відпрацьовувати навички виразного читання поетичних творів; розвивати пам’ять учнів; естетичний смак; виховувати в школярів уміння об’єктивно оцінювати свої знання та здобутки однокласників; сприяти формуванню основних світоглядних ідей самовдосконалення особистості.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Мета: відпрацьовувати навички виразного читання поетичних творів; розвивати пам’ять учнів; естетичний смак; виховувати в школярів уміння об’єктивно оцінювати свої знання та здобутки однокласників; сприяти формуванню основних світоглядних ідей самовдосконалення особистості.
Обладнання: портрет Р. Кіплінга, ілюстрації до оповідання Дж. Лондона «Любов до життя», казки Г. К. Андерсена «Снігова королева», роману Жуля Берна «П’ятнадцятирічний капітан».
Тип уроку : урок виразного читання.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота над епіграфом.
Слово вчителя. Відомий французький полководець Наполеон Бонапарт вважав: «Зі сміливістю можна взятись за діло, але сама сміливість діла не зробить». Чи вистачить однієї сміливості, щоб тепер виразно напам’ять прочитати вірш Ш. Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...»?
Оцінювання учнями та вчителем виконавської майстерності.
Бесіда за запитаннями.
Як ви вважаєте, чи здатна книга змінити життя людини?
Чи належить поезія Ш. Петефі до таких книг ?
Які рядки поезії можна використати для ілюстрації подій, описаних в оповіданні Дж. Лондона «Любов до життя»?
(І строфа, V строфа).
Як би виглядав рецепт мужності, створений героєм оповідання
Дж. Лондона?
Робота з ілюстраціями до оповідання Дж. Лондона «Любов до життя», казки Г. К Андерсена «Снігова королева», роману Ж. Берна «П’ятнадцятирічний капітан».
Що пов’язує безіменного героя оповідання «Любов до життя» і героїню казки «Снігова королева»?
Які риси характеру Діка Сенда сподобалися б поету Ш. Петефі ?
Презентація портрета Р. Кіплінга.
Слово вчителя. Редьярд Кіплінг відомий вам як автор творів «Мауглі», «Рікі-Тікі-Таві» та ін. Сьогодні ми ознайомимося з однією його поезією. Сам поет мав сумніви щодо назви цього твору, вагаючись між заповітом і заповіддю. Поезія стала духовною настановою батька синові.
Поетична пауза. Виразне читання вірша учителем вірша «...Тоді мужчина ти!».
Спокійним будь, коли всі шаленіють
І за шаленство ще й тебе клянуть;
Коли ніхто тебе не розуміє —
Звіряйсь на себе і спокійним будь;
Чекаючи, не виснажись від втоми;
Ошуканий, не вдайся до брехні;
Не видавайся янголом нікому
І не зважай на вигуки дурні;
Свої думки завжди обстоюй тихо,
В безодню марних мрій не поринай,
Готовий будь зустріти Щастя й Лихо —
Вони ж близнята, це ти добре знай;
Тримайсь, коли твої слова злочинно
Перевертають підлі брехуни;
Коли ж усе, що ти створив, загине,
Перепочинь і знову розпочни;
Будь здатен все найкраще, що ти маєш,
На стіл покласти, взятися до гри,
І не шкодуй, коли ти все програєш,
Докупи сили і думки збери;
Умій примусить Серце, Нерви, М’язи,
Позбавлені снаги, тобі служить,
Коли душа згоряє вся одразу,
І тільки Воля каже: «Треба жить!»
У натовпі собою залишайся,
А з королями гідність зберігай,
Ні ворогу, ні другу не піддайся,
Надмірної поваги не шукай;
Нехай секунда кожна у хвилині
Тебе веде до вірної мети —
Тоді весь світ до ніг твоїх полине,
І це не все — тоді Мужчина ти!
Бесіда за запитаннями.
Які враження справив на вас твір ?
Так чому ж автор тривалий час не міг визначитися з назвою твору?
Це вірш-заповіт чи вірш-заповідь?
Що мав на увазі поет, промовляючи: «... тоді Мужчина ти!»?
Які думки виникли у вас під час прослуховування вірша?
Мужчина — людина, яка сама все вирішує?
Сформулюйте тему вірша.
(Духовний заповіт сину, щоб стати справжньою Людиною).
Перелічіть вислови-повчання в поезії.
(Будь
стриманим;
упевненим;
невтомним;
чесним;
розумним;
поміркованим;
реалістом;
готовим до несподіванок;
терплячим;
наполегливим;
ризикованим;
зосередженим;
господарем власних почуттів;
самим собою;
впевненим у собі;
скромним;
цілеспрямованим;
Людиною!)
Що пов’язує поезії Р. Кіплінга і Ш. Петефі?
ІІІ. Підбиття підсумків уроку.
Рольова гра.
Уявіть собі, що ви оратор, змагаєтесь у красномовстві із самим Демосфеном. Спираючись на тексти творів, вивчених раніше, представте на розсуд суддів-однокласників виступ на тему «Що таке справжня мужність?».
Слово вчителя. Не той мужній, який суне на небезпеку, не відчуваючи страху, а той, який може придуши найдужчий страх, змінити в собі негативні риси характеру, боротися зі шкідливими звичками, жити заради людей. Бути мужнім і бути справжньою Людиною — поняття -синоніми. Згадайте героїв-римлян Астерікса і Обелікса, які, випивши чарівне зілля, котре збільшило їхню силу, перемогли війська знаменитого Цезаря. Чарівний ^пій збільшив не лише фізичну силу, а й мужність, честь, справедливість, вірність даних героїв. Що може одна сила? Сила, позбавлена розуму і почуттів, приречена на загибель. Часто мужність товаришує із силою, та ніколи людину, яка знущається над слабшими від неї, хизується силою, не можна назвати мужньою.
Аналіз висловлювання Анатоля Франса, що є епіграфом уроку.
Очікувані результати:
Учень виразно читає вірш Ш. Петефі; висловлює своє судження щодо проблемного запитання «Що таке справжня мужність?», спираючись на тексти творів Дж. Лондона, Ш. Петефі.
Домашнє завдання . Спираючись на вивчені художні твори, написати лист однокласнику «Як стати справжньою людиною»; мікрогрупі художників намалювати титульну сторінку до книги Шандора Петефі.