Сатирико – метафоричний зміст твору, специфіка романтизмутвору «Крихітка Цахес».
Сатирико – метафоричний зміст твору, специфіка романтизмутвору «Крихітка Цахес».
розкрити головну думку твору Гофмана - сатиричне зображення Німеччини XIX ст.; удосконалювати вміння роботи текстологічний аналіз твору; ознайомити із поняттям «іронія»; розвивати образне мислення учнів, уміння висловлювати свою думку й обґрунтовування її; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді:
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Сатирико – метафоричний зміст твору, специфіка романтизмутвору «Крихітка Цахес».»
Тема: Сатирико – метафоричний зміст твору, специфіка романтизмутвору «Крихітка Цахес».
Мета: розкрити головну думку твору Гофмана - сатиричне зображення Німеччини XIX ст.; удосконалювати вміння роботи текстологічний аналіз твору; ознайомити із поняттям «іронія»; розвивати образне мислення учнів, уміння висловлювати свою думку й обґрунтовування її; виховувати культуру зв’язного мовлення, культуру відповіді: логічність послідовність, доказовість, емоційність, уміння обстоювати власну точку зору.
Обладнання: портрет Гофмана, ілюстрації до твору, кросворд.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати
Учень характеризує творчість Гофмана як частину доби романтизму; вільно орієнтується в тексті та аналізує дії головних героїв; уміє розкрити сатиричне змалювання Гофманом філістерського світу.
Сатира — своєрідне дзеркало, у якому кожен, хто дивиться в нього, зазвичай пізнає обличчя всіх, крім свого.
Дж. Свіфт
ХІД УРОКУ
І .Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Стисла розповідь одного із учнів про творчість письменника
2.Гра «Набери бали»
Команди змагаються по рядах. Учитель зачитує речення з твору, учні знаходять неточність.
3. Розгадування кросворду
1. Як звали фею з казки «Крихітка Цахес»? (Рожа-Гожа)
2. «Найпотворніша людина у світі». (Циннобер)
3. Хто був найкращим другом Бальтазара? (Фабіан)
4.Як звали професора природничих наук? (Моїй Терпін)
5.Хто був закоханий у Кандиду? (Бальтазар)
6.Як звали одного з тих, хто першим розкрив таємницю Циннобера? (Адріан)
ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку
1.Робота над епіграфом уроку
— Прокоментуйте слова епіграфа.
Йди своїм шляхом, і нехай люди говорять що завгодно.
А, Данте
2.Словникова робота
Іронія(від гр.— насмішка) — іносказання, яке виражає насмішку або лукавство; подвійний смисл, коли сказане в контексті мови набуває протилежного значення.
ІУ.Робота над темою уроку
Учитель. Дисгармонія світу знаходить у творчості Гофмана своє відображення: в усіх його творах переплітаються, стикаються найрізноманітніші контрастні образи. Одне з улюблених протиставлень, що кожного разу повторюється,— це ентузіаст та обиватель, філістер. Ентузіаст — визначення, що належить Гофману, але сам образ має традицію , в романтизмі, яка і була ним сприйнята. Естетичне сприйняття
романтики проголошували незмінним і вічним уособленням усього величного і прекрасного в житті, вищим критерієм реальності. Образ художника постійно збагачується, він протиставляється світу як ентузіаст, безкорисливий служитель ідеалам краси, справедливості та гармонії, як геніальний дух, який бачить світ з усіма його потворними явищами з якоїсь вищої, одному йому притаманної точки зору.
План роботи над темою уроку
І.Жанр твору Е. Т. Гофмана «Крихітка Цахес».
(Автор визначив жанр твору як «казка про реальне». Фантастична історія Ца- хеса — це водночас і сатирична історія тогочасної німецької дійсності.)
ІІ. Сатиричне змалювання філістерського світу.
1.Закони, за якими живуть мешканці князівства.
(Мешканці князівства живуть за законами практицизму: вони поклоняються золоту, плазують перед чинами. Життя в князівстві нудне й нецікаве. Бездуховна атмосфера породжує обивателів, або, як їх ще зневажливо називали в Німеччині, філістерів.)
«Просвітницька» діяльність Пафнутія Великого.
(Пафнутій Великий запровадив у країні «освіту»: за межі держави було вигнано фей та чарівників, вирубано ліси і насаджено на їхні місця картоплю, зроблено щеплення проти віспи, а юнаків навчено співати на два голоси ранкові та вечірні молитви. «Освіта» порушила просте життя людей на лоні природи.)
Захоплення, князя Барзануфа.
(Наступник Пафнутія був великим шанувальником данзіцької золотої горілки та всіляких нагород.)
«Освіченість» найближчого радника князя Претекстатуса фон Мондшейна.
(Радник «мав найкращу освіту, найприємніші звички, ніколи не иіутав «мене» і «мені», «вам» і «вас», виводив своє ім'я французькими літерами ще й розбірливо».)
Наукова діяльність Моша Терпіна.
(Професор університету уславився відкриттям, що темрява постає через брак світла. Природу він вивчає за допомогою фізичних дослідів. Цей «науковець» зовсім не відчуває краси природи Увійшовши до вищого світу, він розпочинає нові «наукові дослідження з метою вивчення природи»,а саме: вивчає вина в князівськом погребі, щоб установити, чим вино відрізняється від води.)
Найвродливіша дівчина князівства (Кандіда — вродлива дівчина, але не і освічена, полюбляє лише веселі розваги.)
III. Князівство Барзануфа Керепес - Німеччина за часів Гофмана.
(В образах твору Гофмана читач упізнає портрет німецького філістера початку XIXcm. Німеччина тих часів сумно у вилася своїм мілітаризмом та бюрократизмом. Сенс життя німецького філістера полягав у тому, щоб якнайкраще влаштувати свій побут, заприятелювати з начальством і точно виконувати його накази.)
У. Осмислення, узагальнення та систематизація матеріалу
Бесіда з елементами коментованого читання
Назвіть головних героїв новели-казки
Охарактеризуйте одного із героїв казки, аргументуючи свою думку цитатами.
Звідки, на вашу думку, беруться цахеси (Цахесів породжує «хворе» суспільство, що втратило моральні й духовні орієнтири. Члени суспільства засліплені oблудними ідеями, самі породжують куми а потім самі ж і потерпають від них
У чому небезпека цахесів для суспільства? (Цахеси, не приймаючи ніяких. моральних норм, ітимуть до досягненнясвоєї мети, не зважаючи ні на що. Історії людства відомі такі випадки (Гітлер, Сталін).)
Що, на думку Гофмана, було причиною появи цінноберів? У чому він убачає порятунок «хворого» суспільства? (Причини їх появи Гофман убачає в занепаді духовності. Відображення духовності кож окремої людини, на його думку, може з нити й суспільство в цілому.)
Як ви гадаєте, «Крихітка Цахес...» твір серйозний чи ні? Чому?
УІ. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон»
— Як ви розумієте опорні слова і поняття «іронія», «ентузіаст», «філістер», сатиричне змалювання філістерського світу?