Цікавий урок з української мови,урок розроблено як допомога молодому вчителю, містить матеріал для закріплення вивченої теми. На уроці використовуються новітні технології, самостійна робота учнів, міжпредметний звязок, різні методи і форми роботи на уроці.Матеріал підібрано відповідно віковим категоріям та програмі.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Звертання.Розділові знаки при звертанні. »
Менчакова ОленаІванівна
учитель української мови та літератури
Новоєлизаветівської ЗОШ І-ІІІст
Красноармійського району Донецької обл..
Урок з української мови,5 клас
Тема. Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про звертання,набуті в початкових класах; формувати вміння визначати звертання в реченнях,розставляти розділові знаки; розвивати творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань, конструювати речення за опорними словами; виховувати любов до рідного краю, повагу до старших
Міжпредметні зв’язки: література, мистецтво
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Урок-подорож.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, підручник, ілюстрації до казок, таблиці з теми.
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
тільки камінь має.
Хід уроку
I.Організаційний момент
- Доброго дня, любі діти!Сьогодні сонечко сяє ясно, сподіваюсь, ви також не будете сумувати і правильно відповідати на уроці.
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож до країни « Звертання», де повторимо все, що ми знаємо.Посміхніться один одному, мені. Стало світліше... Побажайте товаришу успіхів. Стало сонячно. Давайте бачити добре і красиве довкола нас! Вирушаємо в дорогу
III. Актуалізація опорних знань
Подорож наша буде важкою: пройдемо дорогами довгими, тернами непрохідними, подолаємо гори високі, відвідаємо країну Знань.
Перша зупинка - «Так чи ні»
Звертання- це слово чи словосполучення?
Має закінчену думку?
Відповідає на питання?
Виділяється розділовими знаками?
Завжди буває першим?
Може про щось розповісти?
Завжди когось чи щось вказує?
Звертання виражається іменником у формі кличного відмінка.
Друга зупинка - «Я це вмію» (робота за картками)
1. Випишіть речення зі звертаннями. Прочитайте виразно виписані речення.
1. Кожна людина повинна пам'ятати своє коріння. 2. Людино, пам'ятай своє коріння. 3. Витоки української культури пов'язані з існуванням Трипільської культури, а також з праслов'янською культурою. 4. Любі діти, вивчайте історію своєї країни!
2. Записати речення. Виділити звертання і пояснити розділові знаки.
1.Повій, вітре тихесенький, з-за синього моря та принеси в Україну козацькую волю! (О. Кониський). 2. Мир і любов, Україно, неси, сяй для планети, як сонце краси. (І. Гончар). 3. Вкраїно дорога, я із твоїх долонь зійшла у білий світ. (Л. Забашта). 4. Вечірнє сонце, дякую за день! (Л. Костенко). 5. Сонце! Я тобі вдячний. (М. Коцюбинський).
Третя зупинка «Фізхвилинка»
Гей, у подорож хутчіше
І не пішки, а бігом.
Тож збирайтесь веселіше:
нахиляйтесь, присідайте,
пригинайтесь, і вставайте,
бо запізнимося знов.
Наступна зупинка «Чарівна казочка»
1.Складіть діалог з теми «Чому ти любиш казки?». Використовуйте якомога більше звертань.
2.Доповніть речення звертаннями до персонажів українських народних казок, вивчених нами на уроках української літератури
Та як же мені,……., не плакати: ось пан дав тобі десяток варених яєць і казав, щоб ти посадила на них квочку. « Мудра дівчина»
А що,……, як краще жити: правдою чи кривдою? « Про правду й кривду»
……., що нам робити з тобою? Чужі діти своїм батькам у поміч стають, а ти тільки дурно у нас хліб переводиш. « Ох»
Зупинка «Сам собі помічник» (тихо грає музика» Пісня про маму)
Самостійна робота (використовуємо проектор)
Виписати звертання з поданих віршів. Що їх поєднує?
1)"Дозвольте Вас,бабусю,
колись намалювати.
У Вас красиві очі
І руки вузлуваті".
"Авжеж, - бабуся мовить,-
Малюй, моя дитино!
Дивилась в небо довго -
Та й маю очі сині..."
2) Розкажіть мені, мамо, про долю,
Чи людині підвладна вона? Наша доля, мій сину, – як море, - Той пливе лиш, хто має човна.
3)Ай люлі, люлі, налетіли гулі
Та й сіли на люлі. Цитьте, гулі, не гудіть Та синочка не будіть.
Діти, завжди пам΄ятайте, що шанування батьків – це обов΄язок кожної людини.
IY. Оцінювання знань учнів
Зупинка «Чомучка»
Подумати і дати відповіді на запитання:
1. Що таке звертання?
2. Яку позицію в реченні може займати звертання?
3. Яким стилям притаманне найчастіше вживання звертань? Чому?
4. Розказати про види звертань. Навести приклади
V. Підсумок уроку.
Поділіться враженнями від подорожі. Чи сподобалась вона вам? Що ви запам’ятали? Які знання отримали?
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру про маму чи бабусю, використовуючи звертання.