kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок української мови в 5 класі Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Позначення звуків на письмі.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жук Вікторія Сергіївна, ІІ кваліфікаційна категорія

Вчитель української мови та літератури

Добропільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19

 

Урок української мови в 5 класі

 

      Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Позначення звуків на письмі.   

      Цілі:

      Навчальні: систематизувати знання учнів про український алфавіт; розкрити співвідношення звуків і букв; виробити навички користування алфавітом, зокрема при роботі над словником; познайомити з основними правилами ділення на склади; формувати вміння та навички виявляти, аналізувати, класифікувати мовні факти, використовуючи набуті знання і вміння у своїй мовній практиці; удосконалювати культуру слухання.

      Розвиваючі: розширити й поглибити предметну компетентність учнів.

      Виховні: виховувати особистість, здатну переконливо і грамотно висловлювати свої думки.

      Обладнання: підручник, учбові тексти, роздатковий матеріал.

      Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

      Очікувані результати: учні знають український алфавіт, звукове значення букв українського алфавіту та їх відмінність від букв російського алфавіту;володіють інформацією про співвідношення звуків і букв, знають основні правила ділення слів на склади, розпізнають, аналізують, класифікують мовні факти.

 

                                             ХІД УРОКУ

І .Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання (фронтально).

2. Перевірка рівня засвоєння учнями раніше вивченої теми (теоретичний матеріал за допомогою учнів-асистентів).

3. Вправи з використанням дидактичних матеріалів для перевірки знань учнів про звукове значення букв я,ю,є,ї. Складання різних за метою висловлювання речень.

4. Словниково-орфографічна робота, що готує до вивчення теми. На дошці і зошитах учні записують слова-графіка, алфавіт, алфавітний, азбука, абетка. Пояснюється їх значення, творення, вимова і написання.

III. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Проблемне запитання.

  • Діти, скажіть, будь ласка, чому в українській мові голосних звуків усього 6, а букв на позначення голосних звуків 10? Звідки ця невідповідність?

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

V. Опрацювання нового матеріалу.

1. Поглиблення в тему уроку.

а) Згадайте як можна більше ситуацій, де вам знадобились би знання алфавіту?

б) Чи зустрічались вам випадки, коли погані знання алфавіту гальмували вашу яку-небудь роботу?

2. Пояснення вчителя слів алфавіт і азбука. Де зустрічається наша потреба в алфавіті. Правильна назва букв українського алфавіту як показник загальної культури людини.

3. Колективне ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника за темою уроку:читання вголос з поясненнями учителя.

4. Колективна робота.

- Прослухайте лінгвістичну казку «Як виник алфавіт», перекажіть її.

- Що таке алфавіт?

Було це дуже давно. Жили собі у незвичайному царстві звуки. Все було б добре , коли б у їхньому царстві панував закон-порядок. Але звуки були незадоволені тим, що вимовляли їх так, як кому заманеться, а букв тоді ще не було.

От і вирішили звуки обрати собі царя.  Голосні обрали А,  Приголосні - Б. Кому з них бути царем? Почалися суперечки. Приголосних було більше, тому вони перемогли. Царем став Б. Він сильніше любив приголосні, догождав їм. Коли збирав звуки на раду, то Приголосні садив на найпочесніші місця. А Голосні завжди сиділи десь у куточку.

         Не хотіли Голосні терпіти приниження. Змовилися вони й утекли. У царстві стався переполох: замість слів виходили якісь дивні звукосполучення.

         Зрозуміли  Приголосні, що без Голосних їм не обійтися. Пішли вони на розшуки. Багато царств обійшли, та все даремно. Приголосні розділилися на групи, продовжували пошуки. Одного разу втомлені Л, Ф, В, Т  сіли перепочити. Раптом вони почули дивні слова, складені тільки  з голосних. Зрозуміли Л, Ф, В, Т,що у цьому маленькому царстві проживають Голосні.

Тоді звуки вирішили намалювати себе і своїх друзів на папері. Вийшли дивні слова: Ш..н..вн…. Г…л…сн…! Пр…с…м… в…б…ч…нн… . П…в…рт…йт…сь.Ч…к……м… .

         Листочки з дивним текстом розвішали по всьому царству. Коли Голосні побачили написи, то відразу здогадалися ,що мало бути на місці пропусків. Кожен Голосний намалював себе. Всі разом Голосні вирішили повернутися.

         Щоб жити у злагоді, звуки придумали створити склад букв, який вони назвали Алфавітом. З того часу звуки стали позначатися певними літерами. Але одна буква могла виражатися двома звуками (щ) або дві букви могли означати один звук (дз,дж). Букви і звуки про все мирно домовились і видали чіткі закони-правила. Царем обрали звук А, а царицею стала літера А.В алфавіті ця буква стоїть на найпочеснішому першому місці.

5. Опрацювання теоретичного матеріалу .

Голосні букви і звуки

а                          у                        є                       и  –   и                 і

    = [а]                    = [у]                   = [е]                                           = [і]

я                          ю                       е                       о  –   о                 ї

 

Звукове значення букв ї, щ

 

і  [йі]

щ  [шч]

 

Звукове значення букв я, ю, є

 

                                                           я, ю, є

 

                    [а]  [у]  [е]                                                  [йа]  [йу]  [йе]

 

-  на початку слова;                                             -  після приголосного

-  після голосного;

-  після апострофа та м’якого знака

 

*Завдання: доповнити таблиці власними прикладами.

 

* Гра «Розшифруй слово». Завдання:за допомогою алфавіту розшифруйте слова (цифра - це номер букви в алфавіті). Складіть із цими словами речення.

  8, 18, 19,23 (єнот).

  15,21,11,18,11.27,33 (криниця).

  33,2,16,24,18,33 (яблуня).

  33,22,15,21,1,3,11,14 (яскравий).

* Робота з роздатковим матеріалом. Учні списують за алфавітом слова в такому порядку: 1)географічні назви, 2)назви рослин, 3)назви тварин (звірів, птахів, комах, риб); підкреслюють букви, що позначають голосні звуки, після кожного слова в дужках зазначають, скільки в ньому звуків.

А)  Льон. Ячмінь. Рись.  Піренеї. Щур.  Дніпро. Київ. Бджола. Конвалія. Карпати. Щавель. Полтава. Мавпа. Карась. Змія. Папуга.

Б) Сьомга. Ведмідь. Єгипет. Лілія. Скумбрія. Ямпіль.Львів. Троянда. Джміль. Вінниця. Тернопіль. Харків. Їжак. Шавлія. Гедзь. Дніпродзержинськ.

* Гра «Хто швидше». За словником учні відшукують диктовані вчителем слова. Кожного разу відзначається учень, який першим знайшов відповідне слово.

         Ім’я, батько, полум я, герой, гімн, конституція, прапор, депутат, президент, коаліція, парламент, шоу-програма, комп’ютер, алея, магістраль, лабораторія, географія, урок, фестиваль, олімпійські ігри.

* Робота біля дошки і в зошитах.

         Завдання I : передати слова у звуковому записі (фонетичною транскрипцією), розподіливши їх на три колонки:  1. Слова, в яких кількість звуків і букв однакова.  2. Cлова, в яких букв більше, ніж звуків, 3. Cлова, в яких букв менше.

Ядро, каструля, персик, щітка, школа, суддя, клас, сіль,ясен, сільський, автобус, мудрість, п’єса,дзьоб, апельсин, воджу, касир, айстри, слюсар, людина, слива.

Завдання II : додаючи або віднімаючи один звук на початку чи в кінці слова, утворити нові слова, пояснити лексичне значення виділених слів.

Брак, коса, краса, рама, вага, бранець, кома.

*Складіть алфавітний список свого класу по іменам. На які букви алфавіту імен не знайшлось. Придумайте їх самі.

*Самостійна робота. Записати речення фонетичною транскрипцією. Виписати слова, в яких звуків більше,ніж букв. Пояснити чому саме.

Я  люблю кататись на лижах. Ліс зустрів мене як друга. Сніг іскрився від сонячних променів. Із-за куща раптом вистрибнув заєць. І) Вибірковий диктант. Виписати слова з буквами я,ю,є,ї. Записати їх фонетичною транскрипцією.

                  Мріють крилами з туману лебеді рожеві.

                  Сиплять ночі у лимани зорі сургучеві.

                  Заглядає в шибу казка сивими очима.

                  Материнська добра ласка в неї за плечима.

                                                                     (В. Симоненко.)

 

VI.  Рефлексія. Підведення підсумків уроку

- Узагальнююча бесіда:

Яке співвідношення в українському алфавіті звуків і букв? А в російському ?

Алфавіт  і  азбука мають однакове значення?  Чому з явились ці два слова?

Яким правилам підпорядковується розташування слів в алфавіті?

* Опитування .Закінчіть речення…

*Знання алфавіту допоможе мені…

(Використовується інтерактивний метод Мікрофон.)

* Заключне слово вчителя по темі уроку.

VII. Домашнє завдання.

1. Вивчити теоретичний матеріал нової теми уроку.

2. Виконати вправу (на вибір вчителя).

3. Творче завдання: 1. Уважно продивіться український алфавіт. На які букви ви можете згадати добрі, привітні слова? Напишіть за допомогою цих слів невелике оповідання або казку (5-10 речень). 2. Складіть список книг своєї домашньої бібліотеки в алфавітному порядку. Спочатку-прізвище автора, потім-назва книги (з двох завдань творчого характеру учень вибирає одне).

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок української мови в 5 класі Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Позначення звуків на письмі. »

Жук Вікторія Сергіївна, ІІ кваліфікаційна категорія

Вчитель української мови та літератури

Добропільської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 19



Урок української мови в 5 класі



Алфавіт. Співвідношення звуків і букв. Позначення звуків на письмі.

Цілі:

Навчальні: систематизувати знання учнів про український алфавіт; розкрити співвідношення звуків і букв; виробити навички користування алфавітом, зокрема при роботі над словником; познайомити з основними правилами ділення на склади; формувати вміння та навички виявляти, аналізувати, класифікувати мовні факти, використовуючи набуті знання і вміння у своїй мовній практиці; удосконалювати культуру слухання.

Розвиваючі: розширити й поглибити предметну компетентність учнів.

Виховні: виховувати особистість, здатну переконливо і грамотно висловлювати свої думки.

Обладнання: підручник, учбові тексти, роздатковий матеріал.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Очікувані результати: учні знають український алфавіт, звукове значення букв українського алфавіту та їх відмінність від букв російського алфавіту;володіють інформацією про співвідношення звуків і букв, знають основні правила ділення слів на склади, розпізнають, аналізують, класифікують мовні факти.



ХІД УРОКУ

І .Організаційний етап.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання (фронтально).

2. Перевірка рівня засвоєння учнями раніше вивченої теми (теоретичний матеріал за допомогою учнів-асистентів).

3. Вправи з використанням дидактичних матеріалів для перевірки знань учнів про звукове значення букв я,ю,є,ї. Складання різних за метою висловлювання речень.

4. Словниково-орфографічна робота, що готує до вивчення теми. На дошці і зошитах учні записують слова-графіка, алфавіт, алфавітний, азбука, абетка. Пояснюється їх значення, творення, вимова і написання.

III. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Проблемне запитання.

  • Діти, скажіть, будь ласка, чому в українській мові голосних звуків усього 6, а букв на позначення голосних звуків 10? Звідки ця невідповідність?

IV. Повідомлення теми та мети уроку.

V. Опрацювання нового матеріалу.

1. Поглиблення в тему уроку.

а) Згадайте як можна більше ситуацій, де вам знадобились би знання алфавіту?

б) Чи зустрічались вам випадки, коли погані знання алфавіту гальмували вашу яку-небудь роботу?

2. Пояснення вчителя слів алфавіт і азбука. Де зустрічається наша потреба в алфавіті. Правильна назва букв українського алфавіту як показник загальної культури людини.

3. Колективне ознайомлення з теоретичним матеріалом підручника за темою уроку:читання вголос з поясненнями учителя.

4. Колективна робота.

- Прослухайте лінгвістичну казку «Як виник алфавіт», перекажіть її.

- Що таке алфавіт?

Було це дуже давно. Жили собі у незвичайному царстві звуки. Все було б добре , коли б у їхньому царстві панував закон-порядок. Але звуки були незадоволені тим, що вимовляли їх так, як кому заманеться, а букв тоді ще не було.

От і вирішили звуки обрати собі царя. Голосні обрали А, Приголосні - Б. Кому з них бути царем? Почалися суперечки. Приголосних було більше, тому вони перемогли. Царем став Б. Він сильніше любив приголосні, догождав їм. Коли збирав звуки на раду, то Приголосні садив на найпочесніші місця. А Голосні завжди сиділи десь у куточку.

Не хотіли Голосні терпіти приниження. Змовилися вони й утекли. У царстві стався переполох: замість слів виходили якісь дивні звукосполучення.

Зрозуміли Приголосні, що без Голосних їм не обійтися. Пішли вони на розшуки. Багато царств обійшли, та все даремно. Приголосні розділилися на групи, продовжували пошуки. Одного разу втомлені Л, Ф, В, Т сіли перепочити. Раптом вони почули дивні слова, складені тільки з голосних. Зрозуміли Л, Ф, В, Т,що у цьому маленькому царстві проживають Голосні.

Тоді звуки вирішили намалювати себе і своїх друзів на папері. Вийшли дивні слова: Ш..н..вн…. Г…л…сн…! Пр…с…м… в…б…ч…нн… . П…в…рт…йт…сь.Ч…к……м… .

Листочки з дивним текстом розвішали по всьому царству. Коли Голосні побачили написи, то відразу здогадалися ,що мало бути на місці пропусків. Кожен Голосний намалював себе. Всі разом Голосні вирішили повернутися.

Щоб жити у злагоді, звуки придумали створити склад букв, який вони назвали Алфавітом. З того часу звуки стали позначатися певними літерами. Але одна буква могла виражатися двома звуками (щ) або дві букви могли означати один звук (дз,дж). Букви і звуки про все мирно домовились і видали чіткі закони-правила. Царем обрали звук А, а царицею стала літера А.В алфавіті ця буква стоїть на найпочеснішому першому місці.

5. Опрацювання теоретичного матеріалу .

Голосні букви і звуки

а у є и – и і

= [а] = [у] = [е] = [і]

я ю е о – о ї


Звукове значення букв ї, щ


і [йі]

щ [шч]


Звукове значення букв я, ю, є


я, ю, є


[а] [у] [е] [йа] [йу] [йе]


- на початку слова; - після приголосного

- після голосного;

- після апострофа та м’якого знака


*Завдання: доповнити таблиці власними прикладами.


* Гра «Розшифруй слово». Завдання:за допомогою алфавіту розшифруйте слова (цифра - це номер букви в алфавіті). Складіть із цими словами речення.

8, 18, 19,23 (єнот).

15,21,11,18,11.27,33 (криниця).

33,2,16,24,18,33 (яблуня).

33,22,15,21,1,3,11,14 (яскравий).

* Робота з роздатковим матеріалом. Учні списують за алфавітом слова в такому порядку: 1)географічні назви, 2)назви рослин, 3)назви тварин (звірів, птахів, комах, риб); підкреслюють букви, що позначають голосні звуки, після кожного слова в дужках зазначають, скільки в ньому звуків.

А) Льон. Ячмінь. Рись. Піренеї. Щур. Дніпро. Київ. Бджола. Конвалія. Карпати. Щавель. Полтава. Мавпа. Карась. Змія. Папуга.

Б) Сьомга. Ведмідь. Єгипет. Лілія. Скумбрія. Ямпіль.Львів. Троянда. Джміль. Вінниця. Тернопіль. Харків. Їжак. Шавлія. Гедзь. Дніпродзержинськ.

* Гра «Хто швидше». За словником учні відшукують диктовані вчителем слова. Кожного разу відзначається учень, який першим знайшов відповідне слово.

Ім’я, батько, полум я, герой, гімн, конституція, прапор, депутат, президент, коаліція, парламент, шоу-програма, комп’ютер, алея, магістраль, лабораторія, географія, урок, фестиваль, олімпійські ігри.

* Робота біля дошки і в зошитах.

Завдання I : передати слова у звуковому записі (фонетичною транскрипцією), розподіливши їх на три колонки: 1. Слова, в яких кількість звуків і букв однакова. 2. Cлова, в яких букв більше, ніж звуків, 3. Cлова, в яких букв менше.

Ядро, каструля, персик, щітка, школа, суддя, клас, сіль,ясен, сільський, автобус, мудрість, п’єса,дзьоб, апельсин, воджу, касир, айстри, слюсар, людина, слива.

Завдання II : додаючи або віднімаючи один звук на початку чи в кінці слова, утворити нові слова, пояснити лексичне значення виділених слів.

Брак, коса, краса, рама, вага, бранець, кома.

*Складіть алфавітний список свого класу по іменам. На які букви алфавіту імен не знайшлось. Придумайте їх самі.

*Самостійна робота. Записати речення фонетичною транскрипцією. Виписати слова, в яких звуків більше,ніж букв. Пояснити чому саме.

Я люблю кататись на лижах. Ліс зустрів мене як друга. Сніг іскрився від сонячних променів. Із-за куща раптом вистрибнув заєць. І) Вибірковий диктант. Виписати слова з буквами я,ю,є,ї. Записати їх фонетичною транскрипцією.

Мріють крилами з туману лебеді рожеві.

Сиплять ночі у лимани зорі сургучеві.

Заглядає в шибу казка сивими очима.

Материнська добра ласка в неї за плечима.

(В. Симоненко.)



VI. Рефлексія. Підведення підсумків уроку

- Узагальнююча бесіда:

Яке співвідношення в українському алфавіті звуків і букв? А в російському ?

Алфавіт і азбука мають однакове значення? Чому з явились ці два слова?

Яким правилам підпорядковується розташування слів в алфавіті?

* Опитування .Закінчіть речення…

*Знання алфавіту допоможе мені…

(Використовується інтерактивний метод Мікрофон.)

* Заключне слово вчителя по темі уроку.

VII. Домашнє завдання.

1. Вивчити теоретичний матеріал нової теми уроку.

2. Виконати вправу (на вибір вчителя).

3. Творче завдання: 1. Уважно продивіться український алфавіт. На які букви ви можете згадати добрі, привітні слова? Напишіть за допомогою цих слів невелике оповідання або казку (5-10 речень). 2. Складіть список книг своєї домашньої бібліотеки в алфавітному порядку. Спочатку-прізвище автора, потім-назва книги (з двох завдань творчого характеру учень вибирає одне).


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Автор: Жук Виктория Сергеевна

Дата: 26.01.2015

Номер свидетельства: 161782
