Вплив радіації на навколишнє середовище та здоров’я людини
Вплив радіації на навколишнє середовище та здоров’я людини
Методична розробка інтегрованого уроку з біології, фізики, географії та української мови.
Мета: поглибити знання учнів про радіацію, її природу та вплив на навколишнє середовище і організм людини; усвідомити актуальність проблеми радіоактивного забруднення, дізнатися про практичне застосування радіоактивних властивостей деяких елементів розвивати вміння поєднувати знання з біології, фізики, географії та української літератури; формувати наукові погляди на природу та взаємодію суспільства і природи;
розвивати вміння аналізувати науковий матеріал, використовуючи додаткову літературу, Internet, створювати презентації в Power Point
виховувати особисту відповідальність за те, що відбуваються довкола, чуйність і людяність.
Обладнання: карта світу, презентація «Радіація – добро чи зло», відео сюжети «Забруднення навколишнього середовища», «Аварія на ЧАЕС», фрагмент фільму «Будова АЕС»
Поняття і терміни: радіоактивність, період піврозпаду, ізотоп, радіоактивний ряд, метод мічених атомів, дейтерій, грен, бер, геліобіологія, дозиметр, реактор, територія екологічної кризи.
Тип уроку: узагальнюючий
Форма уроку: урок дослідження «Радіація: добро чи зло»
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Вплив радіації на навколишнє середовище та здоров’я людини»
Вплив радіації на навколишнє середовище
та здоров’я людини
Методична розробка інтегрованого уроку з біології, фізики, географії та української мови.
Мета: поглибити знання учнів про радіацію, її природу та вплив на навколишнє середовище і організм людини; усвідомити актуальність проблеми радіоактивного забруднення, дізнатися про практичне застосування радіоактивних властивостей деяких елементів розвивати вміння поєднувати знання з біології, фізики, географії та української літератури; формувати наукові погляди на природу та взаємодію суспільства і природи;
розвивати вміння аналізувати науковий матеріал, використовуючи додаткову літературу, Internet, створювати презентації в Power Point
виховувати особисту відповідальність за те, що відбуваються довкола, чуйність і людяність.
Обладнання:карта світу, презентація «Радіація – добро чи зло», відео сюжети «Забруднення навколишнього середовища», «Аварія на ЧАЕС», фрагмент фільму «Будова АЕС»
Поняття і терміни:радіоактивність, період піврозпаду, ізотоп, радіоактивний ряд, метод мічених атомів, дейтерій, грен, бер, геліобіологія, дозиметр, реактор, територія екологічної кризи.
Тип уроку: узагальнюючий
Форма уроку: урок дослідження «Радіація: добро чи зло»
Учні повинні мати уявлення про:
вплив іонізуючого випромінювання на індивідуальний розвиток живих організмів;
використання джерел іонізуючого випромінювання в промисловості, медицині, сільському господарстві;
внесок видатних учених у розробку даного питання;
території екологічної кризи у світі та Україні (ЧАЕС).
Епіграф:
Лише зрозумівши природу, людина зрозуміє саму себе.
Р.Едберг (шведський письменник)
Хід уроку
Мотивація навчального процесу
Учитель біології. Людина тисячі років боролася за своє існування, вижила в епідеміях, голодоморах, у п'ятнадцяти тисячах воєн, які сама ж і розв'язала. Вижила і завжди вірила в краще життя. Заради цього людина розвивала науку, культуру, медицину, нові соціальні системи.
І ось через свої хибні моральні принципи, духовне зубожіння, деградацію екологічної свідомості і совісті ми знову опинилися на порозі нового, чи не найжахливішого етапу виживання.
Відеосюжет «Забруднення навколишнього середовища»
Сьогодні 26 квітня – ДЕНЬ ПАМЯТІ. _____років тому відбулася найжахливіша трагедія – аварія на ЧАЕС. Вшануємо хвилиною мовчання пам'ять тих, хто загинув рятуючи світ від загибелі
Ми проводимо урок, на якому йтиметься про радіацію, її природу та вплив на навколишнє середовище і організм людини, згадаємо аварію на Чорнобильській атомній електростанції.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перш ніж говорити про вплив іонізуючої радіації на індивідуальний розвиток живих організмів, пригадайте/що таке радіація (фронтальне опитування учнів учителем фізики).
Що називається радіоактивністю?
Самочинне перетворення нестійких атомних ядер у ядра інших елементів, яке супроводжується випусканням частинок або гамма-квантів.
Що називається періодом піврозпаду?
Час, за який розпадається половина всієї кількості наявних радіоактивних атомів.
3. Які відходи називаються радіоактивними?
Продукти, що утворюються в результаті роботи з радіоактивними речовинами вмістом радіоактивних речовин вищих за норми радіаційної безпеки
4. Що таке ізотоп?
Хімічні елементи, які відрізняються масовими числами, але мають один і той самий заряд атомних ядер і тому займають одне і те саме місце в таблиці Д.Менделєєва.
Що називається радіоактивним рядом, або ?
Сукупність усіх ізотопів, які виникають внаслідок ряду послідовних радіоактивних перетворень з однієї материнської речовини.
6. Записати формулу, що виражає основний закон радіоактивного розпаду, і пояснити
N = N0∙ 2 – t / T
де N– кількість ядер, що збереглися до моменту часу,
N0–початкова кількість ядер даного радіоактивного ізотопу
Т – період піврозпаду.
У яких одиницях вимірюється радіоактивність? У греях (гр).
У чому полягає суть методу мічених атомів?
Частину речовини, що вивчають, помічають спеціальним приладом. А потім іншим приладом - лічильником - фіксують зміни.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Використання джерел іонізуючого випромінювання.
(Попереджувальне завдання ліцеїстам)
У класі було виділено декілька груп, які досліджували різні аспекти використання радіації:
Учитель біологи.Виникає запитання де можна застосувати цей метод, де взагалі застосовуються джерела іонізуючого випромінювання і чи завжди вони носять негативний характер?
Використання атомної енергії будова АЕС (фрагмент фільму «Будова АЕС»)
Медики - вивчити питання обміну речовин в організмі, зокрема поведінку, шляхи міграції, нагромадження цукру, інсуліну, глюкози; процеси всмоктування і травлення білків, жирів, вуглеводів; виміряти швидкість кровотоку, дослідити механізм фотосинтезу.
Спеціалісти сільського господарства – складання технологічних карт для використання добрив для підживлення рослин, встановлюються елементи в ґрунті, що краще засвоюються тими чи іншими рослинами; мічені атоми допомагають у діагностиці захворювань рідкісних і цінних тварин.
Учитель біологи, В основі діагностики багатьох захворювань лежить чудова особливість органів нагромаджувати у своїх тканинах деякі хімічні речовини. Відомо, що щитовидна залоза нагромаджує йод, кісткова тканина - фосфор, кальцій і стронцій, печінка - деякі барвники. Для діагностики щитоподібної залози широко використовується радіоізотоп Y13 після введення його в організм він вибірково нагромаджується в щитоподібній залозі, причому швидкість нагромадження безпосередньо залежить від стану залози. Для виявлення інших захворювань організму застосовують також ізотопи марганцю, міді, миш'яку, гелію.
Радіаційна терапія повідомлення учні
злоякісних пухлин посідає одне з перших місць у застосуванні ізотопів з лікувальною метою Для руйнувавши ракових клітин застосовують радіаційне випромінювання. Цей метод дістав назву "безкровна хірургія"
Хвороби пов’язані з радіацією повідомлення учні
Екологічні лиха, що пов’язані з радіацією.
відеосюжет «Забруднення навколишнього середовища»,
Учитель географії. Узагальнюючи знання, одержані на уроках географії, з'ясуємо місця екологічної кризи (учні називають території екологічної кризи у світі й показують їх на карті. Карта готується групою учнів. На ній нанесені основні райони екологічного лиха, країни які мають АЕС, країни, що мають атомну зброю, країни, в яких сталися аварії на АЕС ).
Як бачимо, екологічна криза охопила сьогодні всі континенти. Над багатьма районами планети нависла загроза руйнування природних умов, викликана нещадною експлуатацією природних ресурсів, варварським і безконтрольним забрудненням середовища.
4. Нові технології - екологічно безпечні.
повідомлення учнів
Урбоекологія, мілітаристична екологія, екологія космосу, радіоекологія, економічний менеджмент та маркетинг, теорія штучних екосистем, екологічна токсикологія, основи біоіндикації, теорія заповідної справи.
5. Аномалії в живих організмах.
Учитель біології.Могутність і безсилля людини продемонстрував Чорнобиль. І застеріг: не захоплюйся своєю могутністю людино, не жартун з нею.
Нагромадження в природі шкідливих радіоактивних речовин згубно впливає на біосферу. У зонах, забруднених після аварії на ЧАЕС, уже сьогодні спостерігаються масові аномалії в живих організмах. (Учні роблять повідомлення.)
Повідомлення І.Чорнобильська катастрофа викликала пригнічення імунної системи в людей і тварин, у результаті чого ускладнився перебіг таких хвороб, як грип, запалення легенів, зросла смертність від "звичайних" хвороб.
Повідомлення 2.Спостерігаються аномалії у рослин: гігантизм листків дерев, спотворення деяких рослин до такого стану, що важко визначити їх вид.
Повідомлення 3.збільшилася частота появи деяких нежиттєздатних мутантів у тварин, поросят без очей, лошат з вісьмома кінцівками тощо.
Повідомлення 4.За даними гематологів, у роки максимуму і мінімуму сонячної активності середній рівень лейкоцитів у крові неоднаковий. При цьому найбільші перепади спостерігаються в північних широтах, де зміни сонячної активності сильніші.
Це зрозуміло, адже магнітне поле Землі відносить основну масу заряджених частинок (під дією сили Лоренца Р = qv В) до полюсів.
Зростання сонячної активності призводить до зменшення в крові лейкоцитів і збільшення кількості лімфоцитів. Також різко збільшується кількість випадків серцево-судинних захворювань, у тому числі інфарктів міокарду.
Запитання до класу: чи всі органи людського організму однаково реагують на опромінювання? (робота з таблицею)
Не всі органи однаково реагують на опромінювання. Встановлені гранично допустимі дози для деяких груп критичних органів і тканин.
група
Органи людського організму
Допустима доза
І
усе тіло, статеві залози і червоний кістковий мозок
Учитель української мови та літератури. Наша пам'ять майбутніх поколінь знову і знову повертатиметься до трагічних подій квітня 1986 року, коли атомна смерть загрожувала усьому живому .
Колись Павло Тичина, перебуваючи на до ядерній Чорнобильшині, писав про цю землю як щедру на врожаї, гомінку в селянських турботах, там вирувало життя, що не вщухало часом і вночі:
Учень.
Якісь дві пташки обізвалися
Та її жалісно... Осокори
Із грушею перемовлялися
Й незвично так оцій порі
Зачмихав трактор. І бабахкання
На весь Чорнобиль розляглось
Та знову спухло, кахкання
Вітерець обносив...
Це було колись. А нині?
Учень.
... І раптом вибух як сполох.
полум'я смертоносне,
і вмить здригалася планета
на всіх полюсах Землі. Л /^ \
Що вже не вмиються росами,
Як перед смертю, постиш
Батьки і діти малі.
М. Сингаївський
Запитання до класу: чорнобильська катастрофа стала страшним символом у суспільній свідомості? Як ви гадаєте, чому?
Учень.Бо це - трагедія життя.
Учитель української мови та літератури. Як вирок безглуздю звучать рядки Ліни Костенко:
Загидили ліси і землю занедбали.
Поставили АЕС в верхів'ях трьох річок.
То хто ж ви злочинці, канібали?
Ударив чорний дзвін. І досить балачок.
В яких лісах іще ви забарложні? Що яничари ще занапастять? І мертві, іненароджені
Нікого з вас до віку не простять.
Задумаймося про своє майбутнє, поки не пізно.
Чорнобильська трагедія ввійде в історію, в усі хроніки людства як незагойна рана на тілі України. Надто дорого ми заплатили і ще заплатимо за Чорнобиль.
Учитель фізики.
Чи можемо ми відповісти на питання: - радіація: добро чи зло?
Відповіді учнів.
Домашнє завдання:
З фізики: підготувати тести по темі радіація
З біології: підготувати презентацію з теми «Забруднення навколишнього середовища»
З української літератури : написати твір «Ми відповідальні за планету Земля».