Просмотр содержимого документа
«Тама?тану мезгілі»
«ҰЛТТЫҚ ТАҒАМДАР» АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ – 6 СЫНЫП [ Скачать с сервера (10.8Kb) ] 2014-01-12, 11:10 PM
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ШҚО БОРОДУЛИХА АУДАНДЫҚ БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ «КАМЫШЕНКА ОРТА МЕКТЕБІ» КММ
«ҰЛТТЫҚ ТАҒАМДАР» АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ – 6 СЫНЫП
Құрастырған: Бекбулатова Б. К., қазақ тілі мен әдебиетінің І санатты мұғалімі
Сабақ жоспары
6 сынып
Сабақ тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру, оқушылардың тілін дамыту, тыңдай білуді және оймен бөлісуді үйрету, грамматиканы қайталау.
2. Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілеттерін, қазақ халқының салт-дәстүрлері арқылы қазақ тілін үйренудің тұрақты қызығушылығын дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық тағамдары туралы, олардың пайдасы туралы айтып, үйрету, мәдениеттілікке баулу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ. Оқыта үйрету ойыны.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: Модульдік технология.
Сабақтың көрнекілігі:
1. Интерактивтік тақта.
2. «Шашу» кәмпиті.
3. Ортақ бағалау парағы.
4. Фишкалар
5.Конкурс тапсырмалары.
Ұжымдастыру формасы: Топтық жұмыс.
Сабақтың барысы:
І. Мұғалімнің сөзі:- Сәлемдесу,(Сәлеметсіңдерме?Отырыңдар.
ІІ. –Біздің әр өткен сабағымыз қуаныш. Ал қуанышта халқымыз не істеген?...Шашу шашқан.
-Шашу дегеніміз не?....Ол тілек, береке. Біз де береке тілеп, шашу шашайық. (Шашу шашылады).
Кәмпитті жай ғана жемей, менің сұрақтарыма жауап беріңдер.
- Бүгін кім кезекші?-...
- Сыныпта кім жоқ?...
- Бүгін нешесі?
- Аптаның қай күні?
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
ІІІ. Оқушылар (Сусындар, Тағамдар) болып отырады.
- Ойынның мақсатымен, шартымен таныстыру.
Ендеше бүгінгі «Бақытты сәт» ойынымызды бастайық.
I-гейм «Бой сергіту»
Команданың әр мүшесіне карточка беріліп, дайындыққа 1минут уақыт бөлінеді. 1минут уақыттан кейін әрқайсысы жауап беріп, сәйкес фишка алады.
Сусындар командасы
1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата?(Шұжық, бесбармақ,қазы,қарта т.т)
7. Бастауыш, баяндауыш қандай сөйлем мүшелері? (тұрлаулы)
8. Толықтауыш, анықтауыш, пысықтауыш қандай сөйлем мүшелері?
(тұрлаусыз)
9. Қазақтың ұлттық дастарқанында тамақтардың негізгі үш түрі бар. Оларды ата? (ет, сүт, нан тағамдары)
10. Мына сөздерді аудар:
еда, пища- (дәм)
не попробовав- (ауыз тимей)
гость-(қонақ)
гостеприимство- (қонақжайлылық)
11. Қазақ тілінде неше шақ бар? Оларды ата: (өткен шақ, келер шақ, осы шақ)
12. Мына сөйлемді аудар:
В Казахстане есть санаторий где лечат кумысом. (Қазақстанда қымызбен емдейтін санаторий бар).
III-гейм Фонетика әлемінде
Мұнда мұғалім тақтаға әр командаға екі сөйлем жазады. Сөйлемдерде дауысты, дауыссыз дыбыстар түсіріліп жазылады
Сусындар командасы
1) Қаза...та ұлт...ық та... амдар ал...ан түрлі.
2) Дастар...андағы д...м, та...амнан а...ыз тимей кетуге болмайды.
Тағамдар командасы
1) Тамақ ішуге шақыр...анда, тама...ты к...п күтт...руге болмайды.
2) Қазақта дастар...аннан, д...мнен үлкен н...рсе жоқ.
IV-гейм «Сен маған, мен саған»
Үй тапсырмасы. Үйден ас туралы 3 мақал жаттап келу. Сол мақалдарды бір-біріне айтып, аудармасын тыңдайды, және бір-біріне сыйлайды)
V-гейм « Не дәмді?» ой толғауы
ІV. Үй жұмысы: Диалог құру «Қазақтың ұлттық тағамдары»
Қорытынды.
Рефлексия :
Сонымен сабақты қортындылайық:
- Ет тағамдарын атаңдар?
- Сүт тағамдарын атаңдар?
- Нан тағамдарын атаңдар?
- Жылқы, сиыр, түйе не береді?
- Шұжық неден жасалады?
- Ұлттық тағамдарды ата?
Бағалау парағы бойынша топ жиналған фишкалар бойынша өз тобын бағалайды.
.
1
2
3
4
5
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Bakyt
Просмотров: 4914 | Загрузок: 214 | Рейтинг: 2.7/3
Добавлять комментарии могут тол
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ
ШҚО БОРОДУЛИХА АУДАНДЫҚ БІЛІМ БЕРУ БӨЛІМІ «КАМЫШЕНКА ОРТА МЕКТЕБІ» КММ
«ҰЛТТЫҚ ТАҒАМДАР» АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ – 6 СЫНЫП
Құрастырған: Бекбулатова Б. К., қазақ тілі мен әдебиетінің І санатты мұғалімі
Сабақ жоспары
6 сынып
Сабақ тақырыбы: Ұлттық тағамдар
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: «Қазақтың ұлттық тағамдары» тақырыбы бойынша алған білімдерін тексеру, оқушылардың тілін дамыту, тыңдай білуді және оймен бөлісуді үйрету, грамматиканы қайталау.
2. Дамытушылық: Қисынды ойлау қабілеттерін, қазақ халқының салт-дәстүрлері арқылы қазақ тілін үйренудің тұрақты қызығушылығын дамыту.
3. Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық тағамдары туралы, олардың пайдасы туралы айтып, үйрету, мәдениеттілікке баулу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес сабақ. Оқыта үйрету ойыны.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: Модульдік технология.
Сабақтың көрнекілігі:
1. Интерактивтік тақта.
2. «Шашу» кәмпиті.
3. Ортақ бағалау парағы.
4. Фишкалар
5.Конкурс тапсырмалары.
Ұжымдастыру формасы: Топтық жұмыс.
Сабақтың барысы:
І. Мұғалімнің сөзі:- Сәлемдесу,(Сәлеметсіңдерме?Отырыңдар.
ІІ. –Біздің әр өткен сабағымыз қуаныш. Ал қуанышта халқымыз не істеген?...Шашу шашқан.
-Шашу дегеніміз не?....Ол тілек, береке. Біз де береке тілеп, шашу шашайық. (Шашу шашылады).
Кәмпитті жай ғана жемей, менің сұрақтарыма жауап беріңдер.
- Бүгін кім кезекші?-...
- Сыныпта кім жоқ?...
- Бүгін нешесі?
- Аптаның қай күні?
Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
ІІІ. Оқушылар (Сусындар, Тағамдар) болып отырады.
- Ойынның мақсатымен, шартымен таныстыру.
Ендеше бүгінгі «Бақытты сәт» ойынымызды бастайық.
I-гейм «Бой сергіту»
Команданың әр мүшесіне карточка беріліп, дайындыққа 1минут уақыт бөлінеді. 1минут уақыттан кейін әрқайсысы жауап беріп, сәйкес фишка алады.
Сусындар командасы
1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата?(Шұжық, бесбармақ,қазы,қарта т.т)