Қолданылған сынып оқулығы, газет, журнал мақалалары, естеліктер.
әдебиеттер:
Пәнаралық тарих, қазақ тілі, орыс әдебиеті, қазақ әдебиеті.
байланыс:
Сабақтаң барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушылармен сәлемдесу.
ә) оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.
2. Жаңа сабаққа кіріспе кезеңі:
- Балалар, сеңдер жыр алыбы Ж. Жабаевпен 5-ші сыныптан бері
Таныссыңдар. «Өтеген батыр» дастанын және орыс халқының ұлы
ақыны а.С.Пушкинге арналған өлеңін білесіңдер. Жамбыл Жабаев
жазу-сызуды білмесе де жастайынан домбыра тартып, жыр жаттады,
ақылдылығымен бірге, әйгілі жыршы атанды. Ол-ақын, жыршы ғана
емес, айтыскер ақын.
Айтыс дегеніміз не? Кім айтады?
Айтыс - өнер жарысы, сөз сайысы.
3. Жаңа сабақ кезеңі:
- Балалар, міне сендердің алдарыңда ұлы ақын, ауыз әдебиетінің
көрнекті өкілі Жамбыл Жабаевтың портреті.
Жамбыл Жабаев қай жылы туған екен?
(Жамбыл Жабаев бір мың сегіз жүз қырық алтыншы жылы туған)
Ж.Жабаев қай жылы қайтыс болды?
(Ж.Жабаев бір мың тоғыз жүз қырық бесінші жылы қайтыс болды.)
- Балалар, айтыңдаршы, Ж.Жабаев неше жыл өмір сүрген кісі?
(Ж.Жабаев жүз жыл өмір сүрген ақын.)
- Иә, Жамбыл Жабаев – жүз жыл өмір сүрген ақын. Ол қазіргі Жамбыл
облысы, Жамбыл тауының етегінде дүниеге келген. Ж.Жабаев ұлы
ақын Сүйінбайдың шәкірті. Сүйінбай Жамбылға ақ батасын берген.
Жабаев – екі дәуірдің куәсі болған ақын. 1916 жылы Амангелдідей
халық батырларын жырға қосты.
Екінші дүниежүзілік соғыс кезінде ол Ленинград қорғаушыларына
арнап «Ленинградтық өрендерім» өлеңін жазды. Бұл өлең
жауынгерлерге, қоршауда қалған халыққа күш, рух беретін өлең. Бұл
өлең моңғол, болгар, ағылшын, француз, өзбек, орыс тілдеріне
аударылды. 1946 жылы Алматы облысында Жамбылдың әдеби-
мемориалдық мұражайы ашылды.
Кластер бойынша жұмыс:
2. Жамбыл Жабаев қандай адам деп айта аламыз?
3. «Ж.Жабаев» видеофильмінен үзінді көру. Көркем фильмдегі нақты мәліметтер арқылы оқушыларды «Ленинградтық өрендерім» - арнау өлеңінің шығу тарихымен таныстыру.
8. Ақынның жауға деген ыза-кегі өлеінің қай жолдарынан көрінеді?
Жасағам жоқ өмірді Төккенім жоқ терімді
Жау соққанын көргелі Шер қылғалы кеудені
Жасалған жоқ салтанат
Жаудың болуға ермегі
IV. Қорытындды.
«Ұрпаққа үлгі болыңдар, Заманымның өрнегі» - дегенді қалай
түсінесіңдер?
Жамбыл Жабаев қандай адам деп айта аламыз? (Жамбыл – ақын, жыршы, айтыскер, ауыз әдебиетінің көрнекті өкілі, жыр алыбы).
Жамбылға арналған ескерткіштер қай қалаларда бар?
V. Үй тапсырмасы.
Өлеңді мәнерлеп оқу, батырлық, ерлік туралы 2 мақала жазып келу.
Сабақты талдау.
Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Ленинградтық өрендерім».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: ұлы ақынның өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат беру. «Ленинградтық өрендерім» өлеңінің шығу тарихымен таныстыру.
Дамытушылық:сөздік қорды толықтыру, оларды қолдана білу дағдысын қалыптастыру. Тәрбиелік: елін сүюге, қорғауға, елінің қадірлі азаматы болуға тәрбиелеу.
Қолданылған оқулық, газет, журнал мақалалары, естеліктер.
әдебиеттер:
Пәнаралық тарих, қазақ тілі, орыс әдебиеті, қазақ әдебиеті.
байланыс:
Сабақтаң барысы:
Дидактикалық кезеңі
Дидактиқалық міндеті
Әдіс-тәсілдер
Психология-лық аспекті
Нәтижесі
1. Ұйымдастыру кезеңі
Балалардың зейінін сабаққа аудару.
Оқушылардың алдына мақсатын қою.
Түсіндіру әңгіме
Балалардың ой-өрісін сабаққа бейімдеу
О-ның ой-өрісін сабаққа бейімдеді
2.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
Өткен тақырыпты еске түсіру, қайталау, лексикалық қорын тексеру
Өзаралық сұрақ-жауап жұмысы, репродуктивтік тәсілін пайдалану
Алған білімді тез пайдалануға үйрету.
Бұрынғы алған білімді қолдана білді
3. Жаңа тақырып.
а) мұғалімнің кіріспе сөзі;
ә) бір оқушы алдын- ала ақын туралы деректер жинап, қабырға газетін жасайды. Мұғалімнің сөзінен кейін бір оқушы қабырға газетімен оқушыларды таныстырып, қосымша деректерді баяндайды ;