Просмотр содержимого документа
«Урок украинского языка в 6 классе "Часи дiecлiв. Минулий час"»
УКРАЇНСЬКА МОВА
6 клас
«ЧАСИ ДІЄСЛІВ.
МИНУЛИЙ ЧАС.»
БОРОДАЙ ЛЮДМИЛА АНАТОЛIЇВНА
Вчитель української мови і літератури
ТЕМА: ЧАСИ ДІЄСЛІВ. МИНУЛИЙ ЧАС.
Мета: - дати відомості про категорію часу дієслів; з’ясувати, яку дію означають дієслова в минулому часі, як утворюються дієслова минулого часу;
формувати вміння практично визначати час дієслова, змінювати дієслова за часами;
розвивати логічне мислення, пам’ять, удосконалювати культуру усного й писемного мовлення;
виховувати любов до праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання : підручник, девіз уроку, таблиці.
ХІД УРОКУ
I.Організація класу.
Девіз уроку: Говори мало, слухай багато, а думай ще більше!
День добрий, друзі!
Ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож давайте зробимо ще крок
Щоб знов пірнуть у мовний простір.
II. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
Тема сьогоднішнього уроку "Часи дієслів"
Ця тема вам дещо відома з попередніх класів. Тому сьогодні ми систематизуємо раніше набуті знання і вивчимо нові особливості про категорію часу дієслів. А також трохи докладніше поговоримо про дієслова минулого часу.
Завдяки завданням, які я підготувала, хочу вас переконати, що українська мова - це надзвичайно цікавий предмет. А щоб його добре знати, треба вчити багато правил.
ІІІ.Актуалізація і узагальнення набутих раніше знань.
1. Фронтальне опитування ("Мозковий штурм")
—Який розділ ми зараз вивчаємо?
—Який розділ науки про мову називається морфологією?
—Яку тему почали опрацьовувати?
—Що ми називаємо дієсловом?
—Як називається початкова форма дієслова?
—Які граматичні категорії дієслова ви можете назвати?
—Коли не з дієсловами пишеться разом?
2. Перевірка домашнього завдання
1) «Бігаючий» самодиктант.
Учням пропонується записати слова на вивчену орфограму: правопис НЕ з дієсловами . По черзі кожний з учнів виходить до дошки, пише своє слово і пояснює орфограму в ньому.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя.
Молодці, 6-В. За роботою час минає швидко. А попереду ще стільки багато цікавого.
Час іде на три лади:
Йде майбутнє швидкою ходою,
Мчить теперішнє стрілою,
А минуле — те стоїть завжди.
В українській мові, як і в російській, є три форми часу: минулий, теперішній і майбутній.
Дієслова минулого часу означають дію, яка відбулася до моменту мовлення: прочитала, прочитав.
Дієслова теперішнього часу означають дію, яка відбувається постійно або в момент мовлення: читаю.
Дієслова майбутнього часу означають дію, яка відбуватиметься після моменту мовлення: читатиму, буду читати.
2. Вибірковий диктант.
І ось давайте пригадаймо дещо з того, що ми читали на уроках літератури.
«…Дівчатка порозсідались невеличкими купками і граються в крем’хи; а хлопці поділились на дві лави та змагаються в м’яча. Якого не прийняли, той сидить тут, осторонь, і з цікавістю стежить за грою…»
Спиридон Черкасенко «Маленький горбань».
З якого твору цей уривок?
Хто автор оповідання?
Виписати дієслова, визначити їх час.
3. Робота над матеріалом уроку.
Опрацювання таблиці "Часи дієслів"
Часи дієслів
Час
Коли
відбувається
дія?
На які
питання
відповідає?
Як змінюється?
Приклади
Минулий
До моменту розповіді
про неї
Що зробив? Що робив?
Число, рід
(в однині)
Спекли, носив
Теперішній
У момент
Розповіді або
постійно
Що роблять?
Число, особа
Печу, косять
Майбутній
Після розповіді про неї
Що зроблю? Що робитиму? Що буду робити?
Число, особа
Спечу, скосять, пектиму, коситиму,
буду пекти, буду косити
V. Виконання вправ на закріплення вивченого
Вправа 459. Запишіть дієслова у три стовпчики:
Минулий час
Теперішній час
Майбутній час
співала
здаю
збережемо
допоміг
показуємо
нестиму
здогадувався
стримують
оздоблять
лікував
літає
одужаєш
обділили
плетуть
рушатимеш
снідала
дарую
ошукають
пишалося
підтримуватиму
ойкнув
Дім, у якому немає книжок, подібний до тіла без душі.
—Як ви розумієте це висловлювання Цицерона?
3. Слово вчителя.
—Молодці, але сьогодні на уроці мова йде не тільки про таку відому людину з минулого як Цицерон, а й взагалі про час минулий.
Дієслова минулого часу змінюються за числами, а в однині — за родами: думав, думала, думало, думали.
Робота за таблицею.
Творення дієслів минулого часу
Інфінітив
Чол. рід
Жін. рід
Сер. рід
Множина
Тримати Бігти
Тримав
Біг
Тримала Бігла
Тримало
Бігло
Тримали
бігли
Висновок: форма минулого часу чоловічого роду твориться від основи інфінітива за допомогою суфікса -в-, якщо основа закінчується на голосний, і без суфікса, якщо основа закінчується на приголосний; а жіночого, середнього роду та множини — за допомогою суфікса -л-.
5. Вправа 461. На прикладі цієї вправи розберемося як творяться дієслова минулого часу.
—Скажи, навіщо нам потрібні дієслова минулого часу?
—На мою думку для того, щоб не забувати своє минуле та минуле своєї Батьківщини!
—Та навіщо ж вертатися до застарілого минулого, треба думати про нове життя.
—Ех, ти, без минулого немає майбутнього!
2)Використання дієслів теперішнього часу.
—Допоможи мені, я не можу зрозуміти, яке ж призначення у дієслів теперішнього часу?
—Я думаю, що вони вкрай необхідні для безпосереднього спілкування людей!
—Навіщо, в мене і так непогано виходить
—За допомогою дієслів теперішнього часу людина з легкістю може поділитися своїми думками, розповісти про себе якомога більше.
—Так, мені, мабуть ще треба попрацювати над своїм мовленням.
3)Використання дієслів майбутнього часу.
—Останнім часом я дуже часто замислююсь щодо майбутнього.
—І навіщо це все тобі, живи одним днем.
—Сформулювати думки щодо планів на майбутнє мені допомагають дієслова майбутнього часу: оженюсь , виросту, буду заробляти гроші, вивчусь.
—А чи не помиляєшся ти у послідовності своїх планів?
7. Гра «Чарівне люстерко».
Подивись на себе і назви свої позитивні та негативні риси характеру використовуючи якомога більше дієслів.
VI. Цікавинки уроку.
Кожна людина містить якусь загадку. Інколи її дуже важко розгадати, а спробуйте відгадати мої загадки.
1. Відгадати загадки, визначити час дієслів.
—Купили кругленьке, думали — новеньке, а воно все в дірках, труситься в руках. (Сито і борошно)
—Зріжу голову, вийму серце, дам пити — буде говорити. (Сопілка)
Дуже хотілося б мені, щоб ваше мовлення з кожним роком становилося більш досконалим і багатим, чимось схожим на співи української сопілки. А задля того, щоб у вашому мовленні було менше помилок — послухайте наступне:
Порушення логіки в мовленні може стати причиною непорозуміння та комічних ситуацій.
Послухайте і зробіть висновки: як уникнути помилок.
Попереду біг партизан, а за ним автоматна черга.
У давні часи на нас нападали татарські турки.
У дідуся був тридцятилітній кожух.
На узліссі стоїть зажурений багряний клен. На ньому повісився листочок.
Дід Панько продав мітли разом зі своєю бабою і весело пішов додому.
VIII. Підсумок уроку
1. Рефлексія. Робота з картками самооцінки.
Я на уроці:
дізнався...
навчився...
зрозумів...
мені сподобалось...
я не вмів, а тепер умію...
я на наступному уроці хочу...
IX. Оцінювання роботи учнів на уроці
X. Домашнє завдання
На вибір: вправа 460, 462, 463 + намалювати ілюстрацію «Весна» і підготувати усну розповідь за нею.