.
Exercise 8. Talk to your friends about your things in the plural form. Look al
Are these your notebooks?
Yes, they are. / No, they aren't mine. They are _
Exercise 9. Talk to your friend about Colin's, Carol's, Mr. and Mrs. Evans' Mill
a)— Whose sweater is this?
—It's Carol's.
b)— Whose trousers are these?
—They're Mr. Evans'.
c) — Is this Colin's T-shirt?
—Yes, it is.
d)— Are these Mr. Evans' trainers?
—No, they aren't. They're Colin's
my
sweater.
It's
your
house .
his her
T-shirt.
jeans .
They're
our
shoes .
their
trainers.
IV.Үйге тапсырма
Exercise 10
№32
Сабақтың тақырыбы: Ұлыбританияның Фольклоры.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың сөздік қорын молайта
отырып ағылшын тілі туралы сөйлеуге үйрету
Оқушылардың білімге құштарлығын арттыру
Оқушының талдау қабілетін дамыту
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап
Сабақ типі: Жаңа білімді меңгерту
Көрнекілігі: Тақырыптық суреттер
Пән аралық байланыс: қазақ тілі
Сабақ барысы:
I.Ұйымдастыру
А) амандасу
Б) жоқтарды белгелеу
II. Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру.
Our theme in our lesson is “I’m learning English.”.
III.Жаңа сабақ
Exercise 1 Look at the pictures
What do you think of the picture?
Write down all the ideas that come to your mind or talk to your partner.
Exercise 2 Listen and practice
-Hi, Bolat. How’s it going?
-Fine
Frank: What are you doing?
Bolat: Nothing much. I'm watching TV.
Frank: Do you and Alma want to come over for lunch? We're
a barbecue.
Bolat: Let me ask Alma. Frank: Okay. Call me back. Let me know. Bolat: Okay. Thanks. Goodbye. Frank: Bye.
Exercise 1 Warm-up. Read the song and act it out
Stand up and look around.
Shake your head and turn around.
Stamp your feet upon the ground.
Clap your hands and then sit down.
Stand up and look around
Make a bow and turn around.
Stamp your feet upon the ground
Clap your hands and then sit down
IV.Пысықтау
Exercise 3 Study these phrases
Learn English listen to the teacher Read a magazine
Read a book sit on a chair listen to music
Speak English speak Kazakh
Кітаппен жумыс
Exercise 1. Listen and repeat.
Good morning, Mr. Tailor. Good morning, Colin.
Good afternoon, Miss Brown. Good afternoon, Mrs. Evans.
Good evening, Mr. Tailor. Good evening, Mr. Evans.
Good-bye, Mrs. Evans. Good-bye, Miss Brown.
Exercise 2 Role play. Act out exercise 1 (a, b, c, d) with your friend.Exercise 3 Say "Good morning (afternoon)!" to your:
V.Бекіту
Exercise 4 listen and practice
What are you doing?-I’m learning English
№33
The theme of the lesson : Алфавит мейрамы.Қорытынды сабақ
The aims of the lesson : I. Educational: to speak about Disneyland ,
to discuss the answers each other ,
To check up their knowledge .
Development: to develop understanding, logical,
thinking and oral speech
III.Up bringing
to bring them up to love subjects
The type of the lesson : mixed
The kind of the lesson : cultural
The visual aids: active board
The Procedure of the lesson
Greeting
Checking up homework
Ex 6 complete the sentence
Victor is not here. He has______ to Los Angrlos.
Mike is not here. He has ______ to Almaty
Asan has ________ to Washington D.C. He’s staying here.
Asel has_______ to Germany . Now she is in New York.
We must remember all of them
To write, to spell and to translate
Not to make mistakes
When we are speaking English
III.Main part
Let’s begin our lesson. Our theme is “АВС” at first when we begun lesson you have to answer my question.
-Have you ever heart about Disneyland?
-Have you ever been to Disneyland?
-Do you want to go there?
Now,let`s begin introduce to Disneyland slide. Disneyland is a place for children of all ages.It`s also a place for their parents to return to the world of childhood because that is what happens when they spend a day at Disneyland. At Disneyland you can have a voyage on a boat, you can take a train, and you can travel to the starts, take a trip to the mountains, meet all Disney characters... or just sit in the sun and eat ice-cream?
T: Now Pupils do you know what created this park? Walt Disney?
Slide: Walt Disney was born in Chicago on December 5, 1901.Then his family left that city in the north of America for a place in the South. When Walt Disney grew up, he began to draw pictures and create cartoons, a films and one day he had an idea create cartoons. He has a wife, her name is Lilian and two daughters.
T: Now, we gave more information about Disneyland and who created it. Let`s continue our lesson Ex 2 on p 112 read this text about Disneyland
T: If you understand this text . You have to write ex 3 on p113 answer the questions
Slide: 1. How old is Disneyland?
Disneyland is 55 years old
2. What kind of place a Disneyland ?
Disneyland is a place where people find both happiness and knowledge
3.Who created this park?
Walt Disney created this park
4. Whom did he take to park and playground ?
He took two daughters to parks and playgrounds
5. Is it a big park?
Yes, It is big park
Slide: fotogallery about Disney
T :Next Ex 5on p 113 Do you know any other Disney lands outside the USA?
T: Now , In last lessons we teach Present Perfect tense .Let`s revise it using this exercise , you must find mistakes in this sentences which world don`t according with sentence
Cruise
Slide : 1.We haswashed the dishes
A B C
2. I have ever been to America
A B C
3. Hasyouhad breakfast?
A B C
4. Hehas leave London.
A B C
T: Pupils, Do you know characters ?
Slide: Mickey and Minnie
Princes
Vinnie beer
Donald Duck
Fairy
T: Let`s check your memory . You have to solve this crosswords
Slide:
T: Pupils, Do you know poem or songs Disneyland ? Now , Aziza begin say
Slide :
Welcome to Disney
Author: Heather Degnan Tanner
Welcome to Disney the happiest place on Earth. A place we all wish to go since the day of our birth There’s so much to do and so much to see And fun for all kids from ages one to ninety-three From Main Street to the castle oh what fun. Rides and splashing and fun in the sun Mickey and Minnie and all their pals Pooh and friends and the princess gals
T: I think you have very tied let`s sing a song
Jump
CHORUS: J U M P, jump, J U M P, jump Can you do like a kangaroo and J U M P Jump (repeat first and last time)
1. It doesn’t matter if your legs are short of if they’re long Any legs will do to join the jumping in this song (CHORUS)
2. When you jump on one foot then it’s really called a hop So can you jump on one foot, can you hop and can you stop (CHORUS)
3.You can jump and go nowhere or backwards for a time Now take your jumping forward as I sing this little rhyme (CHORUS)
SPOKEN: Now watch the animals, do as they do. If they don’t jump, DON’T, if they do jump, DO! (Show pictures of animals as instrumental chorus plays twice)
4. Once I knew a little dog who jumped around the park And every time that he jumped you know that little dog would bark (CHORUS)
T; Pupils we, have done a lot of work today you were very active and diver at the lesson . I`m very pleased with your English .Your home task is to write essay about your park.