Пәні | Қазақ тілі 9 «Б» сынып мұғалімі Жапарова М.Ш. |
Тақырыбы | Білімнің іздеп пайдасын.... Мақсатты келер шақ. |
Жалпы мақсаты | Мақсаты: 1. Мақсатты келер шақтың жеке, көпше түрінің жасалуын біледі. Жаңа сөздерді біледі.(9) 2. Мақсатты келер шақта етістіктерді жіктеп, сөйлем құрай біледі. Мәтін негізінде диалог құрастыра біледі. 3. Мәтіннен, мақалдан мақсатты келер шақтағы етістікті тауып, сөз құрамына талдай біледі. |
Сабақтың міндеттері. | 1.Жұппен, жеке жұмыс түрлерін жүргізу, бір –біріне көмек көрсетулерін дамыту. 3. Бір-бірінің пікірін тыңдау, бағалай білу, өзін-өзі бағалауды дамыту 4. Сабақта барлық оқушыға жайлы жағдай тудыру, олардың белсенділігін арттыру. |
Күтілетін нәтиже: | 1.Оқушылар етістіктің ережесін, мақсатты келер шағының жасалуын, жіктелуін біледі. 2. Оларды сөйлемде анықтай алады. 3. Сөйлемдер құрастырады, диалогта қолданады. |
Түйінді идеялар: | Оқушылардың белсенділігін арттыру стратегиялары, формативті, суммативті бағалау |
Көрнекіліктер және жабдықтар | Оқулық Алматы «Атамұра» 2013,авт.Артықова Т.М., Боранбай М.Б, жаттығу кестесі, бағалау парағы, стикерлер, тақырып бойынша үлестірме мақалдар, тақтадағы жазу. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың кезеңдері | уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті. |
1. Ұйымдастыру кезеңі. 1) Сәлемдесу. 2) Сабаққа психологиялық дайындық. Сәттілік тілеу | 2мин | «Сәлемдесу түрлері» ойыны оқушылардың сенімін арттыру. | Оқушылар шеңберге тұрып, бір-бірімен тізбек бойынша сәлемдеседі (вербалды немесе вербалды емес). |
2. Оқушыларды мақалды аяқтау арқылы топтарға бөлу. | 4 мин | ОҚУСЫЗ БІЛІМ | ЖОҚ, | БІЛІМСІЗ КҮНІҢ | ЖОҚ. | ҒЫЛЫМ ТАППАЙ | МАҚТАНБА, | ӨНЕР ТАППАЙ | БАПТАНБА. | БІЛЕКТІ | БІРДІ ЖЫҒАР, | БІЛІМДІ | МЫҢДЫ ЖЫҒАР. | АҚЫЛ | АЗБАЙДЫ, | БІЛІМ | ТОЗБАЙДЫ. | | Оқушылар мақалдың соңын тауып, топтар құрады (4топ), мақалдарын оқып, не туралы екенін айтады. |
3. Бағалау парағымен таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау | 5мин | Жатқа айтуды бағалау критерийлері. Мұқият тыңдау, сырттай бақылау | Оқушылар бір-бірінен үй тапсырмасын сұрайды. Бірін-бірі тексеріп, бағалау кестесін толтырады. |
4. Білімнің өзектілігі Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. Тақырыпқа кіріспе. | 3 мин | Бұл өлеңде не туралы? Енді мына нақыл сөзге көңіл аударайық: «БАР ІЗГІЛІК БІЛІММЕНЕН АЛЫНАР, БІЛІММЕНЕН АСПАНҒА ЖОЛ САЛЫНАР». (Жүсіп Баласағұн) Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қояр едіңдер? | Оқушыларды өздеріне мақсат қоя білуге қамту. Бүгінгі сабақта мен ................ туралы білгім келеді; .................. үйренгім келеді; .................сабақтарда қолданғым келеді. |
5. Негізгі бөлім. Жеке жұмыс. Мәтінмен танысу Жаңа сөздермен жұмыс | 8 мин | 1)Жаңа сабақты өз-бетімен оқу №1 (195б.), түсіну 2)Жаңа сөздермен танысу (9) Қазына, байлық - богатство | Тот – ржавчина | Батыл қадам – смелое решение | Өнеге – пример | Парасаттылық – рассудительность | Ұштастыру – связывать, следовать | Болашақ, келешек – будущее | Үздіксіз – непрерывно | | | Дұрыс оқу критерийлерін айтып өту: -сөздерді, тән дыбыстарды дұрыс оқу, - дауыс ырғағын сақтау, - оқу техникасын сақтау, - мәтіннің мазмұнын түсінуге тырысу. Сөздерді жаттау үшін «оқу-қайталау-жабу-жазу-тексеру» стратегиясын қолдану. |
6. Негізгі бөлім. Топпен жұмыс: №2 тапсырманы орындау | 8 мин | Мәтін бойынша диалог құру, оқу, етістіктерді теріп айту. | Етістіктерді мәтіннен тауып, құрамын, етістіктің шағын айтады. |
7. Топпен жұмыс: жазбаша №3 тапсырманы орындау | 8 мин | Етістіктерді мақсатты келер шақта, көпше түрде жаз, үш сөйлем құрастырыңдар | ЖАТ | | АЙТ | | АҚЫЛДАС | | Етістіктерді мақсатты келер шақта, көпше түрде жаз, үш сөйлем құрастырыңдар | КЕЛ | | БИЛЕ | | ЖЕТЕЛЕ | | Етістіктерді мақсатты келер шақта, көпше түрде жаз, үш сөйлем құрастырыңдар | БОЛ | | БАҒЫНДЫР | | ЖҰМСА | | Етістіктерді мақсатты келер шақта, көпше түрде жаз, үш сөйлем құрастырыңдар | ТЫҢДА | | КӨМЕКТЕС | | СӨЙЛЕ | | | Әр топқа берілген етістіктерді мақсатты келер шаққа айналдырып жіктейді, 3 сөйлем құрастырады. Бір-біріне демеушілік, қолдау көрсетеді. Бағалау парағына әр кезеңді бағалап отыру |
Сабақты бекіту Ой толғау (рефлексия) | 5 мин | Бүгінгі сабақтан алған әсерің: өз жұмысыңды қалай бағалайсың? Не қиын болды? Сабаққа қойған мақсатыңа жеттің бе? | Бағалау парақтарын толтырып, өз әсері туралы айтады. Сабақтағы өз деңгейін анықтау үшін стикерге атын жазып, САТЫға жапсырады. |
Бағалау Үйге | 2 мин | Бағалау. Үй тапсырмасын беру: Жаңа сөздерді жаттау, етістіктің шақтарын қайталау. | Күнделікке жазу. |
|
Сабақ 9 «Б» сыныпта 15.11.2015ж. өткізілді. Сабақ тақырыбы «Білімнің іздеп пайдасын....» Мақсатты келер шақ. Мақсаты: 1. Мақсатты келер шақтың жеке, көпше түрінің жасалуын біледі. Жаңа сөздерді біледі.(9) 2. Мақсатты келер шақта етістіктерді жіктеп, сөйлем құрай біледі. Мәтін негізінде диалог құрастыра біледі. 3. Мәтіннен, мақалдан мақсатты келер шақтағы етістікті тауып, сөз құрамына талдай біледі. Сабақ барысында оқушылардың ауызекі сөйлеу |