kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?»

Қысқа мерзімді жоспар

     

Бөлім:

5-бөлім. Әлемдік экономикалықдағдарыс

Педагогтің аты-жөні


Күні:


Сынып:8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.4.1.2 индустриялық қоғамның даму процесін түсіндіру үшін «модернизация» ұғымын пайдалану;

8.4.1.1 XX ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің (конвейер өндірісі, стандарттау) мемлекеттердің шаруашылық жүйесінің дамуына ықпалын бағалау

Сабақтың мақсаты

20-30 жылдардағы АҚШ-тағыэкономикалықөсудіңалғышарттарынтүсіндіру;

Бағалау

критерийлері


Оқушылар:

  • Алдыңғы білімдерге сүйене отырып, сабақ тақырыбы бойынша гипотезалар тұжырымдайды және айтады;

  • 20 ғасырдың 20-30 жылдарында қалыптасқан АҚШ-тың ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды;

  • SWOT форматында топтарда жұмыс жасайды, мәтіндік ресурс негізінде шағын зерттеу жүргізеді;

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

1) топтарда жұмыс жасау, экономикалық өсудің себептерін түсіну үшін қажетті түрлі дәлелдермен ресурстарды пайдалану;

2) топта жұмыс жасау және әр түрлі ақпарат көздерінен негізгі ақпаратты бөліп алу (оқу дағдысы);

3) 20 ғасырдың 20-30 жылдарындағы АҚШ-тың экономикалық дамуын жазбаша түрде түсіндіріп, талдау;

4) модернизация, конвейер өндірісі, стандарттау ұғымдарын қолдану;

Құндылықтарды дарыту


Бұл бөлім оқушыларға алдыңғы сыныптарда алған капитализмнің экономикалық жүйе ретіндегі білімін пайдалануға мүмкіндік береді. Оқушылар жүйеде дағдарыс жағдайында не болатынын және нәтижесінде ол құлдырайтынын біледі.

Пәнаралық байланыстар


Бөлімдіоқып-үйренукезіндестуденттер география, Қазақстантарихыкурстарынаналғанбілімдерінбасшылыққаалады. Географиямен, өнерменжәнеәдебиетпенпәнаралықбайланысорнатудыңмүмкіндігі бар.

Бастапқы білім


Ұсынылатын алдын ала Білім 6-8 сыныптар үшін Дүниежүзілік тарих курсының жеке бөлімдерінің мазмұнын қамтиды (әсіресе, 8 сынып) • Әсіресе, Ресей, Жапония, Қытай тарихы бойынша ХІХ ғасыр тарихы, соның ішінде саяси дәстүрлер мен экономикалық құрылым.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой қозғау

АҚШ-тағы 20-30 жылөміріненфотосуреттердікөрсетеді

Слайдтағысюжеттерқандайассоцияциялартудырады?

Фотосуреттерденсізқандайөмірдікөреаласыз?


Мұғалім тақырыпты, сабақтың мақсаттарын талқылауға және тақырып бойынша гипотезалар құруға шақырады


Оқушылар суретпен танысып,сұрақтарға жауап береді

мадақтау

Мұғалім презентациясы









Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Зерттеу мен талдау 1924 ж. батыс қоғамының тұрақтану кезеңі басталды

Экономикалықөрлеубарлықбатыселдерінетаралды. 1929 жылғақарайөндіріскөлемісоғысқадейінгідеңгейден 1,5 есеасыптүсті. Өнеркәсіптің «жаңасалалары» депаталатынсалалар, әсіресе автомобиль өнеркәсібі, электротехника және химия өнеркәсібіерекшежылдамқарқынмендамыды.

Өнеркәсіптікөндірістіңжалпыкөлемі 48,5% өсті, соданкейінмұнайөндіру 80%, электрқуаты 90%, алюминий - 3,5 есе, автомобильдерөндірісі - 5,6, ал жасандыжібекөндірісітіпті 7,5-ге өсті.

Соғыс аяқталғаннан кейін ел экономикасын азаматтық өнімдер өндірісіне бұру процесі реконверсия деп аталады.

Экономикалық өсудің себептері:Соғыстың аяқталуы қару-жарақ, оқ-дәрілер және басқа да әскери өнімдерді өндіруге кететін шығындардың төмендеуіне әкелді.Босатылған қаражат тұтыну тауарларын өндіруге жұмсалды.

Өндірісті дамытудағы маңызды фактор оны техникалық қайта жарақтандыру, жаңа озық технологияларға көшу-жаңарту болды

Кәсіпорындарда электр қозғалтқыштары енгізілді, қол еңбегі механикаландырылған еңбекке ауыстырылды.

Кеңірек түрде машиналар ауыл шаруашылығында қолданыла бастады: тракторлар, комбайндар, жүк машиналары тек ірі емес, сонымен қатар ұсақ шаруа қожалықтарында да үйреншікті жағдайға айналды. Электрлендірукүнделіктіөмірге де әсеретті.

Үйдекөптегенэлектраспаптары: тоңазытқыштар, шаңсорғыштар, кіржуғышмашиналар, кофе қайнатқыштар, электрұстараларқолданылабастады.

Химиядағыжетістіктержеңіл пластик өндірісінқұруға, алюминий өндірісініңөзіндікқұнынтөмендетуге, жасанды каучук жасауғажәне резина өндірісінкүртарттыруғамүмкіндікберді, сондықтан машина жасаудақажетболды.

1-тапсырма: Өндірістегі, экономикадағыжәнеқоғамдағы инновациялардықай сөзбенатауғаболады?

  • Өндірістідамытудағымаңызды фактор оны техникалыққайтажарақтандыру, жаңаозықтехнологияларғакөшу, модернизацияболды.

Генри Форд - американдықөнеркәсіпші, бүкіләлемдегі автомобиль зауыттарыныңиесі, өнертапқыш

2-тапсырма ХХ ғасырдың 20-шы және 30-шы жылдарындағы АҚШ-тағы «Өркендеудәуірінің» SWOTталдауынқұрастырыңыз.

Бағалаукритерийлері:

  • «Өркендеу» терминінеанықтамаберіңіз

  • АҚШ экономикасыныңөсусебептерінанықтаңыз.

  • Терминдердітүсініктемелерменбіргеқолданыңыз (модернизация, конвейер өндірісі, стандарттау)

Мәтінмен жұмыс жасайды





тапсырма орындайды



















Кестемен жұмыс




Оқушылардыңталқылауларынанжәнежауаптарынанкейінолмынаныатапкөрсетеді:











Оқушылар ХХ ғасырдың 20-шы және 30-шы жылдарындағы АҚШ-тағы «Өркендеудәуірінің» SWOTталдау жасайды


Ақпараттық мәтін







Оқулық































кесте
















Қорытынды

Кері байланыс

Мен барлығын түсіндім

- тапсырмаларды орындауда қиналдым

- Ешнәрсе түсінбедім


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

кесте

Оқу тапсырмасы

  • Неліктен 1920 жылдар АҚШ-та «өркендеу дәуірі» деп аталады?

  • Модернизация индустриалды қоғамның дамуына қаншалықты әсер етті?

  • 20 ғасырдың басындағы техникалық революция жетістіктерінің елдердің экономикалық жүйесінің дамуына әсері қандай болды?




















































































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всемирная история

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Неліктен АҚШ-та 1920-шы жылдарды «гүлдену кезеңі» деп атайды?

Автор: Малыбаева Зейнегуль Калиевна

Дата: 10.06.2021

Номер свидетельства: 583149


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства