Просмотр содержимого документа
«Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды»
Қысқа мерзімді жоспардың тарауы:1С бөлімі-Ежелгі Египет
Мектеп: «М.Маметова атындағы орта мектебі» КММ.
Күні:
Сынып: 5
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
Ежелгі Египет пирамидалары қалай салынды.
Сабақ негізделген оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.2.1.2 тотемизм,анимизм, фетишизм,магия сияқты ежелгі діни нанаым-сенімдерді білу.
5.2.2.2. ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау
5.1.2.1.ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау.
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар Көне діни нанымдардағы түйінді түсініктерді ( тотемизм,анимизм, фетишизм, магия ) таниды қолдана біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Египет пирамидаларының жасалу тарихын біледі, олардың маңызы туралы ой қозғай алады.
Кейбір оқушылар Ежелгі Египет қоғамындағы үстем таптың әлеуметтік ортадағы ролін сараптай алады.
Бағалау критерийі
- Ежелгі діни нанымдар түсінігін қолдана отырып ежелгі адамдардың діни сезімін сипаттайды.
- Пирамидалардың жасалу туралы ақпаратты құрлымын сызып көрсете алады.
- Иррархиялық сызба арқылы Египеттегі әлеуметтік топтарды жіктейді.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Тарихи сөздерді қолдану дағдыларын қалыптастырады.Мәдениетті және кәсіби тілде сөйлеуді үйренеді.
Термин сөздер: Сфинкс,мумия,фараон,саркофаг.
Құндылықтарға баулу
Египет мемлекетінің тарихи ескеркіштерін құрметтей отырып,оқушылардың бойында толерантылық қасиеттерді дамыту.
Пәнаралық байланыс
География.Қазақстан тарихы , әлем мәдениеті.
Осы пәндегі алған білімдерімен пәнаралық байланыс жасаймын.
Алдыңғы білім
1А 5.2.2.1; 5.2.1.2; 1В. 5.2.2.3; 1С 5.2.4.2;
Сабақ кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
М. Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды түгендеу)
Топтастыру: Мозайка әдісі арқылы « анемизм» , «тотемизм», «фетишизм», « магия»суреттерді құрастыру арқылы.
Б.Оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау.
Миға шабуыл стратегиясы
Т. Тапсырма : Әр топ өз атауына сәйкес видио көріністен ақпараттарды жинақтайды « Гүл» статегиясы арқылы қорғайды. (М.Қ.Б)
Жұмыс ережесі: әр топ гүлдің 1 жапырақшасына өз пікірлерін жазып қорғайды. Мұғалімнің басшылығымен гүлдің ортасына жаңа тақырыптың өзекті мәселесі туындайды.
Сөздер арқылы жазылған қағаздар,
Видио көрініс ежелгі діни нанымдар.
Гүл стратегиясы.
Сабақтың ортасы
20 мин
М.Б.П.Д.Б. тәсілімен жұмыс жүргізу тәртәбі. Әр топқа мәтін және проблемалық пікір ұсынылады олар осы пікірді қолдайды немес жоққа шығарады өз дәйектерін келтіреді. Келесі топ алдыңғы топтың дәлелін бағалайды.Мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
Тапсырмалар:
1топ: Көне діни нанымдар мен пирамидалардың тығыз байланысы бар деген пікірді қолдайсыңдар ма?
2топ. Пирамидалардың түрлері мен биіктіктерінің әр түрлі болуы оны жасауға бұйрық берген перғауындардың мүмкіндіктеріне сай болды деген пікірді қолдайсыңдар ма?
3топ: Ежелгі Мысыр елінде Перғауындар құдай тектестер деп есептелді. Осы ұғым пирамидалар салынуына тікелей әсер етті дегенге келісесіңдер ме?
4топ.Пирамидалардың жасалуына басшылық жүргізген адамдар білімді болған деген пікірмен келісесіңдер ме?
(П.Д.Б. пікір, дәлелдер, бағалау) кестесі арқылы жұмыс жұргізу.
Тақырыптық мәтінмен проблемалақ сұрақтар. Интернет ресурстра
Сабақтың соңы
(20 минут)
15 мин
М. Оқушыларға тақырыпқа сай тарихи диктант парағын ұсынады.
ДИСКРИПТОР
-Тарихи диктант мәтінімен танысып бос орындарына қажетті ақпаратты орналастыр.
-Жұмыстың нәтижесін көрші оқушымен салыстырып тексер.
Д.- Оқушылар тарихи диктанттағы бос орындардағы сөздер мен даталарды, есімдерді толтыру арқылы жауап береді.
- Оқушы диктанттары өзара тексеріліп нәтижесі жарияланады. М.Қалыптастырушы бағалау жүргізеді. Жаңа тапсырмалар береді.
Үй тапсырмасы:Эссе «Әлемнің жеті кереметі»
Тарихи диктант стратегиясы.
Тарихи диктант мәтіні (6 сөйлем)
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Топтағы жұмыс барысында «диалог және қолдау көрсету», «жіктеу» тәсілдерін қолдану жоспарланды. Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу.
Визуал оқушылар қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін суреттер, слайдтар көрсетемін. Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау.
Оқулықтан тыс қосымша деректер ұсынып оқушыларға толық оқыту үшін мәтінді бірнеше бөлікке бөліп, кейіпкерлерді салыстыртып, мәтіннің астында берілген сұрақтарды бірге талдау арқылы «диалог және қолдау көрсету» арқылы саралауды қолдану жоспарланады
Қалыптастырушы бағалау- «бас бармақ» әдісі, “БББ кестесі” арқылы мониторинг жүргізу, Қалыптастырушы бағалау парағы
Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.
Топқа тілек сергізу сәтін өткізу. Егер зейіндері шашырап кетсе қажеттіліктеріне сәйкес ой сергек өткізу.
Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы ескертіледі.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпегенболса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтыңбарысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
Тарихи диктант
1.Ежелгі Египетте -------------------------------------------есімді перғауындар бар.
2.Б.з.б.----------жылдар шамасында ІІІ Тутмос перғауын өз әскерлерімен Алдыңғы Азияға аттанды.
3. Египет жылнамасында 50 жыл ішінде---------құл тұтқынға алынды деп жазылған.
4. ІІІ Тутмос перғауын ----------------- жорықтар жасады.
5.Ассирия және Хетт патшалары--------------------алым төлеп отырды.
6.Қайтыс болған адамның өңделген дүниесі --------- деп аталады.
Жауап кілті
1-ші Тутмос,Аменхотеп,Рамзес перғауындар.
2-шіБ.з.б 1500шамасында.
3-ші100 мың құл.
4-ші (б.з.б.1525-1491 жж)
5-ші Египетке
6-ші мумия
Бөлім
Тақырып
3A бөлімі -Абсолютизм: Батыс пен Шығыс
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады
Оқу мақсаты
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыру
Ойлау дағдыларының
деңгейі
Жинақтау
Бағалау критерийі
І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының себептерін тұжырымдайды
Тапсырма
І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының басты проблемасын балықтың басына, үстінгі қабырғасына себептерін, астынғы қабырғасына дәлелдерін келтіре отырып, құйрығына қорытындысын беріңіз.
Бағалау критерийі
Дескриптор
І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының себептерін тұжырымдайды
Проблеманы анықтайды;
сәтсіздіктердің себептері мен дәлелдерін келтіреді;
шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіздіктеріне қорытынды шығарады
Жиынтық бағалау
«Абсолютизм: Батыс пен Шығыс» бөлімі бойынша жиынтық бағалау
Тақырып:
ХІҮ Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?
Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей
шексіз болды ма?
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз билеуші монарх бола алмады?
Оқу мақсаты
6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау;
6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын
(сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес»,
«Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіну;
6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр
түрлі ел билеушілерінің қыщметін салыстыру
Ойлау дағдыларының деңгейі
Жоғарғы деңгей дағдылары
Білу және Түсіну, Талдау, Қолдану, жинақтау
Бағалау критерийі
- Феодалдық мемлекеттің дамуының 5 кезеңін атайды;
- Билік формаларын (шексіз билік және сословиелік-
өкілдік) сипаттайтын ұғымдарды қолданады;
- Батыс пен Шығыс елдерінің монархия формаларының
айырмашылығын табады;
- Әр түрлі ел билеушілерінің қызметінің ұқсастығы мен
айырмашылығын табады;
- І Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы
сәтсіз талпыныстарының себептерін тұжырымдайды;
Білім алушы
Орындау уақыты 15 минут.
1 -тапсырма.
Терминдік сөздердің анықтамасын мазмұнына қарай сәйкестендіріңіз.
1
Абсолюттік монархия
А
Жоғарғы мемлекеттік билік өмір бойы бір ғана басшының, яғни монарзтың қолында болатын және ұрпақтан ұрпаққа мұрагерлікпен берілетін басқару формасы
2
Сословиелік-өкілдік монархия
Ә
Мемлекеттік биліктің ең жоғарғы өкілдік органы, өкілдік сайлау заң органы
3
Сейм
Б
Шексіз билік-мемлекеттегі жалғыз жоғары орган болып табылатын монархы бар мемлекет
саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыру
саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыруда қиналады
саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыруда қателіктер жібереді
саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі ел билеушілерінің қызметін салыстыруып дұрыс ажыратады
Үлестірме
Ресурс 1
Өмірбаяны
II Осман 1604 жылы османлы елордасы Константинопольде османлы сұлтаны I Ахметтің шаңырағында дүниеге келді. Көкесі I Мұстафа тақтан тайдырылғанда, 13 жастағы II Осман таққа отырды. Алған білімі сол уақытқа қарағанда үздік болатын. II Осман өте белсенді билеуші болды және шешімдердің барлығын өзі шешкен екен. Бірақ бұл бостаншыл жаңашеріктерге ұнамады. Сұлтан Константиниеде қараулар жүргізу үшін басқашакиініп отырды. Сондай-ақ II Осман өзін өте қатал билеуші ретінде де көрсетті: 1621 жылы мемлекеттік төңкеріске жол бермеу үшін өзінің інісі Мехмет шаһзаданы өлім жазасына кесті.
Карл I (ағл. Charles I ofEngland; 1600 жыл 19 қараша —1649 жыл 30қаңтар, Лондон) —1625 жылдың 27 наурызынан Англия, Шотландия және Ирландия королі. Стюартовтар династиясынан шыққан. Оның абсолютизм саясаты және шіркеулік реформалары Шотландия мен Ирландияда Англиялық революциялардың болуына әкелді. Азамат соғысыкезінде Карл I жеңіліске ұшырайды, парламент сотына беріліп 1649 жылдың 30 қаңтарында Лондонда өлім жазасына кесілді.