kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКИ ВНЕАУДИТОРНОГО МЕРОПРИЯТИЯ ДЛЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЯ| Ролевая игра «Жить здорово (Be healthy)»

Нажмите, чтобы узнать подробности

Внеаудиторное мероприятие для студенто среднего профессиональньного образовательного учреждения медицинского профиля. Содержит методическую разработку под названием "Жить здорово". Ролевая игра основана на известной программе Малышевой "Жить здорово". Также мероприятию прилагается презентацияю

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКИ ВНЕАУДИТОРНОГО МЕРОПРИЯТИЯ ДЛЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЯ| Ролевая игра «Жить здорово (Be healthy)» »









МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКИ

ВНЕАУДИТОРНОГО МЕРОПРИЯТИЯ ДЛЯ ПРЕПОДАВАТЕЛЯ



Специальность «Сестринское дело» базовой подготовки

Дисциплина «Иностранный язык (английский)»

Ролевая игра «Жить здорово (Be healthy)»



















2015









ОГЛАВЛЕНИЕ

1. Методический лист

2. Ход мероприятия.

3. Подведение итогов.

МЕТОДИЧЕСКИЙ ЛИСТ

Вид занятия – ролевая игра.

Продолжительность –30 мин.

ЦЕЛИ ЗАНЯТИЯ

Учебные цели:

- развитие навыков монологической речи на иностранном языке;

- пополнение словарного запаса по теме «Здоровье»;

- развитие навыков аудирования.

Развивающие цели:

- организовывать собственную деятельность, исходя из цели и способов ее достижении;

- осуществлять поиск информации, необходимой для эффективного выполнения профессиональных задач.

Воспитательные цели:

- повышение интереса к изучению иностранного языка;

- формирование профессиональных качеств;

- осуществление межпредметных связей. Возможность применять свои знания на практике.

Оснащение занятия: мультимедийная установка.







Ход мероприятия.

Leading: Good day, my dear. Today we’ll speak about such problems as bleeding, smoking and fracture . I believe, that everyone meets with such problems in their life. Today we’ll try to solve these problems. I want to introduce my colleagues. These are….(names).(слайд №1)

S1. We want to begin with the most important problem as smoking. It’s harmful habit is very dangerous for your health. First of all, we are often “passive smokers” when we are in the company of smoking people. We have to face this problem. (слайд №2)

S 1. Let’s remember the harm caused by smoking. (слайд №3)

  • A health-ruining habit

  • To cause a weak chest

  • Collapsed lungs

  • Problem in breathing

  • Smoke addiction

  • Smoking- related diseases

S1. What is the conclusion can we make according these facts?

  • You must give up smoking!!! (слайд №4)

S1. What advice can you give to a smoker who has made up to give up smoking?(слайд №5)

  • You must realize that this habit is health-ruining.

  • You must have a strong desire (will) because it’s very difficult to get rid of this habit.

  • Find a hobby to escape the thoughts about smoking.

  • Go for a walk more often.

  • Go in for sports.

  • Try to make new friends who don’t smoke.

S2. Next question of our program is bleeding. It is very important case in people’s life. What do you know about bleeding? (слайд №6)

  • It is loss of blood.

S2. Bleeding can lead to a severe loss of blood. What is the best way to stop bleeding?

  • To bind the arm or leg.(слайд №7)

S2. Look at the monitor.

The best way to stop bleeding is: (слайд №8)

  • direct pressure with clean cloth;

  • the raised position of the leg or arm;

  • a cold compress (on the nose).

S3. The next question of our program is a fracture. What are the symptoms of the fracture? It’s pain, swelling (опухоль) and tenderness (уплотнение ткани). What do you do with the injured part? (слайд №9)

  • To prevent from moving.

S3. Look at the monitor.

  • to prevent from moving;

  • to make an X-ray (to confirm whether there is a fracture or not);

  • the injured part can be immobilized with a splint (шина).(слайд №10)

S3. What kind of splints are used? Choose the right variant.

Look at the monitor. (слайд №11)

Stick +

Ruler+

Magazine+

Rope –

S3. What kind of splints are used for immobilization narrow or wide?

  • Wide.

S3. Look at the monitor. (слайд №12)

The splint should be wider than the limb (конечность) and long enough to prevent movements of the joints (суставы) near the fracture. (слайд №13)

L: So, we haven’t forget about first aid! Who tells me, what do you know about first aid?

  • It should be in time!

L: Look at the monitor. (слайд №14)

Remember!!!

  • Don’t lose your head!

  • Be calm!

S4. The autumn has come. How to warm yourself and don’t fall ill? There are some secrets of prevention in cold time. (слайд №15)

S4. Here is a ginger. It’s very useful root vegetable. It’s second name is white root. It has anti-inflammatory properties (противовоспалительные свойства) and may be used in ulcer (язва) treatment and as a compress when you have a headache and during a common cold. I’ll give you a recipe which warm you and cure. (слайд №16)

  • Ingredients: (слайд №17)

  • A piece of ginger (2-3cm)

  • 1 liter of water

  • 200 gr of cranberry (брусника)

  • 3 tablespoons of sugar

Put in boiled water the whole cranberry, add sugar and grated ginger. Then strain. Drink with pleasure! (слайд №18)














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 11 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Девятова Е.А.

Дата: 21.04.2015

Номер свидетельства: 204001


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства