kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

С?йлем ішіне ?ойылатын тыныс белгілері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

1) пунктуация жайлы ??ымды дамыту; с?йлем ішіне ?ойылатын тыныс белгілері жайлы т?сінікті ?л?айту; та?ырыпты мысалдар ар?ылы бекіту; тыныс белгілері ?ызметін ме?герту; 2) о?ушыларды сауатты жазу?а да?дыландыра отырып, ??ыптылы??а, жина?ылы??а, м?дениеттілікке т?рбиелеу; 3) адамгершілік ?асиеттер, халы? даналы?ы ?лшемі, шешендік с?з к?ркемдігі, халы?ты? с?йлеу м?нерінен ?лгі алу; с?йлеу м?нерін, с?йлеу тілін жетілдіру. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«С?йлем ішіне ?ойылатын тыныс белгілері. »

Шәкәрім атындағы облыстық дарынды балаларға арналған үш тілде оқытатын мамандандырылған

мектептің қазақ тілі, әдебиеті пәндері мұғалімі А. Бекқасымов

Семей қаласы




Пәні: қазақ тілі

Сыныбы: 9 «Б»

Тақырып: Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилі туралы түсінік

Сабақтың мақсаттары:

1) оқушыларға ауызекі стиль жайлы түсінік беру, мысалдармен бекіту; 2) оқушылардың теориялық білімдерін практикалық жұмыстармен ұштастыру, лексикалық білімдерін толықтыру, сауатты жазуға төселдіру; 3) ана тілінің өте оралымды, бейнелі, бай тіл екендігін түсіндіру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың әдіс-тәсілдері: баяндау, сұрақ-жауап, әңгімелеу, талдау

Көрнекіліктер: мәтіндер, карточкалар, сызбалар, интербелсенді тақта арқылы көрсетілетін сызба-нұсқалар

Пәнаралық байланыс: әдебиет, тарих

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Қазақ әдеби тілінің (құрамындағы) стильдері

* Сұрақ - жауап:

1. Тіл қалай қалыптасады?

(сөйлеу арқылы қалыптасады және сөйлеу арқылы көрінеді, танылады; сөйлеудің материалдық көрінісі – лебіз)

2. Кісі пікір айтуды – лебізді қалай құрайды№

(тіршілік мақсатына, соған бағынышты коммуникативтік мақсатына сай құрайды)

3. Тілдің коммуникативтік мақсатқа сай құрылған көріністері?

(стиль деп сараланады)

4. Қазақ тіліндегі стильдер?

(көп стильден құралады; әр стильдің лексикалық құрамында, морфологиялық, синтаксистік құрылымында өз ерекшеліктері болады; әр стильде норма ұстанымы ретінде көрінетін ерекшеліктері бар; тілді меңгеру, сауатты, жетік жұмсау лебізді стильдік бағытқа сай құрып сөйлеуге байланысты)

5. Тілдесу үстінде қойылатын талаптар?

(коммуникативтік талаптар деп аталады)

6. Қазақ тіліндегі стильдер?

( ауызекі сөйлеу; көркем әдебиет; ресми іс қағаздар; публицистикалық; ғылыми стильдер)


* Көркем шығармалармен жұмыс


ІІІ. Жаңа сабақ

Ауызекі сөйлеу стилі. Ауызекі сөйлеу стилі туралы түсінік

Түсіндіру. Мағлұмат беру.

Стильдің бір тармағы. Адам өз ортасымен күнделікті түрлі қарым-қатынаста болады. Сол арқылы тіршілік жасайды, білім, тәжірибе жинайды, жетіледі. Ал қарым-қатынас тілдесу арқылы жүзеге асады. Ауызекі сөз ерекше сипатта құрылады. Ол ауызекі сөйлеу стилі деп аталады.

1. Ауызекі сөйлеу қалай іске асады?

---Бетпе-бет кездескенде.

2. Ауызекі сөйлеу неге қызмет етеді?

---Пікірлесуге, ой бөлісу әрекеттеріне.

3. Сөз қалай құрылады?

---Ықшам құрылады.

---Эмоциялы болып келеді.

---Арнайы мәнермен айтылады.

4. Ауызекі тілге ерекшелік беретін лексикалық тұлғалар. Олар?

---Жергілікті сөздер (кәсіби, диалект).

---Қарапайым сөздер (күнделікті).

---Көркем сөздер (теңеу, алмастыру,т.б.)

5. Сөйлемдер қалай құрылады?

---Сұраулы сөйлемдер көп болады.

---Толымсыз болып келеді.

--- «Келмегенде ше!», «Көргенде қандай!» сияқты үлгіде құрылуы қайталанады.

--- Қысқарып құрылған (ап-алып, барғам-барғанмын) сөздер көп кездеседі.



ІV. Жаттығулар


14-жаттығу. Мәтінді оқу, диалог стилін анықтау.

Толымсыз сөйлемдерді табу, толымсыз болу себебін түсіндіру.

* Ауызекі стиль.

! Жетелеу сұрақтары: 1. «Тұңғышбаевскиймін де» деген сөз не үшін қолданылған деп ойлайсың?

/сөз иесінің лебізіне қуақылық сарын беру/ ; ары қарайғылар да...



15-жаттығу.

әйдәй - одағай, эмоцияны білдіріп тұр

қызды-қызды болып жатыр екен - ауызекі сөйлеуге бейім құрылған баяндауыш

тілім байланды - ауызекі сөйлеуге тән қолданыс әрі эмоцияны білдіріп тұр

Тани кеттім.

- Әбдірахман ғой, - дедім.

- Әбдірахманың кім?

***

- Иә, әлгі учитель баласы ма?

- Иә.

Бұлар - толымсыз, әр тарап сөздер.


16-жаттығу.

1. Стилін талдау.

2. Қарамен берілген сөйлемдерден а/і с. с/не тән белгіні табу

3. Күлзипа бейнесін өз сөздерімен жазу.


V. Бекіту

Тақырып бойынша бірнеше сұрақтар қою.


. Үйге тапсырма беру

§3, §4 ; 17 - жаттығу

Қосымша /өздік ізденіс/ тапсырма: Көркем шығармалардан /М.Әуезов. «Абай жолы» р-э. ауызекі стиль түріне мысалдар теріп жазу: карточка /


VІІ. Білімді бағалау
















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
С?йлем ішіне ?ойылатын тыныс белгілері.

Автор: Беккасымов Ас?ар ?онысбекович

Дата: 05.05.2015

Номер свидетельства: 208590


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства