Ознайомити учнів з обрядом святкування Різдва Христового. історією виникнення «коляди», розучити поспівку «Коляд, коляд, колядниця» з двоголосним ритмічним супроводом за допомогою брязкалець і бубна; формувати навички сольфеджування, зацікавлювати грою на ударних інструментах: розучити пісню-колядку «Свята вечеря» (сл. Т. Угрин); послухати : проаналізувати твір Ю. Саєнка Колядники» із «Різдвяної фантазії" виховувати любов і повагу до традицій українського народу.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Зірка Віфлеємська шлях нам просвітила»
Тема: Зірка Віфлеємська шлях нам просвітила.
Мета: ознайомити учнів з обрядом святкування Різдва Христового. історією виникнення «коляди», розучити поспівку «Коляд, коляд, колядниця» з двоголосним ритмічним супроводом за допомогою брязкалець і бубна; формувати навички сольфеджування, зацікавлювати грою на ударних інструментах: розучити пісню-колядку «Свята вечеря» (сл. Т. Угрин); послухати : проаналізувати твір Ю. Саєнка Колядники» із «Різдвяної фантазії" виховувати любов і повагу до традицій українського народу.
Обладнання: музичний інструмент, плакат із нотами поспівки з двоголосним супроводом, Віфлеємська зірка. музичний центр, диск із записом твору для слухання, бубон, брязкальця.
План уроку
1. Організаційний момент
2. Повідомлення теми уроку
3. Бесіда про традиції святкування Різдва Христового
4. Виконання поспівки з двоголосним ритмічним супроводом
5. Розучування сучасної колядки * Свята вечеря»
6.Слухання музики
7. Перевірка домашнього завдання та оцінювання
8. Підбиття підсумків уроку
9. Домашнє завдання
Коментар. На попередньому уроці учні отримали випереджальне завдання: підготуватися до бесіди про традиції святкування Різдва Христового в Україні.
ХІД УРОКУ
1.Організаційний момент
Учні входять до класу під колядку «Нова радість стала».
2.Повідомлення теми уроку
Учитель. Під яку музику ми сьогодні заходили до класу?
Учні. Звучала колядка.
Учитель. Так! Колядки виконувалися на Різдво Христове. Різдво цевелике свято, пов’язане з народженням Ісуса Христа. Це не лише українське свято, воно святкується у всьому світі, і кожен народ вкладає в це свято щось своє. Навіть у музичному вітанні ми використали християнське вітання: «Христос рождається! Славіте його!»
Темою нашого уроку буде саме «коляда». Ми дізнаємося, що означає це слово, якою є тематика колядок, які існують обряди колядування та щедрування. Допоможе нам більшедізнатися про наші традиції та глибше їх зрозуміти Віфлеємська зірка, що першою сповістила людству про народження Ісуса Христа. (Декламує)
Вже прийшли зимові свята,
Звеселилась наша хата.
Ясне світло від звізди
Долітає аж сюди.
(Марія Людкевич)
Вивішую на дошку Віфлеємську зірку. До її промінців прикріплені електронні лампи, які впродовж уроку по черзі засвічуватимуться, освітлюючи завдання, що написані на промінцях.
Але для того щоб зірка освітила нам шлях до наших різдвяних традицій колядування, нам потрібно виконати різні завдання. Отже, засвічуємоперший промінчик! Наше перше завдання — розширити свої знання про святкування Різдва Христового.
3.Бесіда про традиції святкування Різдва Христового
Учитель.З давніх-давен в Україні на Різдво Христове люди намагалисястворити в своїх оселях образ щастя, миру, любові. До цього свята народготується заздалегідь.
А яким чином люди готують тіло й душу до цього свята?
Учні. Упродовж 40 днів перед Різдвом триває піст. Постуючи, люди відмовляються від гучних забав, поганих звичок, деяких, здебільшого — м’ясних страв і солодощів. Під час посту вивчаються колядки, віншування, готуються вертепні вистави.
Учитель. Здавна прийнято напередодні Святвечора прибирати світлицю, готувати спеціальні обрядові страви, яких має бути рівно 12.
А хто знає, чому саме 12 страв і які це страви?
Учні. Тому що 12 місяців у році, 12 апостолів мав Христос. На столі має бути все, що вродило в саду - городі. До обов’язкових страв належать такі: смажена капуста, горох і квасоля, гречана каша, голубці, риба, борщ, а також вареники, коржі з маком, гриби, картопля. Усі страви — пісні.
Учитель. А як називалася найголовніша обрядова страва?
Учні. Найголовніша обрядова страва — кутя, традиційно її готують із товченої пшениці, заправляють медом, маком, горіхами.
Учитель. У день свята застеляли підлогу соломою, на стіл під скатертину клали сіно, адже саме на сіні Матір Божа народила Ісуса Христа.
Хто знає, що ще ставили на стіл?
Учні. Три калачі, свічку, часник — «щоб не приступали до хати злі сили», зерно — «щоб був урожай», монетки — «щоб гроші в хаті водились».
Учитель. На почесне місце, на покутті, під ікони, біля святкового столу ставили необмолочений сніп із житнього або пшеничного колосся, що зберігався ще зі жнив.
А чи відомо вам, як він зветься?
Учні. Дідух, бо в ньому, як уважається в народі, перебуває дух дідів- прадідів, опікунів чи покровителів дому. Цей дух живе на ниві, а коли дожинають останній сніп, то він переселяється у сніп — Дідух.
Свята вечеря вважається спільною трапезою всього роду: і живих, і померлих родичів. Дідух уособлює собою всіх предків, які присутні на вечері.
Учитель. А коли починали вечеряти?
Учні. Лише з появою першої зірки на небі вся родина має сісти до столу. Помолившись, спочатку їдять кутю, а після цього — інші страви. Також на Святвечір діти носять «вечерю» своїм хрещеним батькам.
Учитель. Цього вечора (а в деяких місцевостях — з наступного) в кожній родині з нетерпінням чекають на колядників, які, піднявши святкову зірку, прикрашену стрічками й срібними дзвіночками, ідуть від хати до хати колядувати.
Походження самого слова «коляда» має різні тлумачення. Найпоширеніше з них пов’язане з латинським словом саіепсіае — першим днем кожного місяця, назви нового року в давніх греків і римлян. Ця чужа назва «коляда», що сплелася з давньослов’янським святом зимового повороту Сонця, а згодом стала складовою нашого новоріччя, свідчить про значний греко-римський вплив, коли українська колонізація досягла берегів Чорного моря і Дунаю в IV—IX ст.
Поступово, поряд із колядками дохристиянських часів, що славили Коляду, з’явилися нові пісні, у яких прославлявся Ісус Христос.
Традиційний характер організації колядницьких ватаг на чолі з «березою» багато в чому нагадує виступи стародавніх скоморохів, які також звеселяли не тільки величальними піснями, але й танцями та грою на музичних інструментах.
А якою ж є тематика колядок?
Учні. Зміст колядок доволі різноманітний, але неодмінно пов’язаний
із працею та життям селян. Зазвичай, це — побажання успіхів у новому землеробському році, щастя й здоров’я господареві, прославлення Ісуса Христа, Діви Марії та ін.
4. Виконання поспівки «Коляд , коляд колядниця» з двохголосним ритмічним супроводом
Учитель. Отже, ми з вами поговорили про основні елементи обряду Різдва Христового та колядування.
Час засвітити наступний промінь зірки.
Засвічується наступна лампа на промінці Віфлеємської зірки, освітлюючи завдання.
Наступне завдання — це виконання поспівки «Коляд, коляд, колядниця із двохголосним ритмічним проводом за допомогою ударних музичних інструментів: бубна і брязкальця.
Учитель вивішує на дошці плакат :з написом поспівки .
Для того щоб ми успішно впоралися із завданням, нам потрібно проаналізувати нашу поспівку.
Які зустрічаються тривалості нот?
Подивіться уважно на плакат і скажіть:
У якому розмірі написана поспівка що він означає?
Із кількох тактів складається колядка?
Яка тональність?
А з зраз будьте дуже уважними! Ми разом проплескаємо ритм поспівки. Виконання ритмічного малюнка.
Послухаємо настроєння в тональності до мажор і просольфеджуємо
поспівку.
Сольфеджування.
Ознайомлення з текстом і виконання поспівки.
Розучування партії бубна.
Розучування партії брязкалець.
Об’єднання учнів у групи.
Одночасне виконання всіх партій.
Учитель звертає увагу на характер, темп, динаміку.
Учитель. Отже, зараз ми засвітимо наступний промінь і дізнаємося, що він сповіщає.
5.Розучування сучасної колядки «Свята вечеря»
1.Художнє виконання пісні вчителем
2.Аналіз пісні
3.Ознайомлення з текстом
4.Розучування слуховим методом
Композитори для написання своїх творів досить часто використовували тематику обрядово-календарних пісень. Беручи за основу мелодику веснянок, колядок і щедрівок, вони створювали нову інструментальну музику, яка за допомогою різних засобів виразності набувала складнішої форми і призначалася вже для концертного виконання.
Юрій Саєнко також написав симфонічну сюїту «Різдвяні фантазії», що складається з десяти частин, які мають досить оригінальні назви:
1.Перша зірка.
2. Осанна в вишніх.
3. Усміх Марії.
4. Святвечірнє.
5. Дідух.
6. Колискова над яслами.
7. Колядники.
8. Свіча.
9. Щедрівка.
10. Вертеп.
Послухайте, що сказав про «Різдвяну фантазію» Юрій Саєнко:
«Чекаю Різдва... Як у дитинстві виглядаю у святвечірньому Небі першу зірку...
Вслухаюсь у Різдво. Переливи дзвіночків, лопотіння крил... І не завадять чужинецькі сантаклауси почути карнавальний сміх і мудрість Вертепу з Іродом і Смертю, Царями, запальним танком веселого Жида, балаганним вибухом Маланки. І як симфонічно, багатоголосо вібрує українська коляда, що лучить небо і землю у торжестві і великій тайні народжує Богочоловіка!»
Отже, прослухаємо твір «Колядники» із симфонічної сюїти «Різдвяні фантазії».
Слухання твору.
Опишіть характер музики.
Який настрій переважає у творі?
Чому твір має таку назву?
Яку ви впізнали колядку, коли слухали твір?
Перевірка домашнього завдання та оцінювання
Учитель. Час засвітити наступний промінь. Як ви вже здогадалися — це перевірка домашнього завдання. Удома ви мали дібрати й вивчити різдвяні віншування.
Засвічується промінець. Проводяться опитування та оцінювання.
Підбиття підсумків уроку
Учитель. Засвічуємо наступний промінь і бачимо, що тут містяться запитання, на які ви повинні дати відповіді:
Що означає слово «коляда» і звідки воно походить?
Яким є основний зміст колядок?
Які ще колядки ви знаєте?
Як називається колядка, яку ми розучили?
Хто є автором симфонічної сюїти «Різдвяні фантазії» та який твір ми слухали?
9. Домашнє завдання
У ч и т е л ь. Ось і добігає кінця наш урок. Час засвітити останній промінь і подивитися, яким яскравим
світлом засяє Віфлеємська зірка. Вона не тільки сповістила про народження Ісуса Христа, але й збагатила нас знаннями, мудрістю, освітила нам шлях до пізнання прадавніх традицій.
Домашнє завдання: пригадати, які ви знаєте колядки й різдвяні побажання.
У ч и т е л ь. До побачення!
Учні виходять із класу під звучання коляди «По всьому світу стала новина»