1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз? 1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Біздің Президентіміз кім? 2. Біздің Президентіміз кім?
3. Қазақстанның жері қандай? 3. Қазақстанның жері қандай?
4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар? 4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар?
5. Қазақстанда қандай таулар бар?5. Қазақстанда қандай таулар бар?
6. Қазақстанның елордасы қай қала?6. Қазақстанның елордасы қай қала?
1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз? 1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Біздің Президентіміз кім? 2. Біздің Президентіміз кім?
3. Қазақстанның жері қандай? 3. Қазақстанның жері қандай?
4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар? 4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар?
5. Қазақстанда қандай таулар бар?5. Қазақстанда қандай таулар бар?
6. Қазақстанның елордасы қай қала?6. Қазақстанның елордасы қай қала?
1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз? 1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Біздің Президентіміз кім? 2. Біздің Президентіміз кім?
3. Қазақстанның жері қандай? 3. Қазақстанның жері қандай?
4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар? 4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар?
5. Қазақстанда қандай таулар бар?5. Қазақстанда қандай таулар бар?
6. Қазақстанның елордасы қай қала?6. Қазақстанның елордасы қай қала?
4 «А» сыныбы 26.02.2016 ж.
Сабақтың тақырыбы: Астана символы - Бәйтерек
Сабақтың мақсаты: Қазақстан , Астана тақырыптары бойынша өз ойларын жүйелі жеткізуге үйрету. Берілген тапсырмаларды өз бетінше, жұппен және топпен талдай алуға үйрету.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ меңгеру
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер:жеке, топпен жұмыс,сыни тұрғыдан ойлау элементтері-« коллаж жасау», «Өрмекші торы», «Әткеншек» әдістері. АКТ қолдану.
Күтілетін нәтиже: Қазақстан , Астана тақырыптары бойынша өз ойларын жүйелі жеткізе алады. Тапсырмаларға өз ойын айта алады. Топта жұмыс істеу арқылы ортақ шешімге келе алады
№
Сабақ кезеңдері
Оқушы мен мұғалім іс – әрекеті
Қолданылған
технологиялар
уақыт
1
Амандасу
Жағымды орта қалыптастыру
Бағалауды түсіндіру
Оқушылармен амандасу
Тренинг өткізу.
АСПАН КҮН ТЕМПЕРАТУРА КӨҢІЛ-КҮЙ
Оқушының ойы: Аспан шайдай ашық. Күн нұрын төгеді. Ауа температурасы жылылықты көрсетеді. Менің көңіл-күйім тамаша!
3 мин
2.
Өткен сабақты қайталау
«ОТАН» деген сөзінің синонимдері қандай? (атамекен, туған жер, туған ел)
ОТАН – дегенде көздеріңе не елестетесіңдер?
Алдарыңызда ақ бет және суреттер жатыр сол суреттерді жапсыру арқылы Отан туралы мағлұмат берейік (коллаж жасау)
Керекті суреттер: отбасы, бәйтерек, үй, ит, жануар, астана, аңдар, президент, ауыл, полиция, т.б.
Осы суреттердің ішінен балалар өздеріне керегін алады.
Оқушылар өз ойларын айтады.
Сыни тұрғыдан ойлау
5 мин
3
Үй жұмысын тексеру
Осы тақырып бойынша «Өрмекші торы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.
Сұрақ – жауап:
1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Біздің Президентіміз кім?
3. Қазақстанның жері қандай?
4. Қазақстанда қандай өзен, көл бар?
5. Қазақстанда қандай таулар бар?
6. Қазақстанның елордасы қай қала?
Диалогтік оқыту
5 мин
4
Жаңа сабақ
Тыңдалым: видео «Астана туралы»
Сұрақтар:
Қандай қала туралы слайд (суреттер) көрдіңдер?
Ендеше балалар , біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?
Кім айтады?
Астана - символы Бәйтерек.
Дұрыс, бүгін біз Астана қаласының символы Бәйтерек туралы айтамыз
Кім Астанада, Бәйтеректе болды?
Мәтінді оқымас бұрын жаңа сөздермен жұмыс жасаймыз.
Жаңа сөздермен жұмыс: сәулетші-архитектор , ғимарат-здание, қолтаңба –– оттиск ладони президента Казахстана Нурсултана Абишевича Назарбаева
1. Сөздерді аудару.
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру.
3. Сөз тіркестерін құру.
4. Сөйлем құру.
5 Қазір мәтін таратамын, осы мәтінмен жұмыс жасаймыз.
Мәтінді оқу /мұғалім/
Астана қаласы – Қазақстанның елордасы. Астана – үлкен, әдемі және жас қала. Ол Солтүстік Қазақстанда орналасқан. Астанада әдемі үйлер, саябақтар, ескерткіштер, биік ғимараттар бар.
Астанада «Астана- Бәйтерек» монументі бар. Бұл монумент 2002 жылы салынды. Сәулетшісі – Норман Фостер. Бәйтеректің биіктігі – 97 метр. Бәйтеректе «Аялы алақан» композициясы бар.
Бәйтерек -Астана символы.
Оқылым:Оқушыларға кезекпен оқыту
Жалқы есімдерді еске түсіру: осы мәтінде мына сөздер қалай жазылған? Неге?
«Әткеншек» әдісі арқылы мәтінде не туралы айтылғанын қағаз бетіне түсіреміз.
АКТ, слайд
Сыни тұрғыдан ойлау
12 мин
5
Сергіту сағаты
Біз көңілді баламыз!
1 мин
6
Сөздерге фонетикалық талдау жасау
Тақтада(биік, елорда, Бәйтерек) (жазбаша)
Балалар дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазамыз және осы сөздерге фонетикалық талдау жасауға болады, тексеріп отырамыз
7 мин
7
Қорытынды
Балалар алған ақпаратты тест арқылы қорытындылау:
1. Қазақстанның бас қаласы қай қала?
А) Алматы В) Атырау С) Астана
2. Астана қаласы қай өзеннің жағасында орналасқан?
А) Есіл өзенінің жағасында В) Ертіс өзенінің жағасында С) Әмудария өзенінің жағасында
3. Астананың символын ата.
А) Думан В) Ханшатыр С) Бәйтерек
4. Бәйтеректің биіктігі неше метр?
А) 99 метр В) 97 метр С) 100 метр
5. Бәйтеректің ішінде кімнің қолтаңбасы бар?
А) Мұғалімнің В) Елбасының С) Депутаттың
Достарыңызға Бәйтерек кешені туралы не айта аласыңдар?
Ғимарат - ...
Биіктігі - ...
Сәулетшісі - ...
(Норман Фостер, 2002 , 1997)
Сыни тұрғыдан ойлау
АКТ
5 мин
8
Үйге тапсырма
І – деңгей: Шағын шығарма «Келешекте мен аңсайтын Астана» (5-6 сөйлем)
2 мин
9.
Бағалау
бағалау картасы арқылы өзім бағалаймын
3 мин
10
Рефлексия
«Бағдаршам» әдісі арқылы сұрау
Сабақта барлығы түсінікті болды ма?
Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, жасыл түсті кемпірқосаққа жапсырамыз;
Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, сары түсті машинаға жапсырамыз;
Егер саған сабақ барысында тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, қызыл түсті бауырсаққа жапсырамыз
Осы Астана қаласында кемпірқосақ көпірі бар, егер сол жерден өтіп бара жатып тілек тілесек, сол тілегіміз орындалады дейді, біз де ойша тілек тілеп, бармағандарымыз баруға жазсын дейік.