Кеседегі ?арамен жазыл?ан с?йлем м?шелерін ?зара салыстыру барысынды о?ушылар с?йлем м?шесіні? бір с?зден де, екі с?зден де жасалатынын бай?айды. Содан ?здері тиісті ереже шы?арады. а) 35- жатты?уды жо?арыда?ы кесте бойынша орындаймыз.
О?улы?пен ж?мыс ?) 36-жатты?уда жа?ылтпашты жат?а жазып, к?рделі м?шені табу
б) с?йлемдерді к?шіріп жазып, с?йлем м?шелеріне талдау /37/ в) 38- жатты?уда м?тіннен к?рделі м?шелерді тауып, неліктен к?рделі м?ше болып т?р?анды?ын д?лелдеу г) Ешкі туралы сипаттау м?тіннін ??ру /39/ д) Сергіту жатты?уы
?.Бекіту: ?І ?орытындылау а) Балалар, б?гін біз не ?йрендік? ?) С?йлемні? дара ж?не к?рделі м?шесі туралы не білеміз? ?ІІ ?йге тапсырма: 40- жатты?у. ?ІІІ О?ушыларды ба?алау
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: 33 -жаттығуды тексеру.
ІІІ Мақсат қою кезеңі: сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІҮ Жаңа материалмен жұмыс: Жаңа сабақты түсініндіруді кесетедегі сөйлемдерді талдатудан бастауға болады:
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
Дара мүшелер
Күрделі мүшелер
Айгүл ән айтты.
Ол ақ көйлек киді.
Марат жақсы оқиды.
Айгүл ән айтып тұр.
Ол ақ ала көйлек киді.
Марат Нәдірұлы жақсы оқиды.
Кеседегі қарамен жазылған сөйлем мүшелерін өзара салыстыру барысынды оқушылар сөйлем мүшесінің бір сөзден де, екі сөзден де жасалатынын байқайды. Содан өздері тиісті ереже шығарады. а) 35- жаттығуды жоғарыдағы кесте бойынша орындаймыз.
Оқулықпен жұмыс ә) 36-жаттығуда жаңылтпашты жатқа жазып, күрделі мүшені табу
б) сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшелеріне талдау /37/ в) 38- жаттығуда мәтіннен күрделі мүшелерді тауып, неліктен күрделі мүше болып тұрғандығын дәлелдеу г) Ешкі туралы сипаттау мәтіннін құру /39/ д) Сергіту жаттығуы
Ү.Бекіту: ҮІ Қорытындылау а) Балалар, бүгін біз не үйрендік? ә) Сөйлемнің дара және күрделі мүшесі туралы не білеміз? ҮІІ Үйге тапсырма: 40- жаттығу. ҮІІІ Оқушыларды бағалау
Тақырыбы: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері туралы білімдерін кеңейту, сөйлем мүшелеріне талдау дағдысын дамыту, сауатты жазуға үйрету;
Дамытушылық: ауызша сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту;
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі: сабаққа даярлық.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: 40-жаттығуды тексеру.
ІІІ Мақсат қою кезеңі: 1) сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау. 2) Сөйлемнің дара және күрделі мүшелерін суретке қарап атап шығу. 3) көрнекілікке сүйене отырып түсіндіріп, еске түсіру.
ІҮ Оқулықпен жұмыс: а) өткенді еске түсіру а) Сөйлемдерді көшіріп жазып, сөйлем мүшелеріне талдау /41/ ә) 42-жаттығуда суреттерге қарап, сөйлемнің күрделі мүшелерін тауып жазу. 43-жаттығу өзіндік жұмыс. Берілген күрделі мүшелерді қатыстырып сөйлем құрап жазу. 44-жаттығу өлеңнен дара және күрделі мүшелерді қатыстырып сөйлем құрап жазу. 45-жаттығу а) Берілген мәтінді аяқтап, күрделі мүшесі бар сөйлемдер ойлап жазу. б) Сергіту жаттығуы
Ү Сабақты қорытындылау /32 беттегі кесте бойынша/
ҮІ Үйге тапсырма: 46 – жаттығу. ҮІІ Оқушыларды бағалау