kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Звертання. Роль звертань у реченні (практично). Розділові знаки при звертанні.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мета:

?       навчальна: поглибити знання учнів про звертання; навчити визначати їх у реченні; розглянути правила постановки розділових знаків у ре­ченнях зі звертаннями; удосконалювати вміння інтонувати речення зі звертаннями;

?       розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; мовленнєві навички;

?       виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українсько­го народу.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Звертання. Роль звертань у реченні (практично). Розділові знаки при звертанні.»


Тема. Звертання. Роль звертань у реченні (практично).

Розділові знаки при звертанні.

Мета:

навчальна: поглибити знання учнів про звертання; навчити визначати їх у реченні; розглянути правила постановки розділових знаків у ре­ченнях зі звертаннями; удосконалювати вміння інтонувати речення зі звертаннями;

розвивальна: розвивати навички читання текстів, уміння школярів працювати колективно та самостійно; мовленнєві навички;

виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українсько­го народу.

Внутрішньопредметні зв'язки: пунктуація, синтаксис.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство.

Тип уроку: урок закріплення вивченого матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК


ІV. Засвоєння нового матеріалу

1.     Проблемне питання

Подумай, чим різняться ці два речення:

  У матусі  руки найніжніші, серце найдобріше, голос наймиліший.

  Матусю! Руки твої найніжніші, серце найдобріше, голос наймиліший.

Що ж таке звертання?

Звертання – це слово чи словосполучення, що називає того, до кого звернене мовлення (наказ, прохання, спонукання).

2.     Робота з підручником.

За будовою звертання бувають:









непоширені                           поширені

 

Друже, ми тобі довіряємо.

Вірний друже, на тебе чекаю щодня.

 



Слово вчителя.

Звертання може стояти у реченні в будь-якій позиції:

Маріє Петрівно, поясніть, будь-ласка, мені ще раз це правило!

Будь-ласка, Маріє Петрівно, поясніть мені ще раз це правило!

Будь-ласка, поясніть мені ще раз це правило, Маріє Петрівно!

Робота з підручником

Вправа 167

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Пунктуаційна робота

► Прочитайте речення, правильно їх інтонуючи. Запишіть ре­чення, знайдіть звертання, поясніть розділові знаки.

1. Україно моя, Україно, я для тебе на світі живу

(Д. Павличко). 2. Встає Кобзарева зоря над тобою, моя Україно! (Я. Ярош) 3. О хма­ринко грайлива, яка ти щаслива! (І. Гнатюк) 4. Здрастуй, мій сонячний краю, ти снишся мені і тут (О. Гончар).

6. Творче конструювання

Подані висловлювання перебудуй у речення зі звертаннями.

Наприклад:

Дарують чорнобривці теплий подих восени.

- Даруйте, чорнобривці, теплий подих восени.

 Пам’ятаю завжди батькові мудрі поради.

 Українська пісня лине над моєю Черкащиною.

 Мужніє рідне слово.


Робота в парах

► Складіть речення з пропонованими словосполученнями в ролі звертань.

Любий друже, школо моя, матінко рідна.

Лінгвістичне дослідження

► Проаналізувавши вже записані речення, складіть схеми речень зі звертаннями. Доповнити речення звертаннями.

1.     Будь уважним на дорозі.

2.     Вивчай і люби свій рідний край.

3.     Піклуйтеся про своїх батьків.

4.     Бережіть природу.




Вибіркова робота

► Випишіть речення зі звертаннями. Прочитайте виразно випи­сані речення.

1. Кожна людина повинна пам’ятати своє коріння.

2. Людино, пам’ятай своє коріння. 3. Витоки української культури пов’язані з існуванням Трипільської культури, а також з праслов’янською культурою. 4. Любі діти, вивчайте історію своєї країни!

Граматична робота

► Поставте іменники у кличному відмінку, запишіть. З двома складіть речення.

Мама, матуся, ненька, тато, татко, бабуся, дідусь, дід, сестра, сестриця, брат, братик, тітонька, дядько.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

Творча робота

► Які звертання ви знаєте в українському мовленнєвому етикеті? Запишіть декілька, продовживши запропонований ряд. Скла­діть речення з двома з них.

Добродію, пане, ..


Робота біля дошки.
Записати речення, визначити звертання. Пояснити вживання розділових знаків. Вказати звертання поширені та непоширені. З’ясувати, якими частинами мови виражено звертання. Визначити відмінки іменників-звертань. З’ясувати види речень за метою висловлювання та інтонацією.

Ти рости, моя берізонько, рости! (Г.Бойко.) Не сам, дощику, ходи, інших дощиків веди! (О.Орач.) Проростай, зерно, не барись! (А.Качан.) Хто це, сестриці, так співає у пшениці? (О.Пархоменко.) Зозулько рябенька! Закуй мені по звичаю! Доки в світі жити маю? (Народна творчість.) Лети, сизий голубоньку! (Л.Боровиковський.) Де ти, білочко, живеш? Що ти, білочко, гризеш? (П.Демченко.)

Виразно прочитайте вірш. Визначте його головну думку. Вивчіть напам’ять.

ЗВЕРТАННЯ

Чи всі ми вмієм спілкуватись,

По-українськи привітатись?

Чи всі вітання наші ґречні,

Теплом зігріті та сердечні?

А є ж такі чудові форми:

Шановні і вельмишановні!

А побажання — теплі й щирі:

Здорові будьте, як вода,

Багаті будьте, як земля,

Веселі будьте, як весна!

І ви, добродію і пане,

І ви, добродійко і панно,

І господарко, й господине!

Й звертання кожне не єдине

Звучить яскраво і ласкаво!

Д. Білоус

► Спитайте в матусі, яку колискову вона вам співала. Запишіть кілька рядків, у яких є звертання до маленької дитини.


VІ. Підбиття підсумків уроку.
- Що називається звертанням ?
- Чим воно виражається ?
- Які є види звертань за будовою ?
- За допомогою чого звертання виділяються в усному мовлення ?
- Як звертання виділяються на письмі ?
- Яку роль звертання відіграють у мовленні ?

Рефлексія
На сьогоднішньому уроці я навчився..., зрозумів…
Мені було складно…, легко…


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Складіть 4—5 речень зі звертаннями до своїх друзів.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Звертання. Роль звертань у реченні (практично). Розділові знаки при звертанні.

Автор: Захарченко Тетяна Валеріївна

Дата: 02.12.2015

Номер свидетельства: 261045


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства