Сабақ тақырыбы | Қиялдай алу- ерекше қабілет. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 5.Т/А3.Тыңдалған мәтіңнің мазмұнын түсіну,негізгі және қосымша ақпаратты анықтау. |
5.О3.Хат,хабарлама,жарнама,нұсқаулық,хабарландырудың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратыу. |
Сабақтың мақсаты. | 5. ӘТН4.2. Зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану. |
Барлығы: мәтіннің мазмұнын түсінеді ,негізгі және қосымша ақпаратты анықтайды. |
Көбі:әртүрлі құжаттардың құрылымы мен рәсімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. |
Кейбірі:зат есімнің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолданады. |
Күтілетін жәтижелер | Адамзат баласына тән түрлі қабілеттердің маңызын айтады,қиялдың өмір шындығымен байланысын түсінеді,зат есімнің түрлерін меңгереді. |
Сабақтың түрі | Білімді жүйелеу сабағы. |
Пәнаралық байланыс | Әдебиет. |
Қажетті құрал -жабықтар | Интерактивті тақта, «Адамның қабілеттері»туралы бейнебаян,тақырыпқа қатысты слайдтар,үнтаспа,түрлі түсті карындаштар мен фломастерлер ,плакат. |
Оқыту әдістері | Әңгімелеу,түсіндіру,сұрақ-жауап, «Қарама-қарсысаптар»тренингі, «Ой шақыру»әдісі,пікірталас,диалог,полилог,постер, «Бес саусақ»тәсілі. |
Дереккөздері | Әдістемелік құрал,дидактикалық материалдар. |
Тапсырмалар. |
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті: |
Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу | «Қарама-қарсы саптар»тренингі.Оқушыларды бір-біріне қарама-қарсы тұрғызып,танысу сұрақтарын қойғызады берілген уақыт аяқталған соң,оқытушы бір саптың оң жаққа,екінші саптың сол жаққа бір қадам жылжуын сұрайды.Оқушылардың жұптары өзгеріп,олар тақырыптың аясында өзгелермен сұхбаттасады. | Оқушылар екі сапқа тұрады,тақырыптың аясында өзгелермен сұхбаттасады. |
Өткен сабақты тексеру | Үй тапсырмасын тексереді. Кемшіліктерді анықтайды,түзетеді,бағалайды. | Тапсырманы айтады,тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді |
І. Қызығушылықты ояту | Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында интерактивті тақтадан «Адамның қабілетері»туралы бейнебаян көрсетеді, «Ой шақыру»әдісін пайдаланып,сұрақтар қояды:-«Армансыз –адам қанатсыз құс»деген сөзге қосыласың ба? -Мүлдем қиялдамайтын,армансыз адам болуы мүмкін бе?Қалай ойлайсыңдар? | Әр оқушы тақтада ілулі тұрған плакатқа маркермен өз түсінігін жазады.. |
ІІ. Мағынаны тану | 1Білу.Түсіну. А) Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс.Айтылым .Оқулықтағы 1,3,6-тапсырманы орындатады. | Айтылым. Сұрақтар төңірегінде ой бөліседі,тірек сөздерді оқып ,пікірлеседі. |
Ә) Жазылым.Оқулықтағы 2-тапсырманы орындатады. | Жазылым.Мұғалімнің көмегімен сөздердің мағынасын анықтайды. |
Б)Мәтінмен жұмыс. Оқулықтағы 4-тапсырманы орындатады.Мәтінді мұқият тыңдатады.. | Тыңдалым. мәтінді тыңдайды. |
В) Жазылым. Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады. | Жазылым. Жоспар құру үшін тақырыптарды ретпен жазады. |
2. Тілдік бағдар. Зат есім жайлы мағлұмат береді. | Зат есімді меңгереді. |
3. Талдау және қолдану. А)Оқылым.Оқулықтағы 7 -тапсырманы орындатады. | Оқылым.Мәтінді оқиды. |
Ә) Айтылым.Оқулықтағы 8-тапсырманы орындатады. . | Айтылым.сұрақтарға жауап береді,пікірлеседі. |
Б)Жазалам.Оқулықтағы 9,10-тапсырманы орындатады. | Айтылым.Сұрақтарға жауап береді. |
4. Сергіту сәті. «Ерекше қабілет»тақырыбында постер дайындауларын сұрайды. | Постер дайындайды. |
5.Жинақтау. Оқулықтағы 11-тапсырманы орындатады. | Оқылым.Айтылым. Өлеңді мәнерлеп оқиды,ақынның шығармашылық қиялы туралы айтады. |
ІІІ.Қорытынды | Оқулықтағы 12-тапсыпманы орындатады. | Айтылым.Ой бөліседі. |
IV.Бағалау. | Қалыптастырушы бағалау .Мұғалім сабақтың соңында тақтаға «ашық журнал» формасын іледі.оқушылар өзін бағалап болғаннан кейін қорытынды бағаны өзі қояды. | Әр оқушы «ашық журналға»өзіне баға қояды. |
V.Үйге тапсырма. | Оқулықтағы 6-тапсырманы орындау | |
V.Ойтаразы. | Мұғалім «Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жаздырады. | Сұрақтарға жауап жазады. |