kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Үндістанның Тынық мұхит пен Жерорта теңізі аралығындағы сауда орталығы ретіндегі рөлі қаншалықты маңызды болды 5 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жанартылған бағдарлама бойынша 5 сыып дүниежүзі тарихы пәнінен  Үндістан тақырыбында  сабақ жоспары

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Үндістанның Тынық мұхит пен Жерорта теңізі аралығындағы сауда орталығы ретіндегі рөлі қаншалықты маңызды болды 5 сынып»

Ұзақ/Қысқа мерзімді жоспардың тарауы: 2B Мектеп: Қостанай обл. Рудный қ. Д.М. Карбышев

Атындағы 14 орта мектеп


Күні: 06.06.2017 Мұғалімнің аты-жөні: Хамит Бейбіт Аңсағанұлы

Сынып: 5 сынып Қатысқандар: 20 Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Үндістанның Тынық мұхит пен Жерорта теңізі аралығындағы сауда орталығы ретіндегі рөлі қаншалықты маңызды болды

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

5.2.4.2 – ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Сабақтың мақсаты

Барлығы: ежелгі үнділердің шаруашылығын сипаттайды;

Басым: ежелгі үнділердің саудасы мен керуен жолдарының бағыттарын анықтайды;

Кейбірі: ғылымның дамуына шаруашылық пен сауданың ықпалын түсіндіреді.

Бағалау критерийі

- Ежелгі үнділердің өңдірілген тауарлар мен сауда керуен жолдарын бағыттарын аңықтайды.

- Ежелгі үнділерде дамыған ғылымдардың қоғамдағы маңызын ашып көрсетеді.

Тілдік мақсаттар

Терминдермен ұғымдар: зебу, каботаж саудасы, эталон, дәмдеуіш.

Диалогқа қолданылатын сөйлемдер.

Ежелгі үндістан айналысқан шаруашылықтары ...............

Ежелгі үндістанның сауда бағыттары ........

Ежелгі үндістанда дамыған ғылымдарға ............

Құндылықтарға баулу

Ғасырлар бойы қалыптасқан жалпы адамзаттық құндылықтарды дарыту және зерттеушілік

Пәнаралық байланыс

География.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Неліктен Ежелгі Үндістанда индуизм буддизмнен басым болды.

Тарихи концепті

Өзгеріс пен сабақтастық.




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңі

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы (7 мин)

  • Ұйымдастыру кезені.

  • Амандасу, түгендеу (1 мин).

  • Сурет арқылы тақыпты ашу. Оқушылар суреттерге қарап өз ойларымен бөлісу (2 мин).


  • Оқушыларды топқа бөлу (1-мин). Оқушылар біздің саяхатымызды бастаймыз. Оқушылар дорбадан түрлі түсті ескектерді алып, түстеріне байланысты топтасады.

  • Топ атауы аңықтау (2-мин). Ал енді оқушылар хатқалта ішінде берілген әріптерден Үндістан сауда жасаған елдердің атауын құрастырады. Бөлінген әр топ өз топ атауын арнайы қиылған әріптерден құрап, топ атауын аңықтайды.


Е

Г

И

П

Е

Т


Қ

О

С

Ө

З

Е

Н


Қ

Ы

Т

А

Й


И

Р

А

Н


  • Сергіту сәті (1-мин). Ал оқушылар енді біз ескектер есіп жолға шығамыз.

  • Оқушылар ескек есу жаттығуын жасайды.

  • Теңіз толықын дауысы қосылып тұрады.

  • Дүниежүзі тарихы оқулық 5сынып Авторлары:

  • Б.С. Букаева, Г.Б. Зикирина, Ж.С. Макашева,

  • Интербелсенді тақта.

  • Түрлі түсті қағаздан қиылған ескектер.

  • Елдер атауылары қиылған әріптер.

  • Теңіз дауысы (аудио материал).

Сабақтың ортасы (28 - мин)

  • Біздің саяхаттымызды негізгі бөлімі жағалауға шықтық алғашқы тапсырмамыз жағалауды зерттеу.

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірігіп аңықтау.

Оқушылар оқулықты оқып отырып кескін картада өңдірген тауарлармен сауда керуен бағыттарын көрсетеді.

І. Жұптық тапсырма (10-мин); // «Жолсерік» Кескін картада өңдірген тауарлармен сауда керуен бағыттарын көрсету (Қосымша 1).


  • Бұл тапсырма оқушылардың тақырыппен танысуға арналған.

  • Топ ішіндегі жұптар парақтарын ауыстыру арқылы бірін бірі тексеріп екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды.

  • Ал енді оқушылар біз басқа елмен сауда жасау үшін ол елдін халқының сөздерін басқаша айтқанда терминдерімен танысамыз.

ІІ. Жеке тапсырма (8-мин); // «Таразы теңестір ойыны». Оқушылар оқулықты пайдалану арқылы терминдерге аңықтама беріп таразыны теңестіреді.


Зебу

Каботаж саудасы

Эталон

Дәмдеуіш

Дони




  • Бұл тапсырма топ ішіндегі әр оқушы негізгі терминдермен танысуға арналған.

  • Оқушылар таразының дұрыс толтыруын интербелсенді тақтаға үлгімен салыстыру арқылы өзін-өзі бағалайды.

  • Ендігі біздің алдымызда тұрған келесі тапсырма, ол жақсы көпеске қандай ғылымды білген маңызды екенің аңықтау.

ІІІ. Топтық тапсырма (10-мин); // «Ең үздік көпес». Оқушылар сауда ісін сәтті жүргізу үшін ежелгі үнді көпесі қандай ғылыми білімдер білу қажет екенің аңықтай отырып берілген төрт ғылымның бірін таңдап, оны постер арқылы дәлелдейді.

Арифметика; геометрия; астрономия; медицина.

  • Бұл тапсырмада оқушылар топпен таңдап алынған ғылымның саудагерге, қоғамға қажеттілігін постер арқылы қорғайды.

  • Постер оқушылармен алдына ала келісілген критерилер бойынша бағаланады.

  • Интербелсенді тақта.

  • Кескін карта.

  • А3 парағы және түрлі түсті маркерлер.

Сабақтың соңы (6мин)

  • Сонымен біз сауда жасадық ендігі біз елге алатын заттарды тандаймыз.

IV. Топтық тапсырма (5-мин); // «Елге алған базарлық». Әр топ оқушылары берілген тауарлар ішінен тек Үндістанда өндірілген тауарларды ғана таңдап алып, маңыздылығын түсіндіріп ой қорытады.


  • Бұл тапсырмада оқушылар сабақты қортыңдылауға араналады.

  • Оқушылар таңдаған тауарын маңызын түсінду арқылы сабақты қорытады.

  • Саяхатымызды сонына да келіп жеттік ендігі біз өз ойымызды хатқа түреміз.

  • Сергіту сәті (1-мин). Ал оқушылар енді біз ескектер есіп кері жолға шығамыз.

    • Оқушылар ескек есу жаттығуын жасайды.

    • Теңіз толықын дауысы қосылып тұрады.

  • Интербелсенді тақта.

  • Суреттер.


Рефлексия (3-мин).

  • «Саяхатшының хаты». ҚҚҚ әдісі арқылы өтеді. Әр оқушы хат түрінде жасалған стикерге сабақтан алған әсерін жазады.


Қызықты?

Қиын?

Құнды?




  • Стикерлер

Үй тапсырмасы (1-мин).

  • «Үндістанға жасалған саяхат» атты сурет салып келу.


Саралау

Бағалау


Денсаулық және

қауіпсіздік техникасын

сақтау

Бұл сабақтың мақсатын оқушылардың білім деңгейіне қарай сараланды.

Сабақ барысында оқушылардың топпен және жұппен оқушылардың бөлінуі саралау жасалды. Сабақ барысынды диалог және қолдау көрсету тәсілін пайдалана отырып, ең алдынғы жұптық тапсырмада оқушыларға бағыттармен мен тауарларға мысал келтіру арқылы қолдау көрсетіледі.


Бұл сабақ кезінде оқушыларды жеке, жұптық және топтық бағалауды қолдандым.

  • Жеке бағалау әр оқушы көрсетілген дұрыс жауаппен өз жауабын салыстыру арқылы өзін-өзі бағалайды.

  • Жұптық бағалау топ ішінде оқушылар толтырған кескін картаны көрші жұпқа тексерту ауысып екі жұлдыз бір тілек арқылы бағалайды.

  • Топтық бағалау оқушылар ортақ критерилерді белгілеп одан кейін сол критерилер бойынша бағалайды.

Оқыту барысында кабинет жарықтығы мен бөлме ауасы тазалық нормасына сай келеді. Оқытуда интербелсенді тақта сабақ бойы, ал аудио дыбыстағыш құрылғылар сергіту сәттерінде ғана қолданылады.

Сабақ барысында сергіту сәтіне «Ескекпен есу» жаттығуы қолданылады.

Сергіту сәті сабақ барысында екі рет қолданылады.





Қосымша 1

БӨЛІМ: ЕЖЕЛГІ ҮНДІСТАН

Тақырыбы: //Ежелгі сауда орталығы ретінде Үндістаннің рөлі қаншалықты маңызды болды.

Оқу мақсаты //5.4.1.3 – ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау;

Ойлау дағдыларының деігейі // Қолдану

Бағалау критерийі // Білім алушы

  • Ежелгі үнділердің өңдірілген тауарлар мен сауда керуен

жолдарын бағыттарын аңықтайды.


Тапсырма; // Кескін картада өңдірген тауарлармен сауда керуен бағыттарын көрсету.


Дискриптор: // Білім алушы

  • Ежелгі Үндістанның шекарасын белгілейді.

  • Ежелгі Үндістандағы өндірілген тауарларды бейнелеп көрсетеді.

  • Сауда керуен бағыттарын көрсетеді.

  • Кескін картаға сүйеніп шаруашылықты сипаттайды.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всемирная история

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Автор: Хамит Бейбіт Аңсағанұлы

Дата: 11.11.2017

Номер свидетельства: 438232


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства