Пәні: Қазақ тілі | Күні: 14.12.15 жыл | 8- «А», «Б», «В» сыныптары |
Сабақтың тақырыбы: | Жақты және жақсыз сөйлемдер |
Мақсаты: | 1. Білімділік: Жақты және жақсыз сөйлемнің жасалу жолдарын өздігінен іздену арқылы танып білу. 2. Дамытушылық: Оқылым тапсырмалары бойынша ақпаратты түсіну , өзіндік көзқарасын білдіруге дағдылану. 3. Тәрбиелік: Адалдық, шыншылдыққа тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже | 1. Жақты және жақсыз сөйлемнің жасалу жолын біледі. 2. Өз бетінше жақты, жақсыз сөйлем құрай алады. 3. Оқылым тапсырмасы бойынша ақпаратты түсініп, өзіндік көзқарасын білдіре алады. |
Сілтеме | Қазақ тілі 8- сынып Тұрсынова Г.Т; Қасымбек А.А, Нұрғазы А.Н. Оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту жолдары әдістемелік құралы Қазақтілі пәнінен Б.Блум таксономиясы деңгейінде оқу тапсырмаларын әзірлеу әдістемесі. Қ. Ә Қылышбаева, Интернет желісі; |
Негізгі идеясы | Оқушының оқуға деген ынтасын күшейту, өз дербестігін, белсенділігін дамыту, мақсатқа өзінің іс- әрекетімен жетуге бағыттау. |
Ресурстар | А3 қағазы, маркер, оқулық, Шын кітапшасы,таратпа материалдар, АКТ арқылы таныстырылым, мәтін |
Қолданылатын модулдер | "Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер -Диалогтік оқыту, СТО, АКТ; Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. |
Әдіс- тәсілдер | "Ұжымдық әңгіме", "Төрт сөйлем", "Попс формуласы", "Блум деңгейлік тапсырмалары" , «Ым мен ишара» ойыны , "Ара ұясы" стратегиясы |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, өзін- өзі тану. |
Сабақтың өтілу уақыты | 45 минут |
Сабақтың барысы | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық. |
Үйге тапсырма | Оқулық бойынша 101 жаттығу. Жақты сөйлемдерді жақсыз сөйлемге айналдыру. Қызықты мәтін тауып келу. |
Ойлауды Б.Блум бойынша жіктеу | Мақсат | Тапсырма түрлері | Күтілетін нәтиже | Бағалау | |
Критерий-лер | Дискрип-тор | Ұпай |
Білу 7 минут | Өткенді еске түсіру, танып білу. | "Ұжымдық әңгіме " әдісі 1- топ. Анықтауыш, 2- топ. Толықтауыш, 3- топ. Пысықтауыш, 4- топ. Оқшау сөздер. Бұл тақырыптардың біз үшін маңызы қандай? Жаңа сабаққа бағыттау: Сөйлем дегеніміз не? Айтылу мақсатына қарай қандай түрлерін белесіз? Жай сөйлемнің неше түрі бар екен? | Өтілген тақырыптарды еске түсіреді. | Өткен тақырыптарды толық, дәлелмен жеткізе білуі | Нақты Жаңылы-сады Жеткізе алмайды | 3 2 1 |
Түсіну 8 минут | Өз ізденісі, пайымы нәтижесінді тақырыпты өзіндік зерделеу арқылы түсіну | Жаңа сабақ: Бүгінгі сабаққа ұран шығару. 1. Зейін қойсаң 2. Ізденсең 3. Талаптансаң- Әрі қарай ойды жалғастырамыз Сөйлемнен бастауыш пен баяндауышты табу арқылы жақты сөйлем екенін түсінеді. Сөйлемдерді толықтыру 1.Менің қайта тыңда-------------м келмеді 2.Сол оқиғадан соң --------------- (тұрақты тіркес) 3. Одан көп нәрселерді үйрен -------- болады 4. Мерзімінен бұрын кел -------- мүмкін. 5. Нені айтып отырғанын түсін ------ болмайды арқылы жақсыз сөйлем жасайды. Жақты жақсыз сөйлемнің ерекшелігін айтады. | Белсенді ойлану, нақты дәлелдерді тұжырымдау негізінде жаңа сабақты өз бетінше ізденене отырып түсінеді. | Өз ойын өз сөзімен білдіру қабілеті | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 |
Қолдану 7 минут | Өтілген материалдарды нақты жағдайда қолдана білу білігін қалыптастыру. | "Патшаның даналығы" мәтінінің идеясы негізінде жақты, жақсыз сөйлем құрастыру, оқу. | Мәтіннің мазмұны арқылы жақты жақсыз сөйлем құрай біледі. | Өз бетінше жұмыс жасауға бейімделеді | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 |
Сергіту сәті 3 минут | Бойдағы қысымнан арылтып, жаңа серпіліс жасау. | Жұптық жұмыс. "Ым- ишара" ойына. Мәтін мазмұны негізінде 1- оқушы 3 жақты сөйлемді ым- ишара арқылы түсіндіреді, 2- оқушы жазады. | Айтылымның ішкі дағдылары, вербальді емес тілді қолдана білуге үйренеді. | | | |
Талдау 10 минут | Өзіндік зерттеу арқылы оқушылардың ой- өрісін дамыту,тәжірибеден өткізу. | Мәтінді талдау жұмыстары: 1- топ. "Төрт сөйлем" 2- топ. "Попс формуласы", 3- топ. Блум деңгейлік сұрақтары 4- топ. "Попс формуласы" | Оқылым тапсырмалары бойынша ақпаратты түсіну , өзіндік көзқарасын білдіруге дағдыланады. | Зерттеп зерделей алу қабілеті | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 |
Жинақ-тау 5 минут | Бүгінгі сабақта алған білімін жинақтау. | "Ара ұясы" Бүгінгі сабақ бойынша әр топ 2 сұрақ әзірлейді. | Алған білімі бір жүйеге келіп, пысықталады. | Тақырыпты толық меңгеруі | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 |
Бағалау 5 минут | Сабақта алған білімді шығармашылықпен шыңдау тақырып бойынша өз ойын білдіру, баға беру. | "Өтіріктің арбасы - шындықтың көпірінен өте алмайды" немесе "Шындықтың шырағы дауыл соқса да сөнбейді" тақырыбында ой толғау. Ондағы қолданған жақты, жақсыз сөйлемдерді анықтау. | Ойлау қабілеті дамиды, пайыммен сөйлей білуге бейімделеді. | Креативті ойлай отырып, өз сөзімен нақты жеткізе білуге үйренеді. | Жоғары Орта Төмен | 3 2 1 |