УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ «ДІЄСЛОВО».
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ «ДІЄСЛОВО».
Мета:узагальнити й систематизувати знання семикласників з теми «Дієслово»; удосконалити вміння визначати морфологічні ознаки дієслова, його синтаксичну роль шляхом здійснення морфологічного розбору, пояснювати основні орфограми в дієсловах, використовуючи вивчені правила правопису; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовний етикет семикласників.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ «ДІЄСЛОВО».»
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО З РОЗДІЛУ «ДІЄСЛОВО».
Мета: узагальнити й систематизувати знання семикласників з теми «Дієслово»; удосконалити вміння визначати морфологічні ознаки дієслова, його синтаксичну роль шляхом здійснення морфологічного розбору, пояснювати основні орфограми в дієсловах, використовуючи вивчені правила правопису; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовний етикет семикласників.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія і фразеологія: засвоєння найуживаніших прислів’їв, приказок, до складу яких входять дієслова.
Тип уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІІІ. Повторення відомостей про дієслово як частину мови
Бліц – опитування.
Розказати про дієслово як частину мови.
Як пишуться дієслова з не?
Яка форма дієслова називається неозначеною? Чому вона так називається?
Навести приклади доконаного і недоконаного виду.
Які часові форми має дієслово?
Що означають безособові дієслова?
Як змінюються дієслова в теперішньому та майбутньому часі?
Назвати способи творення дієслів. Який з них є найпродуктивнішим?
IV. Узагальнення й систематизація здобутих знань у процесі практичної роботи
Попереджувальний диктант (робота в парах)
1. Записати під диктовку текст. Обмінявшись зошитами, перевірити правильність написання слів з вивченими орфограмами, розстановку розділових знаків.
ВОСКРЕСНЕМО
Воскреснемо, брати і сестри, бо земля наша хоч і розп’ята на хресті історії, але свята. Воскреснемо! Бо ми вічно були і на цій Богом даній землі як народ. І рідне небо хай пошле нам силу для життя!
Воскреснемо! Бо світить нам у віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля».
Подивімося на своє небо і думкою полиньмо аж до сонця і зірок і гляньмо на трепетну Землю. І тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце України. Ні, немає кращої землі, ніж наша (За Я. Гояном).
2.Вибіркова робота
Виписати дієслова. Знайти серед них дієслівні форми. Визначити морфологічні ознаки.
Зробити синтаксичний розбір четвертого і сьомого речень.
Виконати морфологічний розбір виділених дієслів, скориставшись алгоритмом (див. додаток).
3. Розподільний диктант.
( Робота в парах, двоє учнів працюють біля дошки). Запишіть слова у дві колонки, розподіливши відповідно до написання - разом чи окремо. Взаємоперевірка
Учитель читає дієслова, а учні кодують за допомогою цифр: 1- минулий час, 2- теперішній, 3- майбутній.
Буду дякувати, говорю, читатиму, приходила, танцюють, напишу, писатиму, вивчали, брав, буду пам'ятати, зробив, учитимусь, буду перемагати, намагаюсь
5.Творче відновлення — конструювання
Записати вислови усної народної творчості, ставлячи дієслова, що в дужках, у потрібній формі. Визначити дієвідміну відновлених дієслів. Виділити особові закінчення.
1) Якщо б ти (мовчати), ти (залишатися) б мудрим. 2) (Стримувати) себе у всьому, а найбільше — у словах. 3) Одне погане слово (сказати) — (почути) десять. 4) Слів не (розкидати), добру славу (мати). 5) Раз (промовчати), де слід, і (відвертати) тисячу бід.
Від виділених дієслів утворити форми на -ться, -шся
6.Вибірково-розподільний диктант
Запишіть слова у три колонки: 1- особові форми дієслова, 2- інші дієслівні форми, 3- інші частини мови. Визначте час дієслів.