Тематичне оцінювання за творчістю Жуля Верна та Джека Лондона.
Тематичне оцінювання за творчістю Жуля Верна та Джека Лондона.
: перевірити рівень засвоєння матеріалу з другої частини розділу «Людина в життєвих випробуваннях»; виявити, які складові навчального матеріалу учні засвоїли найбільш вдало, а які викликали у них труднощі та потребують корегування; розвивати навички зв’язного мовлення учнів; виховувати відповідальність учнів до рівня власних знань.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Тематичне оцінювання за творчістю Жуля Верна та Джека Лондона.»
Тема. Що означає бути мужнім. Уславлення людської гідності, самоповаги та рішучості; засудження приниження й внутрішнього рабства у вірші Шандора Петефі «Коли ти муж, будь мужнім...»
Справжній чоловік досягає всього
власними зусиллями.
Конфуцій
Доки людина бореться, вона
сильніша за власну долю.
Е.-М. Ремарк
Мета: зацікавити учнів особистістю Шандора Петефі, розвивати інтерес до його ліричних творів; показати особливості творчості поета; розкрити роль анафори у творі; поглибити знання про лірику; формувати вміння аналізувати ліричний твір; розвивати вміння систематизувати вивчений матеріал; формувати вміння обирати між уявними і справжніми життєвими цінностями.
Обладнання:портрети Ш. Петефі, Т. Шевченка, інформативні картки.
Тип уроку: урок аналізу ліричного твору.
Хід уроку
І. Аналіз виконання тематичної контрольної роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вступне слово вчителя. Сьогодні ми поговоримо про мужність. Скажіть, чи відоме вам значення даного слова?
Асоціативна зарядка. Складіть асоціативний ряд до слова “мужність”, запишіть його на дошці:
Учитель.У кожного народу є герої, для характеристики яких використовують слова, що записані нами під час асоціативної зарядки: відважний, рішучий, сміливий... Це люди, які зробили для захисту народу, для торжества справедливості надзвичайно багато. До них українці відносять відомого поета Тараса Шевченка. (Презентація портрета Тараса Шевченка). Життя угорського поета Шандора Петефі стало зразком служіння народу, батьківщині, взірцем мужності.
Презентація портрета Шандора Петефі.
III. Робота надновою темою.
Презентація теми, мети уроку.
Робота з підручником. Колективне читання статті підручника про Шандора Петефі.
Бесіда за прочитаним.
Що об’єднує Тараса Шевченка і Шандора Петефі ?
Чому цих поетів називають «пророками»?
Що вам стало відомо про родину Шандора Петефі?
Ким вважав себе Петефі?
(«... вірний син свого народу...»).
Зверніть увагу, як образно поет говорить про свою музу: «Музу мою, як зачаровану принцесу на безлюдному острові в океані, стережуть чудовиська й дикі звірі...» Чому, маючи таку ліричну, тонку душу, Шандор Петефі стає ворогом номер один величезної Австрійської імперії?
Слово вчителя. Угорщина за часів життя поета перебуває під п’ятою австрійської монархії. Угорський народ був позбавлений прав на рідну мову, культуру, національний розвиток. Рідної мови Шандор Петефі навчився від няні-мадярки, від неї почув народні пісні, казки, легенди. Згодом дослідники творчості поета не зможуть відрізнити його вірші від народних пісень. В його поезіях немає жодного не пережитого рядка. «В одежі, крізь яку світилося моє бідне тіло, — розповідає поет, — пішки, з кількома мідяками в кишені та рукописним томом віршів я пішов у Пешт. Уся моя надія була в цьому томикові. Я думав, якщо продати його, все буде добре, а якщо ні — досить мені, нарешті, голодувати і мерзнути, усе мусить мати свій кінець. Я був страшенно самотній. Стугоніла буря, і я йшов сам один під битким дощем... Сльози замерзали в мене на очах. Я плакав від крижаного вітру й одчаю». А в цей час по всій країні народ співав його пісні, в яких звучали заклики звільнення від поневолювачів, віра в невичерпні сили народу.
Поетична пауза. Презентація поезії Петефі.
В ту ніч війна приснилася мені.
Угорців кликали до бою:
Кривавий меч по рідній стороні
Ходив за звичкою старою.
І кожний, хто хоч краплю крові мав,
Вставав, уздрівши меч кривавий.
Вінець свободи на війну всіх звав,
А не монети дзвін лукавий.
Дівчинонько, тоді з тобою ми
До шлюбу йшли — в ту саму днину.
Щоб стать за волю юними грудьми,
Тебе я в першу ж ніч покинув.
Учитель.В 1849 році під Шегешвором у зіткненні з російськими козаками армії генерала Паскевича загинув видатний угорський поет Шандор Петефі. Місце його поховання не було знайдено. На будинку, де Петефі провів останню ніч свого життя, вирізьблено слова: «Тут він був ще людиною, звідси вийшов у свій великий шлях, щоб стати зорею. Сяйво її вічне».
Виразне читання вчителем вірша «Коли ти муж — будь мужнім».
Бесіда за запитаннями.
Чи можна назвати цей вірш автобіографічним ?
Чи змінилось ваше уявлення про мужність ?
Словникова робота (використання інформативної картки).
Мужній— 1. Який виявляє стійкість, хоробрість, рішучість.,
2. Який виражає мужність.
Мужність — риса характеру людини, ц якій поєднуються хоробрість, рішучість, витримка тощо.
Недолугий — безсилий, слабкий, кволий фізично (про людину і тварину), недолугий щодо сили і впливу
Навісний— 1. Який виходить за межі чого-небудь, дуже сильний, несамовитий, шалений.
2.Противний, ненависний.
3.Неврівноважений.
Боягузливий— який легко піддається почуттю стресу; боязкий, лякливий, який виражає почуття страху; пройнятий страхом.
Боязкий— який всього боїться; неживий, полохливий, лякливий.
Робота над змістом поезії.
Бесіда за запитаннями.
Як ви розумієте слова Шандора Петефі?
Твори у вирі битви;
А довершивши твір —
Запам ’ятай, як тихне
гроза за краєм гір.
Хто продається — гине
В зневазі та ганьбі.
Найкращий з Демосфенів —
меч у твоїх руках.
А лялькою на шворках
В руках судьби не будь,
Відомий український кінорежисер, письменник Олександр Довженко вважав: “Краще вмерти — загинути героєм, ніж жити рабом”. Знайдіть в поезії Шандора Петефі рядки, які підтверджують цю думку.
(Хто продається — гине
В зневазі і ганьбі.
«Голодний, але вільний!» —
Впиши в девіз собі).
Як ви розумієте вислів «голодний, але вільний»? Чи згодні ви взяти його собі за девіз?
Як ви гадаєте, чи знайшли б спільну мову (коли б могли зустрітися) автор вірша «Чесна бідність» Роберт Берне та Шандор Петефі ?
Які цінності в житті обох поетів були вищі за гроші, звання, благополуччя?
Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Із проблемою вибору життєвих цінностей людина стикається щодня. Центральним персонажем поезії Шандора Петефі став сам творець, його внутрішній світ. Показуючи складні пориви душі, поет відкриває нам смисл прагнень людства, змушує уважніше спостерігати навколишній світ. У чому ж секрет даної поезії Петефі? Спробуймо дослідити.
Епітет— один із різновидів тропів; художнє означення, яке зиділяє в зображуваному характерну рису чи Ознаку.
Алегорія — інакомовлення, в якому узагальнене поняття передається за допомогою іншого, конкретного образу.
Метафора — один із різновидів тропів, яке переносить ознаки одного предмета чи явища на інші на основі подібності чи контрасту. При цьому використовується як пряме, так і переносне значення слова.
Анафора —- єдинопочаток, повторення однакових слів чи синтаксичних конструкцій на початку віршованих рядків, строф або речень. Так, кожна строфа вірша Ш. Петефі починається фразою «Коли ти муж — будь мужнім». Зазвичай анафора використовується для піднесення емоційної сили твору.
Дослідницька робота в групах (по 4 учні).
Завдання для роботи в групах.
1.Визначте тему поезії, ідею.
2.Які емоції переважають у творі?
3.Перелічіть образи, які трапляються в творі.
4.Заповніть схему.
Що означає бути мужнім
5.Наведіть приклади використання антитези у вірші.
(Мужність — боягузтво; рабство — свобода; самостійний вибір життєвого шляху — покора долі).
6.Поясніть роль анафор у вірші.
(Анафора — це образний центр, який несе на собі найбільше ідейно-емоційне навантаження).
Звіт груп про роботу.
IV. Підбиття підсумків уроку.
Робота над епіграфами.
Підсумкова бесіда за запитаннями.
Чому Петефі часто називають угорським Шевченком ?
Чи змінилось у вас розуміння поняття “мужність” після ознайомлення з поезією «Коли ти муж - будь мужнім...»?
Перелічіть основні позиції мужності, спираючись на текст поезії.
(«Знайди життєву путь», «твори у вирі битви», «вмій правду боронить», «борися і страждай, але своєї волі нікому не віддай», «будь дубом, який не гнеться під вітром, як трава»).
Яка роль анафори в даній поезії?
Чи хотіли б ви прочитати інші твори Шандора Петефі?
Чи згодні ви з висловом, який є епіграфом уроку ?
Як зробити вибір між гаданими і справжніми життєвими цінностями?
Чи вдалося зробити такий вибір Ш. Петефі?
Очікувані результати:
Учень висловлює судження про проблеми життєвих цінностей і пріоритетів, вибір альтернатив «мужність — боягузтво», «рабство —свобода», «самостійний вибір життєвого шляху — покора долі», порушених у вірші Ш. Петефі;
аналізує поезію Ш. Петефі;
дає визначення поняття “анафора”, пояснює її роль у вірші.
Домашнє завдання. Дати письмову відповідь на запитання «Навіщо бути мужнім?»; записати до робочих зошитів вірш Ш. Петефі «Коли ти муж — будь мужнім...».