kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Интегрированное внеклассное мероприятие "Биография М.Ю.Лермонтова"

Нажмите, чтобы узнать подробности

интегрированное внеклассное мероприятие по английскому языку и библиотечный урок " Биография М.Ю.Лермонтова

Интегрированное внеклассное мероприятие

Английский язык и библиотечный урок

« Жизнь и творчество М.Ю. Лермонтова»

Цели урока:

  1. Образовательная - расширить представления учащихся о личности поэта, основных этапах его творчества, пребывании в Пятигорске и роли города в жизни поэта;

  формирование эмоционального восприятия произведений

М. Ю.Лермонтова посредством творческой деятельности учащихся.

 2) Развивающая - развитие интереса к личности и творчеству поэта,    осмысление важнейших тем его творчества.

 3) Воспитательная - воспитание чувства любви и уважения к литературе и ценностям русской культуры через английский язык, познавательный и игровой материал. 

Тип урока: урок-исследование, урок-путешествие.

 

 Методы:словесные, наглядные, практические, поисковые. 

 

Форма: групповая, индивидуальная. 

 

Оборудование: компьютер, мультимедиа, портрет М.Ю.Лермонтова, выставка произведений М. Ю.Лермонтова, раздаточный материал для учащихся.

Ход мероприятия:

I. Организационный момент.

1. Приветствие. Good day, girls and boys. We are very glad to see you!Sit down, please. Let’sbeginourtravelling. 

II.Основная часть урока.

1.Введение в тему урока.

Now let’s speak about the Life and Work of M.Y. Lermontov.(Презентация о жизни и творчестве М.Ю.Лермонтова):представляет библиотекарь- Малкова В.И.

2 And now we are going to travel to Great Britain to take part in an international conference « Russian literature aboard». Let’s make a presentation in English.

Учащиеся делятся на группы и работают с различными источниками информации ( справочники, интернет- ресурсы).Oни создают презентацию на английском  языке о детстве, отрочестве, юношестве и творчестве поэта.

Развитие навыков монологической речи. We continue to work with presentation and study the life and work of M.Y. Lermontov. M.Y. Lermontov is a Russian Romantic writer and poet, sometimes called "the poet of the Caucasus", was the most important Russian poet after Alexander Pushkin's death. His influence on later Russian literature is still felt in modern times.

Презентация учащихся:

Lermontov was born in Moscow, and grew up in the village of Tarkhany (in the Penza Governorate), which now preserves his remains.

As a small boy Lermontov listened to stories about the outlaws of the Volga region, about their great bravery and wild country life. When he was ten, Mikhail fell sick, and YelizavetaAlekseyevna took him to the Caucasus region for a better climate.

The intellectual atmosphere in which he grew up differed little from that experienced by Pushkin, though the domination of French had begun to give way to a preference for English, and Lamartine shared his popularity with Byron.

In his early childhood Lermontov was educated by a Frenchman named Gendrot. YelizavetaAlekseyevna felt that this was not sufficient and decided to take Lermontov to Moscow, to prepare for gymnasium. After the academic gymnasium, in the August 1830, Lermontov entered the Moscow University. At that time he began writing poetry.

. On July 25, 1841, at Pyatigorsk, fellow army officer Nikolai Martynov, who felt hurt by one of Lermontov's jokes, challenged Lermontov to a duel. The duel took place two days later at the foot of Mashukmountain. Lermontov chose the edge of a precipice for the duel, so that if either combatant was wounded, he would fall down the cliff. Lermontov was killed by Martynov's first shot. Several of his verses were posthumously discovered in his notebook. Lermontov's life must be viewed as one of the most epic and dramatic in the history of literature.

3 Закрепление изученного материала.

Nowwe’llworkingroups. Работа в группах. (Раздаточный материал). Викторина о М.Ю. Лермонтове.

  1. The city where the future poet was born.(Moscow) – Город, вкотором родился будущий поэт. (Москва)
  2. The names of the parents Lermontov. (YuryPetrovich, MariaMikhailovna)
  3. The village where he spent his childhood. (Tarkhany)
  4. Surname (Фамилия) of the grandmother of the poet.(E.A.Arsenyeva)
  5. Hobby of M.Y.Lermontov. (Drawing; Painting)
  6. A musical instrument that is played Lermontov. (Violin)
  7. The city in the Caucasus, named in honour of the poet. (Lermontov)
  8. Part of the Russian Empire where most of the life spent Lermontov.(the Caucasus) – ЧастьРоссийскойимперии, гдебольшуючастьжизнипровёлЛермонтов. (Кавказ)
  9. The name of the river in the North Caucasus.(Terek)
  10. The city, which Lermontov mentions (упоминает) in his novel” A Hero of our time”. (Pyatigorsk)
  11. The name of the poet and writer, which Lermontov thought to be his teacher, never even saw him. (A.S.Pushkin)
  12. The name of the German poet, whose translations have been made (чьипереводыделал) Lermontov. (Goethe)
  13. The poem written in the form of a story of an old soldier. (Borodino) – Стихотворение, написанное в форме рассказа старого солдата. (Бородино)
  14.  The name of the writer, which Lermontov met in Moscow, when he went into exile

( вссылку) to the Caucasus. (N.V.Gogol)

  1. The name of the mountain, at the foot of which occurred last duel (произошлапоследняядуэль) Lermontov. (Mashuk) – Название горы, у подножья которой произошла последняя дуэль Лермонтова. – (Машук)

4 Декламация стихотворения М.Ю.Лермонтова « Парус» на английском языке

На фоне включенной записи шума моря ученик читает стихотворение

«Парус».

 М.Ю. Лермонтов. Парус.

Белеет парус одинокой

В тумане моря голубом!.

Что ищет он в стране далекой?

Что кинул он в краю родном?.

Играют волны - ветер свищет,

И мачта гнется и скрыпит…

Увы! он счастия не ищет

И не от счастия бежит!

Под ним струя светлей лазури,

Над ним луч солнца золотой…

А он, мятежный, просит бури,

Как будто в бурях есть покой!

А теперь это же стихотворение прозвучит на английском языке

Mikhail Lermontov. Sail.

A lonely sail is flashing white

Amdist the blue mist of the sea!.

What does it seek in foreign lands?

What did it leave behind at home?.

Waves heave, wind whistles,

The mast, it bends and creaks.

Alas, it seeks not happiness

Nor happiness does it escape!

Below, a current azure bright,

Above, a golden ray of sun.

Rebellious, it seeks out a storm

As if in storms it could find peace!

5ИтогимероприятияOur travelling is coming to an end. And how many interesting meetings with the works of M.Y.Lermontov’s ahead. The name of Lermontov will never be forgotten.

Результативность: Проведение урока-исследования,урока-путешествия позволило углубить знания учащихся о жизни и творчестве М. Ю. Лермонтова, развить эстетический вкус, познавательный интерес, творческие и коммуникативные способности, воспитать любовь к литературе.


 

Список адресов Интернет-сайтов по творчеству М.Ю.Лермонтова

  1. Михаил Юрьевич Лермонтов. http://lermontov.niv.ru/
  2. Михаил Юрьевич Лермонтов (1814-1841).http://www.litera.ru/stixiya/authors/lermontov.html
  3. М.Ю.Лермонтов. http://www.lermontov.info/
  4. Стихотворения Лермонтова. http://www.mibook.ru/lermontov.php?ty=1&wo=4&po=40
  5. Автограф стихотворения «Парус». feb-web.ru
  6. Каталог русских песен и исполнителей. А Варламов «Парус».http://www.retromusic.ru/p2.shtml?author=244

.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«интегрированное внеклассное мероприятие "Биография М.Ю.Лермонтова" »

Интегрированное внеклассное мероприятие

Английский язык и библиотечный урок

« Жизнь и творчество М.Ю. Лермонтова»

Цели урока:

  1. Образовательная - расширить представления учащихся о личности поэта, основных этапах его творчества, пребывании в Пятигорске и роли города в жизни поэта;

  формирование эмоционального восприятия произведений

М. Ю.Лермонтова посредством творческой деятельности учащихся.

 2) Развивающая - развитие интереса к личности и творчеству поэта, осмысление важнейших тем его творчества.

 3) Воспитательная - воспитание чувства любви и уважения к литературе и ценностям русской культуры через английский язык, познавательный и игровой материал. 

Тип урока: урок-исследование, урок-путешествие.



 Методы:словесные, наглядные, практические, поисковые. 



Форма: групповая, индивидуальная. 



Оборудование: компьютер, мультимедиа, портрет М.Ю.Лермонтова, выставка произведений М. Ю.Лермонтова, раздаточный материал для учащихся.

Ход мероприятия:

I. Организационный момент.

1. Приветствие. Good day, girls and boys. We are very glad to see you!Sit down, please.. Let’sbeginourtravelling. 

II.Основная часть урока.

1.Введение в тему урока.

Now let’s speak about the Life and Work of M.Y. Lermontov.(Презентация о жизни и творчестве М.Ю.Лермонтова):представляет библиотекарь- Малкова В.И.

2 And now we are going to travel to Great Britain to take part in an international conference « Russian literature aboard». Let’s make a presentation in English.

Учащиеся делятся на группы и работают с различными источниками информации ( справочники, интернет- ресурсы).Oни создают презентацию на английском  языке о детстве, отрочестве, юношестве и творчестве поэта.

Развитие навыков монологической речи. We continue to work with presentation and study the life and work of M.Y. Lermontov. M.Y. Lermontov is a Russian Romantic writer and poet, sometimes called "the poet of the Caucasus", was the most important Russian poet after Alexander Pushkin's death. His influence on later Russian literature is still felt in modern times.

Презентация учащихся:



Lermontov was born in Moscow , and grew up in the village of Tarkhany (in the Penza Governorate), which now preserves his remains.

As a small boy Lermontov listened to stories about the outlaws of the Volga region, about their great bravery and wild country life. When he was ten, Mikhail fell sick, and YelizavetaAlekseyevna took him to the Caucasus region for a better climate.

The intellectual atmosphere in which he grew up differed little from that experienced by Pushkin, though the domination of French had begun to give way to a preference for English, and Lamartine shared his popularity with Byron.

In his early childhood Lermontov was educated by a Frenchman named Gendrot. YelizavetaAlekseyevna felt that this was not sufficient and decided to take Lermontov to Moscow, to prepare for gymnasium. After the academic gymnasium, in the August 1830, Lermontov entered the Moscow University. At that time he began writing poetry.



. On July 25, 1841, at Pyatigorsk, fellow army officer Nikolai Martynov, who felt hurt by one of Lermontov's jokes, challenged Lermontov to a duel. The duel took place two days later at the foot of Mashukmountain. Lermontov chose the edge of a precipice for the duel, so that if either combatant was wounded, he would fall down the cliff. Lermontov was killed by Martynov's first shot. Several of his verses were posthumously discovered in his notebook. Lermontov's life must be viewed as one of the most epic and dramatic in the history of literature.





3 Закрепление изученного материала.

Nowwe’llworkingroups. Работа в группах. (Раздаточный материал). Викторина о М.Ю. Лермонтове.

        1. The city where the future poet was born.(Moscow) – Город, вкотором родился будущий поэт. (Москва)

        2. The names of the parents Lermontov. (YuryPetrovich, MariaMikhailovna)

        3. The village where he spent his childhood. (Tarkhany)

        4. Surname (Фамилия) of the grandmother of the poet.(E.A.Arsenyeva)

        5. Hobby of M.Y.Lermontov. (Drawing; Painting)

        6. A musical instrument that is played Lermontov. (Violin)

        7. The city in the Caucasus, named in honour of the poet. (Lermontov)

        8. Part of the Russian Empire where most of the life spent Lermontov.(the Caucasus) – ЧастьРоссийскойимперии, гдебольшуючастьжизнипровёлЛермонтов. (Кавказ)

        9. The name of the river in the North Caucasus.(Terek)

        10. The city, which Lermontov mentions (упоминает) in his novel” A Hero of our time”. (Pyatigorsk)

        11. The name of the poet and writer, which Lermontov thought to be his teacher, never even saw him. (A.S.Pushkin)

        12. The name of the German poet, whose translations have been made (чьипереводыделал) Lermontov. (Goethe)

        13. The poem written in the form of a story of an old soldier. (Borodino) – Стихотворение, написанное в форме рассказа старого солдата. (Бородино)

        14.  The name of the writer, which Lermontov met in Moscow, when he went into exile

( вссылку) to the Caucasus. (N.V.Gogol)

        1. The name of the mountain, at the foot of which occurred last duel (произошлапоследняядуэль) Lermontov. (Mashuk) – Название горы, у подножья которой произошла последняя дуэль Лермонтова. – (Машук)



4 Декламация стихотворения М.Ю.Лермонтова « Парус» на английском языке

На фоне включенной записи шума моря ученик читает стихотворение

«Парус».

М.Ю. Лермонтов. Парус.

Белеет парус одинокой

В тумане моря голубом!..

Что ищет он в стране далекой?

Что кинул он в краю родном?..

Играют волны - ветер свищет,

И мачта гнется и скрыпит…

Увы! он счастия не ищет

И не от счастия бежит!

Под ним струя светлей лазури,

Над ним луч солнца золотой…

А он, мятежный, просит бури,

Как будто в бурях есть покой!

А теперь это же стихотворение прозвучит на английском языке

Mikhail Lermontov. Sail.

A lonely sail is flashing white

Amdist the blue mist of the sea!...

What does it seek in foreign lands?

What did it leave behind at home?..

Waves heave, wind whistles,

The mast, it bends and creaks...

Alas, it seeks not happiness

Nor happiness does it escape!

Below, a current azure bright,

Above, a golden ray of sun...

Rebellious, it seeks out a storm

As if in storms it could find peace!



5Итогимероприятия: Our travelling is coming to an end. And how many interesting meetings with the works of M.Y.Lermontov’s ahead. The name of Lermontov will never be forgotten.

Результативность: Проведение урока-исследования,урока-путешествия позволило углубить знания учащихся о жизни и творчестве М. Ю. Лермонтова, развить эстетический вкус, познавательный интерес, творческие и коммуникативные способности, воспитать любовь к литературе.




Список адресов Интернет-сайтов по творчеству М.Ю.Лермонтова

  1. Михаил Юрьевич Лермонтов. http://lermontov.niv.ru/

  2. Михаил Юрьевич Лермонтов (1814-1841).http://www.litera.ru/stixiya/authors/lermontov.html

  3. М.Ю.Лермонтов. http://www.lermontov.info/

  4. Стихотворения Лермонтова. http://www.mibook.ru/lermontov.php?ty=1&wo=4&po=40

  5. Автограф стихотворения «Парус». feb-web.ru

  6. Каталог русских песен и исполнителей. А Варламов «Парус».http://www.retromusic.ru/p2.shtml?author=244






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Мероприятия

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
интегрированное внеклассное мероприятие "Биография М.Ю.Лермонтова"

Автор: Рожнова Наталья Юрьевна

Дата: 20.04.2015

Номер свидетельства: 203611


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства